BRATISLAVA. Ruskú vakcínu proti novému koronavírusu plánujú testovať aj v Brazílii.
Podľa vyhlásenia ruského veľvyslanectva by mal brazílsky štát Paraná v stredu podpísať s Ruskom dohodu o výskume, vývoji a testovaní jeho vakcíny.
Medzi prvými by podľa dohody mali zaočkovať zraniteľné skupiny, ako sú zdravotnícky personál a učitelia.
"Vláda prijala digitálny plán na kontrolu a monitorovanie účinkov očkovania u týchto skupín," cituje stanovisko spravodajský portál CNN.
Okamžitý prístup Brazílčanov k vakcíne
Dokument podpíšu riaditeľ Ruského fondu priamych investícií Kirill Dmitrijev a guvernér Paraná Ratinho Júnior počas videokonferencie, ktorá by sa mala uskutočniť v stredu popoludní.
"Brazília si je vedomá všetkých štúdií o vakcínach vo vývoji a garantuje, že akonáhle bude mať prístup k vakcíne, u ktorej dokážu, že je účinná proti COVID-19, Brazílčania k nej budú mať prístup," vyjadrilo sa na margo vakcíny brazílske ministerstvo zdravotníctva.
Rusko odmieta kritiku vakcíny
Ruský minister zdravotníctva Michail Muraško v stredu povedal, že obvinenia, že ruská vakcína nie je bezpečná, sú nepodložené a motivované konkurenciou.

Informáciu priniesla ruská tlačová agentúra Interfax, na ktorú sa odvolala agentúra Reuters.
Ruský prezident Vladimir Putin v utorok oznámil, že Rusko sa stalo prvou krajinou, ktorá udelila regulačné schválenie vakcíny proti COVIDu-19, a to po necelých dvoch mesiacoch testovania na ľuďoch.
Putin v utorok ubezpečil, že nová vakcína je bezpečná a účinná. Dodal tiež, že sa ňou už dala zaočkovať aj jedna z jeho dcér.
Nízke percento úspešnosti klinických testov
Rozhodnutie Moskvy udeliť súhlas vyvolalo obavy medzi niektorými odborníkmi. Úspešných bolo iba desať percent z klinických testov tejto očkovacej látky a niektorí vedci sa obávajú, že Moskva dáva prednosť národnej prestíži pred bezpečnosťou vakcíny.

Ruskému úsiliu, naopak, verí napríklad filipínsky prezident Rodrigo Duterte. Ten ešte v pondelok večer vyhlásil, že je ochotný sa dobrovoľne zúčastniť na testovaní ruskej vakcíny.
Očkovaciu látku s označením Sputnik V vyvinulo ruské Gamalejovo národné výskumné centrum epidemiológie a mikrobiológie v spolupráci s ministerstvom obrany v Moskve.
Klinické testovanie novej vakcíny však ešte stále nie je ukončené a posledná fáza testov na vzorke viac ako 2000 ľudí sa začne v stredu 12. augusta.
Kritika z USA, Nemecka a Francúzska
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) na oznámenie Ruska o zaregistrovaní prvej vakcíny proti novému koronavírusu na svete reagovala zdržanlivo.
WHO uviedla, že zatiaľ len diskutuje s ruskými orgánmi o možnom predbežnom schválení novej očkovacej látky, ktorej klinické testovanie nie je ešte ukončené.
"Môže byť nebezpečné začať očkovať milióny ľudí príliš skoro, pretože ak sa to zvrtne, môže to zabrániť v prijatí vakcinácie," vyjadril sa nemecký minister zdravotníctva Jens Spahn, podľa ktorého dostupné informácie hovoria, že látku nepodrobili dostatočnému testovaniu. "Nie je to o prvenstve, ale o tom mať bezpečnú vakcínu," zdôraznil.
Isabelle Imbertová z francúzskeho Národného centra pre vedecký výskum v Marseille zas upozornila, že sľubovať liek príliš skoro, môže byť "veľmi nebezpečné" a poznamenala, že nepoznajú "metodológiu ani výsledky (ruských) klinických testov".
Americký expert na infekčné choroby Anthony Fauci podľa vlastných slov neverí ruským tvrdeniam.
"Dúfam, že Rusi skutočne definitívne potvrdili, že vakcína je bezpečná a efektívna," vyjadril sa pre National Geographic a dodal, že "vážne pochybuje, že to urobili".
Na odloženie schválenia vyzvala ministerstvo zdravotníctva aj ruská expertka z Asociácie organizácií klinického testovania Svetlana Zavidovová, podľa ktorej rozhodnutie padlo na základe kombinovanej prvej a druhej fázy testov, na ktorých sa zúčastnilo 76 ľudí, a je teda nemožné potvrdiť efektivitu vakcíny.
Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

- Sledujte priebeh pandémie koronavírusu minútu po minúte
- Vývoj počtu nakazených a mapa šírenia koronavírusu na Slovensku
- 25 otázok a odpovedí o novom koronavíruse
- Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť?