Autor je taliansky novinár, rozhovor vznikol pre denník La Repubblica.
Keď sa postavím proti diskriminácii, nejde o sprisahanie, len dávam do popredia poslanie svojho života, hovorí finančník a filantrop GEORGE SOROS v rozhovore, ktorý vznikol pri príležitosti jeho stredajších 90. narodenín.
Vysvetľuje v ňom, prečo by mala Európska únia prijať trvalé dlhopisy, čo ohrozuje jednotu Únie, svoj postoj k hnutiu Black Lives Matter aj to, prečo považuje politickú korektnosť za škodlivú pre otvorenú diskusiu.
Nový koronavírus narušil život každého človeka na zemi. Ako vy vidíte túto situáciu?
Sme v kríze, najhoršej kríze od druhej svetovej vojny. Opísal by som to ako revolučný okamih, keď je škála možností oveľa väčšia ako v bežných časoch.
To, čo je v bežných časoch nemysliteľné, sa stáva nielen možným, ale sa aj uskutoční. Ľudia sú dezorientovaní a vystrašení. Robia veci, ktoré sú pre nich zlé a takisto zlé pre svet.

Ako vidíte situáciu v Európe a Spojených štátoch?
Myslím si, že Európa je veľmi zraniteľná, oveľa viac ako Spojené štáty. Spojené štáty americké sú jednou z najdlhšie trvajúcich demokracií v histórii. Dokonca aj v Spojených štátoch však môže byť za prezidenta zvolený kúzelník s dôverou ako napríklad Trump a môže rozvrátiť demokraciu zvnútra.
V Spojených štátoch je však silná tradícia bŕzd, protiváh a zavedených pravidiel. A predovšetkým majú ústavu.
Som teda presvedčený, že Trump sa ukáže ako prechodný jav, ktorý, dúfajme, skončí v novembri.
Hoci je naďalej veľmi nebezpečný, bojuje o život a urobí prakticky čokoľvek, aby zostal pri moci, pretože porušil ústavu mnohými rôznymi spôsobmi a ak stratí úrad, bude volaný na zodpovednosť.
Európska únia je však oveľa zraniteľnejšia, pretože je to neúplná únia. A má veľa nepriateľov zvnútra aj zvonka.
Kto sú vnútorní nepriatelia Európskej únie?
Existuje veľa vodcov a hnutí stojacich proti hodnotám, na ktorých bola založená Európska únia.
V dvoch krajinách doslova uniesli štát, Viktor Orbán v Maďarsku a Jaroslaw Kaczynski v Poľsku. Poľsko a Maďarsko sú pritom najväčšími príjemcami európskych štrukturálnych fondov. V skutočnosti ma však najviac znepokojuje Taliansko.