SME
Štvrtok, 28. september, 2023 | Meniny má Václav

Koronavírus vo svete: Počet nových prípadov v Česku sa zdvojnásobil

Sledujeme dianie vo svete po vyhlásení pandémie koronavírusu. Ako sa vyvíja situácia v Nemecku, Brazílii a ďalších krajinách?

Ak sa vám graf nezobrazuje, kliknite sem.


Všetky články, ktoré informujú o mimoriadnych opatreniach a základných zdravotníckych informáciách o novom koronavíruse, budú na SME.sk odomknuté a prístupné pre každého. Považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu i overenú žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného →


Správu priebežne aktualizujeme

Prečítajte si, ako sa vyvíja situácia v jednotlivých krajinách.

Načítavam video...
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Koronavírus v Európe

Grécko zaznamenalo za posledných 24 hodín rekordných 262 nových prípadov nákazy koronavírusom. Od začiatku pandémie je to v Grécku vôbec najvyšší denný nárast nakazených, informovala v stredu agentúra AFP.

SkryťVypnúť reklamu

V súvislosti s novým druhom koronavíuru zomreli za tento čas zároveň aj ďalší dvaja ľudia, čím sa celkový počet obetí nákazy zvýšil na 216. Od začiatku pandémie zároveň v Grécku zaznamenali celkovo už takmer 6000 prípadov infekcie.

Z aktuálneho nárastu prípadov obviňujú tamojšie úrady nedodržiavanie nariadení rozstupov medzi ľuďmi v reštauráciách, baroch či na verejných zhromaždeniach.

Grécka vláda nariadila v pondelok zákaz nočnej prevádzky takýchto podnikov v niektorých najvyhľadávanejších dovolenkových destináciách. Reštaurácie a bary sú tak od polnoci do siedmej rána zatvorené na ostrovoch Mykonos, Santorini, Korfu, Rodos a Kréta. Opatrenie ostane v platnosti minimálne do 23. augusta.

Zároveň budú musieť cestujúci prichádzajúci letecky z Belgicka, Česka, Holandska, Španielska a Švédska od 17. augusta predložiť negatívny test na koronavírus. Rovnaké opatrenie platí pre všetkých, ktorí do Grécka vstúpia cez hraničné prechody.

SkryťVypnúť reklamu

Súvislosť s príchodmi so zahraničia sa však v Grécku v súčasnosti pripisuje iba približne desiatim percentám z celkových prípadov nákazy koronavírusom, priblížila AFP.

V Nemecku začal po troch dňoch opäť strmejšie rásť počet novo odhalených prípadov nákazy koronavírusom, za uplynulý deň ich bolo 1226.

Súvisiaci článok Koronavírus: Nemecko po troch dňoch hlási prudší rast prípadov (minúta po minúte) Čítajte 

Uviedol to Inštitút Roberta Kocha, ktorý v utorok informoval o 966 novo infikovaných ľuďoch, v pondelok o 436.

Počet úmrtí pacientov s ochorením Covid-19 za uplynulý deň stúpol o šesť na 9207.

Najviac infikovaných pribudlo v spolkovej krajine Severné Porýnie-Vestfálsko (413), v Bavorsku majú 236 nových prípadov. Každá z týchto krajín má od začiatku epidémie celkovo už vyše 50-tisíc nakazených, v celom Nemecku sa počet infikovaných blíži 220-tisíc.

SkryťVypnúť reklamu

Nemecký minister zdravotníctva Jens Spahn je znepokojený nárastom prípadov. Občanov vyzval, aby dodržiavali epidemiologické opatrenia a boli opatrní, informovala agentúra AP.

Spahn vidí za nárastom počtu infekcií spoločenské podujatia, večierky a cestovanie do zahraničia. Minister všetkých občanov vyzval, aby nosili rúška a zachovávali medzi sebou odstup.

Česko potvrdilo k polnoci z utorka na stredu 288 nových prípadov nákazy koronavírusom v priebehu uplynulých 24 hodín. Informovalo o tom tamojšie ministerstvo zdravotníctva.

V porovnaní s pondelkom sa počet nových prípadov viac než zdvojnásobil. Laboratóriá v utorok otestovali 5673 vzoriek. Nepribudlo nijaké úmrtie.

Celkovo Česko potvrdilo už 18 783 prípadov nákazy a 391 súvisiacich úmrtí. Vyliečilo sa 13 017 ľudí. Aktuálny počet nakazených pacientov dosiahol 5222, z ktorých je 131 hospitalizovaných.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa počtu zaznamenaných prípadov za uplynulých sedem dní na 100-tisíc obyvateľov sú epidémiou najviac zasiahnuté okresy Frýdek-Místek v Moravskosliezskom kraji, Klatovy v Plzenskom kraji a hlavné mesto Praha.

Ak sa vám graf nezobrazuje, kliknite sem.

Počet nových prípadov nákazy chorobou COVID-19 v Belgicku dosiahol počas posledného sledovaného sedemdňového obdobia (2. až 8. augusta) priemer 604,1 za deň.

Ide o 12-percentný nárast novoinfikovaných osôb voči predošlému týždňu na prelome júla a augusta, uviedla v stredu tlačová agentúra Belga s odvolaním sa na údaje Inštitútu pre verejné zdravie Sciensano.

Súvisiaci článok V Bruseli nariadili povinné rúška na všetkých verejných miestach Čítajte 

V stredu ráno úrady evidovali celkovo 75 008 infikovaných osôb od vypuknutia epidémie nového typu koronavírusu, čo znamená, že za posledných 24 hodín pribudlo 388 nových prípadov.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa Sciensano rastie aj počet nových hospitalizácií, v období od 2. do 8. augusta to bolo v priemere 27,4 pacienta denne, čo je nárast o 21 percent voči predminulému týždňu.

V utorok belgické nemocnice prijali 307 pacientov v spojitosti s COVID-19, 77 nakazených bolo na jednotkách intenzívnej starostlivosti a z nich 38 bolo odkázaných na respiračnú pomoc.

Úmrtnosť spojená s koronavírusom dosahovala za posledný týždeň denný priemer 3,7 obete nákazy, od začiatku epidémie krajina eviduje 9885 úmrtí na COVID-19.

Epidemiologická situácia sa opätovne zhoršila v Bruseli, keď v prvý augustový týždeň bola prekročená hranica 50 nových infekcií na 100 000 obyvateľov - nakazených bolo 663 osôb.

To pre obyvateľov všetkých oblastí belgickej metropoly znamená povinnosť nosiť ochranné rúška aj na verejnosti.

SkryťVypnúť reklamu

Francúzsko za predchádzajúci deň zaznamenalo 2 524 prípadov nákazy novým druhom koronavírusu. Ide o najvyšší denný nárast od 6. mája.

Celkový počet infikovaných tak stúpol na 206 696. Vo Francúzsku vykonali za posledný týždeň 600-tisíc testov, pozitívne výsledky malo viac ako 11 600 ľudí.

Za uplynulých 24 hodín pribudlo 18 nových ohnísk, čím sa ich celkový počet zvýšil na 896.

Vo Francúzsku však došlo k poklesu počtu pacientov vo vážnom stave ležiacich na jednotkách intenzívnej starostlivosti — aktuálne ich je 379.

Rusko zaznamenalo v stredu za posledných 24 hodín 5102 nových prípadov nákazy koronavírusom, čím celkový počet nakazených prekročil 900 000.

Informovala o tom agentúra TASS s odvolaním sa na protivírusové krízové centrum.

Percentuálny nárast počtu infikovaných už 11 dní neprekročil hodnotu 0,6.

SkryťVypnúť reklamu

Najviac nových prípadov (689) hlási Moskva, nasleduje Sverdlovská oblasť (167), Petrohrad (161) a Moskovská oblasť (152).

Vyliečilo sa ďalších 7 123 ľudí. V súčasnosti Rusko eviduje 177 143 infikovaných.

Počet úmrtí súvisiacich s chorobou COVID-19 stúpol v stredu o 129. V utorok pribudlo 130 mŕtvych.

Celkovo pandémii podľahlo 15 260 pacientov, čo predstavuje 1,69 percenta zo všetkých nakazených.

Španielska armáda pripravuje v meste Zaragoza v Aragónsku poľnú nemocnicu v snahe pomôcť tamojším úradom zastaviť nárast počtu nových pacientov s koronavírusom.

V regióne za uplynulých sedem dní hospitalizovali 242 ľudí, pričom 32 zomrelo na COVID-19.

Armáda uviedla, že ju o pomoc požiadali úrady, ktoré chceli, aby postavila dočasnú nemocnicu na parkovisku jednej z miestnych nemocníc. Podľa armády bude stredisko možné využiť v prípade potreby od piatku.

SkryťVypnúť reklamu

Regionálne zdravotnícke úrady uviedli, že poľná nemocnica je preventívnym opatrením pre prípad, že nemocnice budú plné, ako sa stalo počas marca a apríla v mnohých iných častiach krajiny.

Počas prvej vlny pandémie armáda zriadila niekoľko poľných nemocníc v španielskych mestách.

Koronavírus v Amerike

V Brazílii prudko stúpol počet nových prípadov koronavírusu, keď ich za uplynulý deň zdravotníci odhalili vyše 52-tisíc, čo je viac ako dvojnásobok oproti predchádzajúcej bilancii. Informovalo o tom podľa agentúry Reuters ministerstvo zdravotníctva.

Výrazne sa zvýšil aj počet ľudí, ktorý za deň na komplikácie spojené s Covid-19 zomreli, a to na 1274. O deň skôr bolo obetí 703.

Celkovo sa od začiatku epidémie vírusom SARS-CoV-2 v Brazílii nakazilo viac ako 3,1 milióna ľudí, 103 026 z nich zomrelo.

SkryťVypnúť reklamu

Koronavírus v Ázii

Počet prípadov nákazy koronavírusom v Indii presiahol v stredu 2,3 milióna, keď za posledných 24 hodín pribudlo 60 963 infikovaných. Informovala o tom tlačová agentúra AP.

India tiež v stredu hlásila 834 nových úmrtí a celkovo ich zaznamenala 46.091. India má tretí najvyšší počet prípadov nákazy, po Spojených štátoch a Brazílii, ale iba piaty najvyšší počet úmrtí. A úrady navyše tvrdia, že smrtnosť prvýkrát klesla pod dve percentá.

Premiér Naréndra Módí usporiadal v utorok videokonferenciu spolu s najvyššími volenými predstaviteľmi desiatich indických štátov, ktoré spoločne tvoria približne 80 percent z celkových prípadov nákazy v Indii - a vyzval ich, aby nekompromisne uplatňovali stratégie na zastavenie šírenia koronavírusu, dohľad na infikovanými a dosledovanie prípadov, aby sa smrtnosť znížila pod jedno percento.

SkryťVypnúť reklamu

Módí takisto vyzval na zvýšenie testovania v niektorých štátoch, ako to urobil aj región indického hlavného mesta Naí Dillí.

Indická rada pre lekársky výskum, najvyšší orgán krajiny pre lekársky výskum, uviedla, že v utorok bolo na ochorenie COVID-19 otestovaných vyše 733 000 vzoriek. Rada však nespresnila, koľko zo vzoriek prešlo "zlatým štandardom", teda RT PCR testom, v porovnaní s testom na protilátky, čo je lacnejšia, ale menej presná metóda, keď sa v krvi hľadajú protilátky na koronavírus.

V Libanone v utorok zaznamenali viac ako 300 prípadov nákazy novým koronavírusom, čo predstavuje rekordný denný prírastok. Informovala o tom agentúra Reuters.

K rekordnému nárastu počtu infekcií došlo po ničivom výbuchu v Bejrúte zo 4. augusta, ktorý si vyžiadal najmenej 171 mŕtvych a vyše 6000 zranených. Explózia a následná tlaková vlna poškodili rozsiahle oblasti mesta, bez strechy nad hlavou zostalo takmer 300-tisíc obyvateľov.

SkryťVypnúť reklamu

Miestne nemocnice sú po výbuchoch plné zranených ľudí. Viaceré z nich boli v dôsledku explózie poškodené a zranenia utrpeli aj mnohí zdravotníci.

K nárastu počtu prípadov nákazy koronavírusom dochádzalo v Libanone už v období pred výbuchom. V krajine celkovo potvrdili už 7121 nakazených a 87 úmrtí.

Hovorca európskej pobočky Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Tarik Jašarevič v utorok varoval, že veľké množstvo Libanončanov, ktorí po explózii nemajú kde bývať, môže prispieť k zrýchleniu šírenia nákazy.

Libanonské zdravotnícke zariadenia okrem toho trpia nedostatkom potrebných liekov a vybavenia v dôsledku hlbokej finančnej krízy v krajine.

Koronavírus v Oceánii

Austrália zaznamenala v stredu 21 úmrtí v dôsledku choroby COVID-19 v priebehu uplynulých 24 hodín. Ide o najvyšší počet úmrtí súvisiacich s COVID-19 v krajine od začiatku pandémie. Informovala o tom agentúra AFP.

SkryťVypnúť reklamu

Všetky úmrtia hlási štát Viktória na východe Austrálie. Celkový počet obetí v štáte stúpol na 267, v celej krajine na 352.

Načítavam video...

V hlavnom meste Viktórie Melbourne platí šesťtýždňové obmedzenie pohybu, v rámci ktorého úrady nariadili nočný zákaz vychádzania a povinné nosenie rúšok.

Melbourne v stredu potvrdil 410 nových prípadov nákazy, v utorok ich bolo 331. Celkový počet nakazených v Austrálii stúpol o 414.

Súvisiaci článok Sto dní bol Zéland bez vírusu. Na nový lockdown stačili štyri prípady Čítajte 

Väčšinu úmrtí hlásia domovy starostlivosti o seniorov, niektoré obete však mali od 40 do 50 rokov.

Viktória je epicentrom druhej vlny epidémie v Austrálii. Niekoľko ohnísk za uplynulý týždeň zaregistrovali aj v Sydney.

V Melbourne polícia pokutovala troch medzinárodných študentov, ktorí porušili zákaz nočného vychádzania.

Trojica zverejnila na čínskych sociálnych médiách video, ako tento zákaz porušujú prechádzkou do rýchleho občerstvenia, v ktorom si okrem iného aj zatancovali, informuje Australian Broadcasting Corporation. Prípad sa stal v nedeľu o 2:30. Predmetné päťminútové video už zmazali.

SkryťVypnúť reklamu

Polícia potvrdila, že každý zo študentov dostal pokutu 1 652 austrálskych dolárov (v prepočte 1006 eur).

Rozpustenie parlamentu na Novom Zélande v stredu odložili najmenej do budúceho týždňa pre narastajúci počet nakazených novým koronavírusom. S odvolaním sa na novozélandskú vládu o tom informovala agentúra DPA.

V meste Auckland obmedzili úrady voľný pohyb osôb po tom, čo sa v jednej rodine vyskytli štyri prípady nákazy a úradom sa nepodarilo zistiť jej pôvod. Koronavírus sa v tejto ostrovnej krajine objavil po 102 dňoch.

Parlament pôvodne plánovali rozpustiť v stredu, avšak premiérka Jacinda Ardernová informovala, že tento krok odložia najmenej do pondelka. Parlamentné voľby na Novom Zélande sa majú konať 19. septembra.

Voľný pohyb osôb v Aucklande obmedzili od stredajšieho poludnia. Zatvorené ostali školy a podniky, ktorých prevádzka nie je nevyhnutná pre fungovanie spoločnosti. Dodržiavanie obmedzení kontroluje polícia.

SkryťVypnúť reklamu

Vo zvyšku krajiny platí zákaz verejných zhromaždení s účasťou vyššou ako 100 osôb, pričom účastníci musia dodržiavať fyzický odstup.

Predpokladá sa, že obmedzenie voľného pohybu potrvá do polnoci z piatka na sobotu.

Jordánsko sa rozhodlo s platnosťou od štvrtka na týždeň zatvoriť svoj najväčší hraničný priechod so Sýriou. Dôvodom je výrazný nárast nových prípadov ochorenia COVID-19, ktorú spôsobuje nový druh koronavírusu. Informovala o tom v stredu agentúra DPA.

Tento krok prijala jordánska vláda na základe odporúčaní vládneho výboru, ktorý má na starosti hranice a letísk. Na hraničnom priechode, v Jordánsku známom ako Džábir, v Sýrii ako Nasíb, malo totiž pozitívne výsledky testov na ochorenie COVID-19 niekoľko zamestnancov. Všetci ostatní pracovníci preto pôjdu do karantény.

SkryťVypnúť reklamu

Jordánsky premiér Umar Razzáz uviedol, že vláda preskúma opatrenia na tomto priechode, ako aj na ďalších dvoch hraničných priechodoch s Irakom a Saudskou Arábiou.

Od utorka Jordánsko zaznamenalo 25 nových prípadov lokálneho prenosu koronavírusu; väčšinou ide o Jordáncov vracajúcich sa do vlasti prostredníctvom repatriačných letov.

Jordánsko vďaka prísnym opatreniam doposiaľ podľa americkej Univerzity Johnsa Hopkinsa eviduje 1283 potvrdených prípadov ochorenia COVID-19 a 11 úmrtí.

Ak sa vám graf nezobrazuje, kliknite sem.

Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

 1. Ak podceníte pri stavbe tento detail, pripravte sa na vyššie účty za kúrenie
 2. Volia podľa TikToku, Youtube a Instagramu. Ovplyvnia mladí voľby?
 3. Služby na pohotovosti nikto nechcel. Postavili na nich biznis
 4. Umelá inteligencia už zajtra ovládne 5 miest na Slovensku!
 5. Aké tajomstvá skrýva kancelária šéfveliteľa?
 6. Slováci hlásili v lete až o 35 % viac škôd než minulý rok
 7. Všetkým lepí pred voľbami
 8. Tenisová zábava pre celú rodinu na Peugeot Tennis Day
 1. TIPOS prichádza s aplikáciou, ktorá zjednoduší stávkovanie
 2. V PLANEO sú teraz spotrebiče až o 200 eur lacnejšie!
 3. Autosalón Autoshow Nitra opäť v plnej sile!
 4. Medzinárodný jazzový festival vstúpi do 27. ročníka
 5. Slováci hlásili v lete až o 35 % viac škôd než minulý rok
 6. Aké tajomstvá skrýva kancelária šéfveliteľa?
 7. Umelá inteligencia už zajtra ovládne 5 miest na Slovensku!
 8. Zvonenie v ušiach?!
 1. Prešov si dlho pýtal obchvat, stáva sa slovenským skokanom 16 429
 2. Umelá inteligencia už zajtra ovládne 5 miest na Slovensku! 15 080
 3. Všetkým lepí pred voľbami 10 647
 4. Hladinka smeruje do Košíc! 7 985
 5. Až dve tretiny Slovenska majú mäkkú vodu. Čo na to naše cievy? 6 792
 6. Ochutnajte zo Španielska viac. Spojte návštevu Madridu s Toledom 5 133
 7. Voľba srdcom je nespoľahlivá. Toto je najlepšia pomôcka 4 780
 8. Kaufland postavený z dreva? Áno, Bratislava má európsky unikát 4 174
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Hliadka v obci Banjska na severe Kosova.

Počas operácie proti ozbrojencom zhabala polícia zbrane zo Srbska.


TASR 26m
Zásah francúzskej polície, Ilustračné foto

Francúzska polícia začala vyšetrovať podozrenie z obchodovania s ľuďmi.


TASR 50m
Sociálna sieť X prechádza ďalšími zmenami.

V Austrálii je šírenie volebných dezinformácií najhoršie, aké dosiaľ videli.


SITA 1 h
Ilustračné foto

Strelca zatkli po tom, čo sa ukryl v nemocnici.


TASR 2 h

Sportnet

Peter Struhár.

Vo funkcii nahradil Mareka Petruša.


TASR 2 h
Americká speváčka Taylor Swift na zápase medzi Kansasom City a Chicagom.

Pozrite si to najdôležitejšie z predošlého týždňa v NFL.


Vladimír Kurek 2 h
Juraj Suja.

V Európskom pohári bude mať Slovensko trojnásobnú účasť.


TASR 20m
Vladimír Růžička bol kedysi trénerom českej reprezentácie.

Naposledy trénoval v Česku druholigové Ústí nad Labem.


Sportnet 4 h
SkryťZatvoriť reklamu