SME
Štvrtok, 22. október, 2020 | Meniny má SergejKrížovkyKrížovky

Koronavírus vo svete: Chorvátsko hlási rekordný denný nárast nakazených

Sledujeme dianie vo svete po vyhlásení pandémie koronavírusu. Ako sa vyvíja situácia v krajinách?

Ak sa vám graf nezobrazuje, kliknite sem.


Všetky články, ktoré informujú o mimoriadnych opatreniach a základných zdravotníckych informáciách o novom koronavíruse, budú na SME.sk odomknuté a prístupné pre každého. Považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu i overenú žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného →


Počet úmrtí súvisiacich s novým koronavírusom presiahol vo štvrtok číslo 750 000. Vyplýva to z novej bilancie agentúry AFP.

Takmer polovica potvrdených úmrtí bola zaznamenaná v štyroch najhoršie postihnutých štátoch sveta: v USA, Brazílii, Mexiku a Indii, vyplýva z údajov americkej univerzity Johnsa Hopkinsa.

Od vypuknutia pandémie sa vo svete nakazilo už viac ako 20,6 milióna ľudí.

Latinská Amerika a oblasť Karibiku začiatkom augusta prekonali Európu a stali sa regiónom s najväčším počtom úmrtí na ochorenie COVID-19, ktoré nový koronavírus spôsobuje. Doposiaľ tam zaznamenali už vyše 228.000 obetí.

Skryť Vypnúť reklamu

Prečítajte si, ako sa vyvíja situácia v jednotlivých krajinách.

Načítavam video...

Koronavírus v Európe

Počet nových prípadov nákazy koronavírusom v Česku opäť stúpa. V stredu odhalili testy 292 infikovaných. Laboratóriá otestovali 7978 vzoriek. Z ochorenia COVID-19 sa lieči 5277 ľudí, 131 je v nemocnici.

Najviac postihnutým regiónom zostáva podľa servera novinky.cz Frýdecko-Místecko.

Ak sa vám graf nezobrazuje, kliknite sem.

Chorvátsko zaznamenalo rekordný denný prírastok počtu prípadov nákazy koronavírusom. Za posledných 24 hodín v krajine potvrdili ďalších 180 nakazených, čo je najviac od začiatku pandémie, informovala agentúra HINA.

Skryť Vypnúť reklamu

V Chorvátsku momentálne evidujú 811 aktívnych prípadov. Za posledný deň pribudlo aj jedno nové úmrtie súvisiace s koronavírusom; vykonaných bolo ďalších vyše 1200 testov.

Najviac aktívnych prípadov evidujú v metropole Záhreb (205), v Splitsko-dalmátskej (187) a vo Vukovarsko-sriemskej župe (95).

V chorvátskych nemocniciach sa v súčasnosti lieči 115 infikovaných pacientov, desiati z nich sú napojení na pľúcne ventilátory, oznámil chorvátsky národný tím pre COVID-19. V izolácii je aktuálne 2752 ľudí.

Prvý prípad nákazy zaznamenali v Chorvátsku 25. februára. Odvtedy chorvátske úrady vykonali 133 493 testov, z ktorých bolo 6050 pozitívnych; 161 ľudí zomrelo a 5078 sa vyliečilo.

Taliansko zaviedlo povinné testovanie na koronavírus pre ľudí prichádzajúcich z Chorvátska, Grécka, Malty a Španielska. Úrady takisto úplné zakázali cestovanie do Talianska z Kolumbie.

Skryť Vypnúť reklamu
Súvisiaci článok Briti vyškrtli zo zoznamu päťtisíc obetí pandémie, rátajú ich inak Čítajte 

Taliansko v stredu zaznamenalo 481 nových prípadov nákazy a desať súvisiacich úmrtí. Denný nárast počtu nakazených je približne dvojnásobný v porovnaní s priemerným denným nárastom v júni, keď v krajine uvoľnili epidemiologické opatrenia.

"Musíme pokračovať v obrane výsledkov, ktoré nám za posledné mesiace priniesli obete každého jedného z nás," napísal taliansky minister zdravotníctva Roberto Speranza na Facebooku.

Taliansko bolo jednou z epidémiou najťažšie zasiahnutých krajín. V uplynulých týždňoch sa krajine podarilo znížiť a stabilizovať počet nových prípadov.

Grécko v stredu potvrdilo 262 nových prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2 - najviac od začiatku pandémie. Španielsko v rovnakom čase hlásilo 1700 a Chorvátsko 130 nových prípadov.

Skryť Vypnúť reklamu

V Nemecku sa stále zvyšuje počet nových prírastkov koronavírus. Za posledný deň pribudlo 1445 infikovaných, ďalší štyria ľudia ochoreniu COVID-19 podľahli. V stredu spolková republika evidovala 1226, o deň skôr 966.

Najhoršia situácia je dlhodobo v Severnom Porýni-Vestfalsku a Bavorsku.

Úrady uviedli, že neinformovali 900 ľudí o tom, že mali pozitívny test. Bavorská ministerka zdravotníctva Melanie Humlová uviedla, že všetkých informujú počas štvrtka a zlepšia systémy tak, aby predišli takýmto oneskoreniam.

Bavorsko ponúklo bezplatné dobrovoľné testovanie na letiskách, železničných staniciach a diaľničných odpočívadlách.

Od konca júla vykonali približne 85-tisíc testov. Záujem bol väčší, ako očakávali, a oneskorenie sa týkalo takmer výhradne staníc a odpočívadiel, kde otestovali zhruba 60-tisíc ľudí.

Skryť Vypnúť reklamu

Nemecký minister zdravotníctva Jens Spahn pre ZDF vyhlásil, že oneskorenie v komunikácii bolo "bez debaty nepríjemné", ale Bavorsko ide správnym smerom.

"V podstate som veľmi rád, že testujeme v takejto veľkej miere a že Bavorsko umožňuje testovanie aj na odpočívadlách pre tých, ktorí prichádzajú do krajiny autom. Samozrejme, musíme ľudí potom informovať o výsledkoch," vyjadril sa politik.

Na Ukrajine zaznamenali do štvrtka rána ďalších rekordných 1592 prípadov ochorenia COVID-19 za deň, pričom okolo 530 osôb sa vyliečilo a 22 ľudí zomrelo.

Informoval o tom na svojej webovej stránke Systém monitorovania epidémie koronavírusu, patriaci pod ukrajinskú Radu pre národnú bezpečnosť a obranu (RNBO).

Správu priniesla tlačová agentúra Interfax-Ukrajina.

Skryť Vypnúť reklamu

V predchádzajúci deň, 12. augusta, zistili na Ukrajine 1 433 nových prípadov ochorenia spôsobeného koronavírusom, 11. augusta 1 158 prípadov, 10. augusta 1 008 infekcií, 9. augusta 1 199 nakazených a 8. augusta 1489 nových prípadov, čo bol vtedy absolútny "antirekord".

Celkový počet ochorení COVID-19 od začiatku pandémie do štvrtka rána dosiahol na Ukrajine 86 140, vyliečilo sa 46 216 ľudí a 1 992 ľudí zomrelo. Aktuálne je na Ukrajine 37 932 pacientov s ochorením COVID-19, čo je o 1 040 osôb viac než v predchádzajúci deň.

Najväčší počet zistených prípadov COVIDu-19 hlásili za posledný deň v Charkovskej (209), Ľvovskej (166) a Ivanofrankivskej oblasti (138), v metropole Kyjev (133), v Černovickej (130) a Odeskej oblasti (114).

Skryť Vypnúť reklamu

Rusko zaznamenalo vo štvrtok 5057 nových prípadov nákazy koronavírusom za posledných 24 hodín, čím celkový počet nakazených dosiahol 907 758. Informovala o tom agentúra TASS s odvolaním sa na protivírusové krízové centrum.

Percentuálny nárast počtu infikovaných už 11 dní neprekročil hodnotu 0,6.

Najviac nových prípadov hlási Moskva (692), nasleduje Sverdlovská oblasť (160), Petrohrad (148) a Moskovská oblasť (130).

V priebehu stredy sa vyliečilo ďalších 6098 ľudí. Z nákazy sa celkovo vyliečilo už 716 396 ľudí, čo predstavuje 78,9 percenta z celkového počtu infikovaných. V súčasnosti Rusko eviduje 175 978 pacientov s chorobou COVID-19.

Počet úmrtí súvisiacich s chorobou COVID-19 stúpol v stredu o 124. Najviac úmrtí zaznamenal v stredu Petrohrad (51). Celkovo pandémii podľahlo 15 260 pacientov, čo predstavuje 1,69 percenta zo všetkých nakazených.

Skryť Vypnúť reklamu

Grécko vo štvrtok zaznamenalo prvý prípad nákazy koronavírusom v jednom z najpreplnenejších táborov pre žiadateľov o azyl, informovala agentúra AFP s odvolaním sa na vyhlásenie zdroja z ministerstva pre migráciu.

Koronavírusom sa nakazil 35-ročný muž z Jemenu. V tábore na ostrove Chios v Egejskom mori ho testovali v stredu.

"Muž je v karanténe v miestnej nemocnici. Ďalší 30 podstupujú testy," povedal zdroj, ktorý si želal zostať v anonymite.

V tábore na Chiose žije viac ako 3800 migrantov. Počet obyvateľov trojnásobne prevyšuje kapacitu tábora.

Grécko dosiaľ zaznamenalo niekoľko prípadov nákazy koronavírusom medzi migrantmi. Viac ako 150 ľudí sa nakazilo v apríli v hoteli určenom pre migrantov na Peloponézskom polostrove. Tento prípad je však prvým na ostrovnom tábore.

Skryť Vypnúť reklamu

Úrady dosiaľ nezaznamenali nijaké úmrtie spomedzi migrantov.

Grécko v stredu zaznamenalo vôbec najvyšší počet nových prípadov nákazy od začiatku pandémie - 262.

Úrady za týmto nárastom vidia nedodržiavanie opatrení v reštauráciách, baroch či na verejných miestach a takisto spoločenské podujatia.

Vláda tento týždeň zaviedla nočný zákaz prevádzky reštaurácií a barov v niekoľkých najnavštevovanejších dovolenkových destináciách a sprísnilo režim na hraniciach pri vstupe do tejto do stredomorskej krajiny.

Španielsky región Galícia zakázal fajčenie na verejnosti pre obavy, že zvyšuje riziko prenosu ochorenia COVID-19.

Zákaz sa týka fajčenia na uliciach a verejných miestach, ako sú napríklad reštaurácie a bary, ak nie je možné dodržiavať sociálny odstup. Región na severozápade Španielska je prvý, ktorý prijal takéto opatrenie, ďalšie ho však zvažujú.

Skryť Vypnúť reklamu

Nové opatrenie oznámili predstavitelia regiónu v stredu po tom, čo ho regionálnej vláde odporučili odborníci.

Podporuje ho aj výskum španielskeho ministerstva zdravotníctva z minulého mesiaca, ktorý zdôraznil možné spojenie medzi fajčením a zvýšeným šírením nového koronavírusu.

Podľa neho je v prípade fajčiarov vyššie riziko, pretože ľudia počas fajčenia vyfukujú kvapôčky, ktoré môžu obsahovať vírus.

Riziko nákazy tiež zvyšuje napríklad dotýkanie sa cigariet pred tým, ako si ich dajú do úst, a manipulovanie s ochrannými maskami. Fajčiari tiež čelia vyššiemu riziku závažnejších príznakov ochorenia.

Opatrenie zaviedli v čase, keď sa Španielsko potýka s najhoršou mierou nákazy v západnej Európe.

Od júna, keď denne evidovali okolo 150 prípadov, stúpol k augustu počet nových infekcií na viac ako 1 500 denne.

Skryť Vypnúť reklamu

V stredu zaznamenali v krajine 1 690 nových prípadov nákazy koronavírusom, pričom celkovo ho už potvrdili u takmer 330-tisíc osôb.

Francúzsko vo štvrtok zaznamenalo ďalší rekordný denný prírastok prípadov nákazy novým koronavírusom od májového ukončenia celoštátneho "lockdownu". Informovala o tom agentúra Reuters.

Francúzske ministerstvo zdravotníctva za posledných 24 hodín zaznamenalo 2669 nových prípadov nákazy, čím celkový počet infekcií vzrástol na číslo 209 365.

V stredu Francúzsko hlásilo 2524 nových prípadov nákazy, čo bol tiež rekordný počet od konca celoštátnych karanténnych opatrení.

Zdravotné komplikácie spojené s vírusom si doteraz vo Francúzsku vyžiadali vyše 30 300 obetí, čo je jedno z najvyšších čísel spomedzi európskych krajín.

Skryť Vypnúť reklamu

Koronavírus v Amerike

V Brazílii zaznamenali za posledný deň 55 155 prípadov nákazy koronavírusom.

Súvisiaci článok Argentína a Mexiko zabezpečia vakcínu na Covid-19 pre Latinskú Ameriku Čítajte 

Podľa ministerstva sa z nákazy COVID-19, ktorú koronavírus spôsobuje, doposiaľ približne 73 percent infikovaných. Za posledných 24 hodín zomrelo 1175 ľudí.

Brazília, kde prvý prípad nákazy potvrdili 26. februára, je po Spojených štátoch z hľadiska počtu infikovaných aj úmrtí druhou najviac postihnutou krajinou na svete.

Koronavírus v Ázii

India hlásila vo štvrtok ďalší rekordný denný nárast v prípadoch nákazy koronavírusom o 67 000 a oznámila tiež, že počet úmrtí na ochorenie COVID-19 presiahol 47 000.

Informuje o tom tlačová agentúra Reuters s odvolaním sa na indické ministerstvo zdravotníctva.

Počet nakazených stúpol za posledných 24 hodín konkrétne o 66 999 a celkovo ich India zaznamenala do štvrtka už takmer 2,4 milióna.

Skryť Vypnúť reklamu

India má tretí najvyšší počet infekcií na svete, po Spojených štátoch a Brazílii. A teraz hlásila 15 dní po sebe každý deň prírastok 50.000 prípadov alebo aj viac.

Himalájske kráľovstvo Bhután zaviedlo svoju prvú celoštátnu karanténu z dôvodu nákazy nového koronavírusu, ktorú zistili u cestujúcej po návrate do krajiny, až keď ju prepustili z povinnej izolácie. Vo štvrtok o tom informovala tlačová agentúra AP.

Vláda vydala pokyn, aby sa približne 750 000 obyvateľov zdržiavalo doma, a zatvorila aj všetky školy, úrady a komerčné prevádzky.

Vo vyhlásení vlády sa uvádza, že celoštátna karanténa (lockdown) bude trvať päť až 21 dní, kým sa "nezistia a neizolujú všetky pozitívne prípady, aby sa tak okamžite prerušila reťaz prenosu".

Bhutánčanka vo veku 27 rokov mala po návrate z Kuvajtu v povinnej karanténe pre prichádzajúcich cestujúcich negatívny test na koronavírus.

Skryť Vypnúť reklamu

Medzi jej prepustením z izolácie a jej pondelkovým pozitívnym testom údajne intenzívne cestovala po Bhutáne.

Od cestovného ruchu závislá krajina zatvorila hranice pre zahraničných cestujúcich v marci po tom, čo amerického turistu hospitalizovali s ochorením COVID-19, spôsobovaným koronavírusom.

Bhután hlásil 113 prípadov tejto nákazy a všetko to boli cestujúci v povinnej karanténe, okrem jedného s protikladnými výsledkami testov. Neskôr oznámili prírastok o ďalších dvanásť pozitívne testovaných osôb.

Koronavírus v Oceánii

Prírastok nových prípadov nákazy koronavírusom v austrálskom štáte Viktória, ktorý je ohniskom epidémie v krajine, spomalil. Austrália vo štvrtok celkovo zaznamenala 290 nových prípadov, čo je najmenej od 20. júna, píše agentúra Reuters.

Skryť Vypnúť reklamu

Úrad vo Viktórii zaevidovali za posledných 24 hodín osem nových úmrtí a 278 infikovaných.

Nový Zéland ohlásil v stredu 13 ďalších prípadov domáceho prenosu infekcie a jedného nakazeného, u ktorého sa koronavírus preukázal po návrate zo zahraničia. Prvé prípady domáceho prenosu sa prvýkrát po viac ako sto dňoch objavili v utorok Aucklande na novozélandskom Severnom ostrove.

Súvisiaci článok Sto dní bol Zéland bez vírusu. Na nový lockdown stačili štyri prípady Čítajte 

Nový Zéland od stredy uvalil na mesto trojdňovú karanténu a zvažuje predĺženie opatrení.

Je "v podstate isté", že sa objavia ďalší infikovaní, domnieva sa vysoko postavený predstaviteľ ministerstva zdravotníctva Ashley Bloomfield.

O tom, že nakazených ešte pribudne je presvedčená aj premiérka Jacinda Ardernová.

"Ako sme všetci zistili pri našej prvej skúsenosti s covidom, akonáhle nájdete ohnisko, než sa zmení, narastie. Očakávame, že to bude rovnaké aj v tomto prípade," povedala Ardernová.

Načítavam video...

Vo štvrtok v Aucklande zaznamenali ďalších 17 prípadov, informovali miestne úrady s tým, že očakávajú, že pribudnú ďalšie. Znamená to tiež, že avizovaná trojdňová uzávierka Aucklandu zrejme potrvá dlhšie. O jej predĺžení by mala vláda rozhodnúť v piatok.

Podľa genómového testovania sa nový klaster nezhoduje so žiadnou z infekcií zachytených na hraniciach, no naznačuje, že by tento kmeň vírusu mohol pochádzať z Austrálie alebo Británie.

V Aucklande od stredajšieho poludnia platí tretí stupeň výstrahy, čo znamená, že ľudia majú zostať doma a zatvorili tiež bary, reštaurácie a ďalšie prevádzky. Vo zvyšku krajiny platí druhý stupeň a povinnosť dodržiavať sociálne odstupy.

Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 2. Downtown Bratislavy sa rozrastie o nový rezidenčný projekt
 3. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte?
 4. Päť chýb pri zateplení strechy
 5. 5 vecí, ktoré definujú prémiové bývanie
 6. Vitajte v postapokalyptickom svete
 7. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY
 8. Programátori prezradili, čo ich v práci najviac motivuje
 9. NAŽIVO: Ako na koronu reagujú úspešné firmy? Sledujte #akonato
 10. NAŽIVO: Čo čaká ekonomiku? Sledujte #akonato konferenciu
 1. Zlaďte vaše šperky s jeseňou
 2. Nové laboratórium ekonomického experimentálneho výskumu na EUBA
 3. Programátori prezradili, čo ich v práci najviac motivuje
 4. 5 vecí, ktoré definujú prémiové bývanie
 5. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY
 6. Úprava osobného motorového vozidla
 7. Important information for Brazilians living in Slovakia
 8. Prečo sú dnes ryby také dôležité?
 9. Vitajte v postapokalyptickom svete
 10. NAŽIVO: Ako na koronu reagujú úspešné firmy? Sledujte #akonato
 1. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 17 485
 2. Rysy navštívi päťtisíc ľudí denne. Ako vyzerá denný chod chaty 15 318
 3. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 15 303
 4. Jedlo v Bratislave: Tieto reštaurácie určite vyskúšajte 12 620
 5. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár 11 895
 6. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 9 942
 7. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte? 9 902
 8. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 9 526
 9. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte 9 445
 10. Hodnotenie profesionála: Ako obstáli obľúbené hotely v Tatrách? 9 250
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Koronavírus SARS-CoV-2

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Článok je zaradený aj do ďalších tém
Vírusy a vírusové ochorenia
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Koronavírus na Slovensku: Krízový štáb rokuje o lockdowne, podľa Naďa výrazne stúpa úmrtnosť (minúta po minúte)

Celkový počet nakazených na Slovensku dosiahol číslo 35 330. Pandémia Covid-19 si doteraz vyžiadala 115 obetí.

Minister obrany Jaroslav Naď.
NAKA zadržala Dušana Kováčika.
NADÁCIA ZASTAVME KORUPCIU

Bödörovi blízka firma ťažila z obrovských štátnych zákaziek. Okolnosti sú podozrivé

Jej partnerom boli známi stavbári.

Norbert Bödör.

Zasadá krízový štáb: Nemocnice sú potemkinove dediny, vravia lekári zo zasadnutia

Politici rokovanie odmietajú komentovať, kým sa neskončí.

Tlačová konferencia po mimoriadnom zasadnutí vlády.

Neprehliadnite tiež

Pápeža kritizujú, že chce právnu ochranu pre gay páry

Viaceré tradične katolícke štáty dávnejšie schválili nielen registrované partnerstvá, ale aj sobáše homosexuálov.

Pápež František.

Muž zo Strednej Ázie plánoval teroristický útok v oblasti Moskvy

Členova FSB objavili skrýšu, kam muž umiestnil jednotlivé komponenty bomby.

Príslušníci ruskej Federálnej bezpečnostnej služby (FSB).

Poľský ústavný súd podporil prísnejší zákon o interrupciách

Platí zákaz umelého prerušenia tehotenstva v prípade zistenia, že ide o poškodený plod.

Poľský ústavný súd, archívna fotografia z roku 2016.

Protesty riadi zahraničie, uviedol šéf ruskej rozviedky v Minsku

Vonkajší vplyv je úplne zreteľný, povedal Naryškin po stretnutí s Lukašenkom.

Šéf ruskej zahraničnej špionážnej služby Sergej Naryškin s bieloruským prezidentom Alexandrom Lukašenkom v Minsku.