SARAJEVO. V bosnianskom meste Srebrenica položili základný kameň mierového pamätníka, ktorý však predstavuje riziko prehĺbenia etnických rozporov a citových rán u miestnych obyvateľov, informuje stanica Slobodná Európa.
Pamätník na ústrednom srebrenickom námestí bude predstavovať fontánu s bronzovým súsoším zobrazujúcim štyri deti objímajúce zemeguľu.
Nápad OSN o "Ruke v ruke"
Dielo s názvom "Ruka v ruke" inicioval Úrad vysokého predstaviteľa OSN pre Bosnu a Hercegovinu a vlani ho schválil tamojší magistrát s prevažne srbským obsadením.
Srebrenica, malé horské mesto, bolo v polovici 90. rokov dejiskom genocídy moslimského obyvateľstva; najhoršieho zločinu spáchaného v Európe od druhej svetovej vojny.
Pozostalí žiadajú priznanie a ľútosť
Plánovaný pamätník tragickej minulosti mesta však podľa Slobodnej Európy ohrozuje zameranie tohto projektu na mier, zmierenie, priateľstvo a súdržnosť.

Preživší a rodiny obetí totiž tvrdia, že v Srebrenici nemôže existovať zmysluplný pamätník mieru, pokiaľ tamojší etnicky srbskí spoluobčania - vrátane starostu Mladena Grujičiča, ktorý popiera genocídu Moslimov (Bosniakov) -, neuznajú, že došlo k masovému vyvražďovaniu.
"Keď priznajú, že v Srebrenici bola spáchaná genocída, že Srebrenica bola vyvraždená srbskými četnikmi odtiaľto i zo Srbska - potom môžeme rozmýšľať o pamätníku," uviedla Kata Hotičová, líderka ľudskoprávnej skupiny Matky Srebrenice.
Republika Srbská popiera vojnové zločiny
Mesto, ktoré bolo počas bosnianskej vojny (1992-95) v "bezpečnej zóne" mierových síl OSN, napadli v júli 1995 bosnianskosrbskí vojaci a členovia polovojenských jednotiek, pričom následne zmasakrovali vyše 8000 moslimských mužov. Došlo i k mučeniu a znásilneniu mnohých moslimských žien.

Etnické čistky v Srebrenici a okolí vyhlásili Medzinárodný trestný tribunál pre bývalú Juhosláviu (ICTY) a Medzinárodný súdny dvor (ICJ) za akt genocídy.
Republika Srbská stále odmieta zatýkanie podozrivých vojnových zločincov na svojom území. Republika Srbská, kde leží aj Srebrenica, tvorí spolu s moslimsko-chorvátskou federáciou štát Bosna a Hercegovina.
V susednom Srbsku sa parlament i prezidentský úrad oficiálne ospravedlnili za zločiny spáchané bosnianskosrbskými silami počas konfliktu na Balkáne v 90. rokoch 20. storočia, a to vrátane masakry v Srebrenici.