Podľa jeho názoru sa nevyplatí investovať do referenda v Poľsku ďalších 10 miliónov zlotých. "Poliakov neslobodno klamať a neslobodno im vsugerovať, že realizácia referenda povedie k pozitívnemu výsledku pre našu krajinu," vyhlásil dnes v Lodži Donald Tusk.
To, že ústava už nie je záväzná nie je, ako poznamenal, vina Poliakov, ale Francúzov a Holanďanov. Navyše hrozí aj v ďalších krajinách fiasko európskej ústavy, vyplynulo zo slov politika, ktorého strana má podľa prieskumov verejnej mienky šance stať sa po jesenných parlamentných voľbách najsilnejšou politickou silou v krajine.
Poľskí politici a ich kolegovia v zahraničí by si mali čím skôr sadnúť za rokovací stôl a zvážiť inú formu ústavy, avšak netváriť sa tak, že sa nič nestalo, vyhlásil politik, ktorý bude kandidátom PO na úrad prezidenta krajiny.
O ďalšom postupe krajiny po neúspešných referendách v krajine galského kohúta a krajine tulipánov by najvyšší predstavitelia Poľskej republiky mali konzultovať už v pondelok, kedy predstaviteľov vlády, parlamentu a politických strán prijme v tejto súvislosti úradujúci prezident krajiny Aleksander Kwasniewski.
Poľský premiér Marek Belka i minister zahraničných vecí Daniel Adam Rotfeld sa v uplynulých dňoch vyslovili za pokračovanie plánovaného ratifikačného procesu, ktorý by mal vyvrcholiť pravdepodobne na jeseň plebiscitom. V súčasnosti by za európsku ústavu hlasovalo viac ako 56 percent poľských občanov.