BEJRÚT. Libanonská vláda v pondelok odstúpila v súvislosti s minulotýždňovým ničivým výbuchom v hlavnom meste Bejrút.
Oznámil to libanonský minister zdravotníctva Hamad Hasan, ktorého citovala agentúra AP.
Rozhodnutie padlo pod tlakom odstúpenia niekoľkých ministrov a ďalších, ktorí vyjadrili zámer rezignovať. Stalo sa tak po dvoch dňoch protivládnych demonštrácií.
"Celá vláda rezignovala," oznámil minister s tým, že premiér Hassán Dijáb pôjde do prezidentského paláca, aby "odovzdal rezignáciu v mene všetkých ministrov".
Expremiér obvinil skorumpovanú elitu
Libanonský premiér Hassán Dijáb pripísal zodpovednosť za mohutnú explóziu zo 4. augusta "skorumpovanej" vládnucej elite, ktorá v Libanone vládne už viac ako 30 rokov.
"Dnes sme vypočuli ľudí a ich požiadavky, aby tí, ktorí sú za výbuch zodpovední, niesli následky," povedal Dijáb v televíznom prejave k národu. "Preto dnes oznamujem demisiu celej vlády," povedal.
Korupcia je väčšia než štát
Dijáb ďalej uviedol, že korupcia v Libanone je "väčšia než štát", v dôsledku čoho sa rozhodol urobiť "krok späť" a bojovať za zmenu spoločne s ľuďmi, píše agentúra AP.
Politici, ktorí krajinu spravovali v posledných desaťročiach, by sa podľa odstupujúceho premiéra mali "hanbiť, pretože k tejto katastrofe (výbuchu v Bejrúte) viedla ich korupcia, ktorá bola roky skrytá".
Dijáb sa úradu ujal len v januári tohto roku po tom, čo v októbri pod tlakom masových demonštrácií odstúpil jeho predchodca Saad Harírí, dodáva AP.
Prezident prijal demisiu
Libanonský prezident Michel Aún demsiu vlády prijal, informovala o tom agentúra TASS.

"Premiér Dijáb odovzdal demisiu (svojho kabinetu) do rúk prezidenta, ktorý ju prijal, a nariadil jeho vláde pokračovať v činnosti až do vytvorenia novej vlády," uviedla prezidentská kancelária.
Vo vyhlásení sa ďalej uvádza, že prezident a odstupujúci premiér spolu hovorili o vývoji situácie po výbuchu v bejrútskom prístave 4. augusta. Prezident sa všetkým ministrom poďakoval za ich doterajšiu prácu.
Francúzsko po Dijábovom oznámení vyzvalo na "rýchle vytvorenie" novej vlády. Francúzsky minister zahraničných vecí Jean-Yves Le Drian uviedol, že "požiadavky reforiem a spôsobu vlády, ktoré vyjadrujú Libanončania, musia byť vypočuté", píše agentúra AFP.
Vypočúvanie v súvislosti s výbuchom
Libanonský súd v pondelok začal s vypočúvaním šéfov tamojších bezpečnostných agentúr. V súvislosti s výbuchom pritom zadržali asi 20 ľudí a desiatky ľudí vypočuli.
Už v priebehu dňa odstúpil minister financií Ghází Wazní . Ide už o štvrtého člena vlády, ktorý podal demisiu po tragickom výbuchu v bejrútskom prístave, pripisovanom zanedbávaniu zo strany štátu. Informovala o tom agentúra AFP.
Pred Wazním oznámila v pondelok svoju rezignáciu ministerka spravodlivosti Marie-Claude Nadžmová, ktorá sa dva dni po udalosti stala terčom slovných útokov protestujúcich na poškodenej bejrútskej ulici.
V nedeľu odstúpili minister životného prostredia Demianos Kattar a ministerka informácií Manál abd as-Samadová.
Dijáb chcel predčasné voľby
Minulotýždňový výbuch si vyžiadal viac než 160 mŕtvych a vyše 6000 zranených. Mohutná tlaková vlna spôsobila rozsiahlu devastáciu metropoly a prístav prakticky zrovnala so zemnou.
Podľa prvotného vyšetrovania bol príčinou výbuchu požiar, ktorý odpálil skladisko explozívnych látok skladovaných v prístav od roku 2013.
Dijáb v sobotu oznámil, že na budúci týždeň iniciuje konanie predčasných parlamentných volieb. Ani týmto oznámením však neupokojil pokračujúce protivládne protesty v Bejrúte.
Medzinárodná pomoc
Medzinárodní darcovia prisľúbili v nedeľu takmer 300 miliónov eur na pomoc Libanonu. Na virtuálnej konferencii sa zúčastnili predstavitelia 36 štátov sveta a medzinárodných organizácií. Medzi účastníkmi nechýbal napríklad prezident USA Donald Trump. Najväčšie príspevky prisľúbili Francúzsko, EÚ či Británia.
OSN odhadla, že Libanon bude len v priebehu nasledujúcich troch mesiacov potrebovať pomoc v objeme 117 miliónov dolárov. Táto suma pokrýva len výdavky na urgentne potrebnú lekársku starostlivosť, jedlo a ubytovanie ľudí bez strechy nad hlavou. Účastníci konferencie prisľúbili aj "vierohodné a nezávislé" vyšetrenie výbuchu.