BRATISLAVA. Povolebné hromadné demonštrácie v Bielorusku si vyžiadali už druhú obeť na živote, informuje britská spravodajská stanica BBC.
Tamojšie úrady referujú, že v policajnej väzbe v Gomeli skonal 25-ročný muž.
Podľa vyhlásenia jeho matky pre rozhlasovú stanicu Slobodná Európa mal problémy so srdcom a "strážcovia zákona" ho niekoľko hodín držali zavretého v policajnej dodávke.
Nezúčastnil sa pritom na žiadnej demonštrácii a polícia ho zatkla, keď bol na ceste za priateľkou.
Protesty pokračujú
Stovky ľudí sa vrátili do ulíc Minska aj vo štvrtok ráno. V niekoľkých oblastiach Minska vytvorili veľké skupiny ľudí dlhé "reťaze solidarity".
V juhozápadnej časti mesta sa zhromaždilo vyše 100 žien nesúcich kvety a portréty svojich milovaných, ktorých bezpečnostné zložky zadržali na protestoch.
Práve v tejto časti mesta policajti v predchádzajúci večer strieľali gumovými projektilmi do ľudí stojacich na balkónoch, kde skandovali heslá a búchali.
Polícia v predchádzajúci, štvrtý deň protestov proti výsledkom volieb zadržala 700 ďalších ľudí.
"Približne 700 osôb bolo zadržaných za účasť na ilegálnych hromadných akciách," uviedlo v stredu večer ministerstvo vnútra vo vyhlásení; celkový počet zatknutých demonštrantov teda stúpol od nedele na 6700.
"Bielorusi vidia podlú tvár tejto vlády. Hádala som sa s manželom a hlasovala som za Lukašenka. A nakoniec som sa dožila tohto - teraz nemôžem nájsť svojich príbuzných vo väzniciach," povedala Valentina Čajlytková (49), ktorej manžela a syna zadržali na protestoch v nedeľu.
Čajlytková stále nemá žiadne informácie o mieste ich pobytu.
OSN poukazuje na masívne zatýkanie
Organizácia Spojených národov (OSN) sa najnovšie pridala do zástupu štátov a inštitúcií, ktoré odsúdili násilné postupy bieloruských bezpečnostných orgánov.

"Správy uvádzajú, že v priebehu ostatných troch dní zadržali viac ako 6-tisíc ľudí, vrátane náhodných okoloidúcich a neplnoletých osôb. To iba poukazuje na trend masívneho zatýkania a jasné porušenia medzinárodných noriem v oblasti ľudských práv," poznamenala vo vyhlásení vysoká komisárka OSN pre ľudské práva Michelle Bacheletová.
Ešte znepokojivejšie sú podľa nej správy o zlom zaobchádzaní počas a po zadržaní. Na záberoch štátnej televízie vidieť, ako zatknutých so známkami násilia zoradili a pýtajú sa ich, či majú stále v úmysle "pokračovať v revolúcii".
Podľa bieloruských zdravotníckych orgánov dosiaľ hospitalizovali vyše 200 ľudí so zraneniami. Niektorí museli dokonca podstúpiť nevyhnutné operácie.
Prvá obeť chcela spôsobiť výbuch
Ešte v pondelok pri nepokojoch v Minsku zomrel jeden demonštrant, keď sa podľa ministerstva vnútra chystal hodiť výbušné zariadenie, ktoré mu explodovalo v ruke a usmrtilo ho.
Stúpenci opozície ale zo smrti demonštranta vinia políciu a našli videá, ktoré podľa všetkého ukazujú, ako polícia začala strieľať, keď sa zrútil na zem.
Tamojšia ľudskoprávna organizácia Viasna však upozorňuje, že mnoho ľudí sa bojí vyhľadať lekársku pomoc a obáva sa trestného stíhania pre účasť na protestoch.
Kritika zo sveta, USA zvažujú sankcie
Americký minister zahraničia Mike Pompeo v stanovisku vyhlásil, že voľby neboli slobodné ani spravodlivé.

Zároveň ostro skritizoval "pretrvávajúce násilie proti demonštrantom a zatýkanie opozičných podporovateľov".
Neskôr uviedol, že USA zvážia možnosť zavedenia sankcií voči Bielorusk, informovala vo štvrtok agentúra TASS.
"Som si istý, že sa budeme týmito otázkami podrobne zaoberať. Dôležité je, aby sme si nastavili kritériá," povedal Pompeo v rozhovore pre rozhlasovú stanicu Slobodná Európa.
Doplnil, že na rozhodnutí budú Spojené štáty spolupracovať aj s európskymi partnermi.
Minister v rozhovore neskrýval sklamanie z priebehu volieb, ktoré podľa neho neboli dostatočne slobodné a spravodlivé, a z použitia násilia voči "pokojným demonštrantom".
Pripustil, že nevie odhadnúť dopad sankcií na budúce americko-bieloruské vzťahy, hlavne čo sa týka dodávok ropy do Bieloruska.
EÚ vyzvala na prepustenie osôb
Tvrdé policajné zásahy odsúdila aj Európska únia, ktorá tiež vyzvala na okamžité prepustenie zadržaných osôb.
Švédsky minister zahraničných vecí povedal, že ministri zahraničných vecí európskej dvadsaťsedmičky sa v piatok stretnú, aby prediskutovali uvalenie sankcií na Bielorusko.
Litva, Poľsko a Lotyšsko avizovali, že sú ochotní s Bieloruskom vyjednávať za predpokladu, že bieloruské úrady zastavia násilie proti demonštrantom, prepustia zadržaných a vytvoria národnú radu aj s účasťou občianskej spoločnosti.
Našli sa však aj takí, ktorí Bielorusku vyslovili podporu, a to vedúci predstavitelia Číny, Kazachstanu, Uzbekistanu, Moldavska a Azerbajdžanu.