DOVER. Británia a Francúzsko budú spolupracovať na dokončení nového plánu uzavretia migračnej trasy cez Lamanšský prieliv.
Oznámil to v stredu britský minister pre imigráciu Chris Philp, ktorého cituje tlačová agentúra Reuters.
Macron prisľúbil spoluprácu
Podľa jeho slov vláda francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona súhlasila s tým, že vysoký počet ľudí, ktorí podnikajú ilegálny prechod cez tento morský koridor, je neakceptovateľný.
"Je jasné, že treba spraviť viac," povedal Philp novinárom po stretnutí s francúzskymi predstaviteľmi v Paríži.
"Ak túto trasu zneschodníme - na čo sme odhodlaní -, potom migranti nebudú mať v prvom rade žiadny dôvod prichádzať do Francúzska," dodal britský minister.
Útek pred chudobou a vojnou
Stovky ľudí vrátane detí zadržali od minulého štvrtka úrady pri pokuse dostať sa zo severu Francúzska do južného Anglicka na provizórnych, preplnených plavidlách. Lamanšský prieliv je pritom jednou z najvyťaženejších námorných trás.
Philp ďalej uviedol, že Paríž iniciatívu Londýna podporil a vymenoval špeciálneho veliteľa tejto operácie.

Britská pobrežná stráž v utorok eskortovala do mesta Dover vyše 20 migrantov.
Množstvo migrantov snažiacich sa dostať do Británie pochádza z Afganistanu, Iraku, Iránu, Sýrie a afrických krajín, pričom utekajú pred chudobou, prenasledovaním alebo vojnou.
Niektorí z nich majú šancu získať azyl, zatiaľ čo iní - považovaní úradmi za ilegálnych ekonomických migrantov - s veľkou pravdepodobnosťou možnosť zostať v Británii nedostanú.
Londýn vyzval na väčšiu flexibilitu takzvaných dublinských dohôd z dielne Európskej únie, ktorá momentálne dohliada na proces vypovedávania ilegálnych imigrantov.