DUBAJ. Šesť arabských krajín Perzského zálivu napriek interným sporom iba dva mesiace pred ukončením platnosti schválilo predĺženie zbrojného embarga Organizácie Spojených národov proti Iránu.
Bránia Iránu v nákupe zbraní
Rada pre spoluprácu v Perzskom zálive (GCC) v nedeľu zaslala Bezpečnostnej rade OSN list, v ktorom vyslovila podporu pre rozšírenie zbrojného embarga. Takáto sankcia Iránu zabráni v zahraničných nákupoch zbraní. Týka sa to predovšetkým stíhačiek, tankov a vojnových lodí.

GCC pozostáva zo sexteta štátov - Bahrajnu, Kuvajtu, Ománu, Kataru, Saudskej Arábie a Spojených arabských emirátov. Organizácia tvrdí, že Irán neprestal v ozbrojených zásahoch v susedných krajinách, či už priamo alebo prostredníctvom hnutí a skupiniek ozbrojených a vycvičených Iránom.
Zbrane a vojenské zložky Iránu sa opakovane objavujú v Jemene, kde koalícia Saudskej Arábie bojuje proti tamojším rebelom. Irán popiera, že vyzbrojuje jemenských povstalcov.
Zbrane pre Hizballáh
GCC však v liste uvádza, že Irán vyzbrojuje bojovníkov Hizballáhu v Libanone a Sýrii a údajne poskytuje zbrane šiitským milíciám v Iraku a teroristickým organizáciám v Bahrajne, Kuvajte a Saudskej Arábii.
Iránsky hovorca ministerstva zahraničných veci Abbás Músaví prostredníctvom štátnej televízie odsúdil list GCC a označil ho za "nezodpovedné vyhlásenie, ktoré slúži záujmom USA".
Krajiny Perzského zálivu kritizoval, že patria medzi najväčších kupcov zbraní v regióne a na svete, a to dokonca aj v období hospodárskej recesie spôsobenej pandémiou koronavírusu.