TOKIO. Viac ako milión padlých Japoncov sa 75 rokov po skončení druhej svetovej vojny nachádza roztrúsených po Ázii.
Tvorí to približne polovicu všetkých vojakov, ktorí padli v priebehu ťaženia "krajiny vychádzajúceho slnka" naprieč Áziou počas najhoršieho vojnového konfliktu v histórii.
Malá nádej na objavenie pozostatkov
Mŕtvi Japonci sa nachádzajú na odľahlých tichomorských ostrovoch, v Číne, Mongolsku či Rusku, a existuje iba malá nádej, že ich pozostatky ešte niekedy nájdu, identifikujú a vrátia smútiacim členom rodiny.
Podľa japonského ministra zdravotníctva tak dokážu učiniť iba v prípade približne 500-tisíc padlých.
Ostatní sa nachádzajú buď pod morskou hladinou, alebo sú pochovaní v oblastiach, odkiaľ ich z bezpečnostných alebo politických dôvodov nie je možné premiestniť do Japonska.
Japonsko vyslalo prvú misiu na získanie pozostatkov mŕtvych krátko po vojne. V roku 1952 po sedemročnej práci sa však skončila.
Japonci získali pozostatky 340-tisíc vojakov

Úsilie Japoncov sa často stretávalo s negatívnymi odozvami, najmä v ázijských krajinách, ktoré trpeli pre japonskú vojnovú agresiu.
Napríklad prístup do Ruska a Mongolska Japonci získali až v roku 1991. Po zhromaždení zvyškov asi 10-tisíc tiel sa Japonsko v roku 1962 pokúsilo projekt zastaviť, ale po opakovaných žiadostiach zo strany veteránov a pozostalých bolo nútené pokračovať.
Dosiaľ sa podarilo doniesť späť do Japonska pozostatky 340-tisíc vojakov, ktorých pochovali na národnom cintoríne Čidorigafuči v Tokiu, väčšinou ako neznámych vojakov. Tým nikdy neurobili testy DNA, s ktorými japonská vláda začala až v roku 2003.