Ak sa vám graf nezobrazuje, kliknite sem.
Všetky články, ktoré informujú o mimoriadnych opatreniach a základných zdravotníckych informáciách o novom koronavíruse, budú na SME.sk odomknuté a prístupné pre každého. Považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu i overenú žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného →
Správu priebežne aktualizujeme
Celosvetovo sa od vypuknutia pandémie nakazilo už viac ako 20,6 milióna ľudí a vírus si vyžiadal viac ako 750 000 obetí.
Latinská Amerika a oblasť Karibiku začiatkom augusta prekonali Európu a stali sa regiónom s najväčším počtom úmrtí na chorobu COVID-19, ktorú koronavírus spôsobuje.
Doposiaľ tam zaznamenali už vyše 228 000 obetí a viac než 5,8 milióna prípadov nákazy.
Koronavírus vo svete
Celkový počet potvrdených prípadov: 21 074 199
Počet vyliečených: 13 925 624
Počet úmrtí: 757 495
Zdroj: worldometers
- Koronavírus v Česku
- Koronavírus na Ukrajine
- Koronavírus vo Francúzsku
- Koronavírus v Británii
- Koronavírus v Španielsku
- Koronavírus v Rusku
- Koronavírus v Mexiku
- Koronavírus v Peru
- Koronavírus na Novom Zélande
Koronavírus v Európe
Koronavírus v Česku
Celkový počet potvrdených prípadov: 19 401
Počet úmrtí: 391
Vo štvrtok pribudlo v ČR za predchádzajúcich 24 hodín 330 potvrdených prípadov ochorenia COVID-19, čo je najviac od 3. apríla. Informoval o tom spravodajský server iDNES.cz
Od 1. marca, keď sa v Česku objavili prvé prípady nákazy koronavírusom SARS-CoV-2, ktorý uvedenú chorobu spôsobuje, bolo v krajine zaznamenaných už celkovo 19.401 prípadov COVIDu-19.
Najvyšší denný nárast počtu prípadov sa objavil 27. marca, keď v Česku zaznamenali 377 nakazených, a druhý najvyšší počet infikovaných evidovali 3. apríla, keď ich bolo 334.
Koronavírus na Ukrajine
Celkový počet potvrdených prípadov: 87 872
Počet úmrtí: 2011
Na Ukrajine zaznamenali do piatka rána rekordných 1732 prípadov ochorenia COVID-19 za deň, pričom okolo 581 osôb sa vyliečilo a 19 ľudí zomrelo.
Predchádzajúci rekord v dennom prírastku nových prípadov nákazy COVID-19, spôsobovanej koronavírusom SARS-CoV-2, zaznamenali na Ukrajine vo štvrtok, keď ich bolo 1433.
Celkovo do piatka rána zaznamenali na Ukrajine 87 872 prípadov nákazy, 46 797 ľudí sa z nej vyliečilo a 2011 jej podľahlo. Aktívnych prípadov nákazy je v súčasnosti na Ukrajine 39 064, čo je o 1132 viac než vo štvrtok.
Koronavírus vo Francúzsku
Celkový počet potvrdených prípadov: 209 365
Počet úmrtí: 30 388
Francúzska vláda vyhlásila Paríž a Marseille spolu s ich okolím za vysokorizikové zóny v súvislosti s koronavírusovou pandémiou, pričom tamojším úradom udelila právomoc zaviesť lokálne opatrenia na zabránenie šíreniu tejto choroby.
Vyhlásenie, zverejnené vo vládnom dekréte, je reakciou na prudký nárast prípadov koronavírusového ochorenia COVID-19 vo Francúzsku za uplynulé dva týždne.
Krajina vo štvrtok - druhý deň za sebou - zaznamenala viac než 2500 nových infekcií, čo je bilancia, s akou sa Francúzsko naposledy stretlo v polovici apríla, keď tam platilo jedno z najprísnejších obmedzení pohybu obyvateľstva v Európe.
Vládne rozhodnutie dáva úradom v Paríži a departemente Bouches-du-Rhône mandát na obmedzenie pohybu ľudí a vozidiel, na zákaz vstupu do prostriedkov verejnej dopravy a leteckej prepravy, na limitovanie prístupu do verných budov, ako aj na uzatvorenie reštaurácií, barov a iných zariadení.
V Paríži a prímorskom Marseille už niekoľko dní platí povinnosť nosiť tvárové rúška na frekventovaných verejných priestranstvách.
Británia vo štvrtok večer vzhľadom na nárast prípadov nákazy oznámila, že od soboty zavedie 14-dňovú karanténu pre osoby prichádzajúce z Francúzska. Na britský karanténny zoznam boli pridané aj Holandsko a štyri ďalšie krajiny, pričom na ňom už figurovali Španielsko a Belgicko.
To, že sa z Paríža a Marseille stali červené zóny, by mohlo mať závažné dôsledky na cestovný ruch, konštatuje Reuters, keďže to môže viesť ďalšie krajiny k zavedeniu karantény pre svojich občanov vracajúcich sa z daných oblastí.
Koronavírus vo Veľkej Británii
Celkový počet potvrdených prípadov: 315 500
Počet úmrtí: 41 347
Británia sa rozhodla opätovne zaviesť dvojtýždňovú karanténu pre cestujúcich prichádzajúcich z Francúzska, Holandska aj Monaka.
Dôvodom je skutočnosť, že v uvedených oblastiach momentálne narastá počet osôb nakazených novým druhom koronavírusu.

Informovala o tom v noci na piatok agentúra AFP s odvolaním sa na britského ministra dopravy Granta Shappsa.
"Údaje nám ukazujú, že musíme odstrániť Francúzsko, Holandsko, Monako, Maltu a (karibské ostrovy) Turks a Caicos a Aruba zo zoznamu bezpečných krajín," uviedol Shapps na Twitteri.
Po návrate do Spojeného kráľovstva budú musieť cestujúci zo zmienených krajín ísť na 14 dní do samoizolácie, dodal.
Opatrenie vstúpi do platnosti v sobotu ráno.
Británia v júli znova zaviedla 14-dňovú karanténu pre ľudí prichádzajúcich zo Španielska a minulý týždeň aj pre cestujúcich z Andorry, Belgicka a Bahám.
Británia je stále najpostihnutejším európskym štátom v počte prípadov nákazy koronavírusom aj úmrtí. Dosiaľ v nej zaznamenali vyše 315 500 prípadov infekcie a viac ako 41 000 úmrtí.
Koronavírus v Španielsku
Celkový počet potvrdených prípadov: 355 866
Počet úmrtí: 28 605
Kanárske ostrovy a Galícia sú prvými španielskymi autonómnymi regiónmi, ktoré zakázali fajčenie na verejnosti v snahe zabrániť šíreniu nákazy koronavírusom. Informovala o tom v noci na piatok agentúra AFP.
V Galícii zákaz platí od stredy polnoci, na ostrovoch začne platiť v piatok.
Španielska epidemiologická spoločnosť už v júli varovala, že nakazení fajčiari spolu s dymom môžu vyfúknuť aj kvapôčky vírusu.
Tvrdenie, že fajčenie na verejnosti môže zvýšiť rýchlosť prenosu nákazy, neskôr potvrdila aj Svetová zdravotnícka organizácia (WHO).
"Fajčiť nebude povolené na otvorených priestranstvách, v davoch a na miestach, kde sa nedajú dodržiavať dostatočné odstupy," vyjadril sa predseda kanárskej vlády Ángel Victor Torres.
Kanárske ostrovy taktiež zavedú povinné nosenie rúšok, uviedol regionálny premiér. Doteraz boli jediným autonómnym regiónom Španielska, kde takéto nariadenie neplatilo, priblížila agentúra.
Tieto dva španielske regióny sú najmenej zasiahnuté pandémiou koronavírusu. Samotné Španielsko pritom eviduje najväčší počet prípadov nákazy koronavírusom v Európe - až 337 334.
Regionálne vlády v ďalších 12 zo 17 španielskych autonómnych spoločenstiev taktiež zvažujú zavedenie rovnakého zákazu, píše španielsky denník El País.
Koronavírus v Rusku
Celkový počet potvrdených prípadov: 912 823
Počet vyliečených: 716 396
Počet úmrtí: 15 498
Rusko zaznamenalo vo štvrtok 5065 nových prípadov nákazy koronavírusom za posledných 24 hodín, čím celkový počet nakazených dosiahol 912 823. Informovala o tom agentúra TASS s odvolaním sa na protivírusové krízové centrum.
Percentuálny nárast počtu infikovaných už 11 dní neprekročil hodnotu 0,6.
V priebehu 24 hodín sa vyliečilo ďalších 6568 ľudí. Z nákazy sa celkovo vyliečilo už 722.964 ľudí, čo predstavuje takmer 79 percent z celkového počtu infikovaných.
Počet úmrtí súvisiacich s chorobou COVID-19, ktorú koronavírus spôsobuje, stúpol vo štvrtok o 114, čo je o desať menej než v stredu, a ich celkový počet dosiahol 15 498.
Koronavírus v Amerike
Koronavírus v Mexiku
Celkový počet potvrdených prípadov: 505 751
Počet vyliečených: 341 507
Počet úmrtí: 55 293
Štáty Mexiko a Peru v Latinskej Amerike, ktorá sa nedávno stala novým epicentrom koronavírusu, prekročili hranicu pol milióna prípadov nákazy. V piatok o tom informovala agentúra AFP.
Mexické ministerstvo zdravotníctva za štvrtok zaznamenalo 7371 nových prípadov, čím sa počet infikovaných zvýšil na 505 293.
Od vypuknutia pandémie koronavírusu zaznamenalo Mexiko druhý najväčší počet úmrtí v Latinskej Amerike - až 55 293.
Koronavírus v Peru
Celkový počet potvrdených prípadov: 507 996
Počet vyliečených: 348 006
Počet úmrtí: 25 648
Peru za posledných 24 hodín eviduje nárast 9 441 prípadov nákazy. Celkovo sa v krajine infikovalo už 507 996 ľudí a vírus si vyžiadal 25 648 obetí.
Krajina preto zrušila verejné podujatia, obnovila nedeľný zákaz vychádzania a v niektorých regiónoch dokonca znovu zaviedla povinnú karanténu.
Najviac postihnutým štátom tejto zemepisnej oblasti však naďalej zostáva Brazília, kde si vírus doteraz vyžiadal 105 463 obetí.
Koronavírus v Oceánii
Koronavírus na Novom Zélande
Celkový počet potvrdených prípadov: 1 602
Počet vyliečených: 1 531
Počet úmrtí: 22
Najväčšie novozélandské mesto Auckland zostane v dôsledku objavenia sa nových prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2 v karanténe ďalších 12 dní, povedala v piatok podľa agentúry DPA novozélandská premiérka Jacinda Ardernová.
"Zrušiť opatrenia a riskovať explóziu nových prípadov by bolo tým najhorším, čo by sme pre Auckland a našu ekonomiku mohli urobiť," povedala Ardernová s tým, že Auckland zostane v karanténe do 26. augusta.
Na Novom Zélande zaznamenali v piatok 13 nových prípadov nákazy koronavírusom. Dvanásť z nich sa spája s jedinou rodinou v Aucklande, ktorej členovia mali pozitívny test na koronavírus v utorok. Spojitosť 13-teho prípadu s týmto ohniskom sa zatiaľ potvrdiť nepodarilo.
V Aucklande sú od stredy zatvorené školy a všetky prevádzky, ktorých fungovanie nie je nevyhnutné. Platnosť uvedených opatrení sa mala skončiť o polnoci zo štvrtka na piatok miestneho času (piatok 13.00 h SELČ).
Na Novom Zélande evidujú celkovo 1251 potvrdených prípadov choroby COVID-19, ktorú koronavírus spôsobuje. Celkovo 22 ľudí, ktorí mali pozitívny test na koronavírus, zomrelo.
Ak sa vám graf nezobrazuje, kliknite sem.
Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

- Sledujte priebeh pandémie koronavírusu minútu po minúte
- Vývoj počtu nakazených a mapa šírenia koronavírusu na Slovensku
- 25 otázok a odpovedí o novom koronavíruse
- Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť?