New York 4. júna (TASR) - Predseda Valného zhromaždenia OSN Jean Ping predstavil v piatok rozsiahle návrhy na reformu svetovej organizácie, v ktorých vypustil niektoré zo sporných otázok, ponecháva však nedotknuté mnohé z plánov generálneho tajomníka Kofiho Annana na zmenšenie priepasti medzi bohatými a chudobnými.
Dokument vychádza z dvoch mesiacov rozpravy vo VZ OSN. Podporuje nahradenie kritizovanej Komisie OSN pre ľudské práva novou organizáciou a prijatie prísneho protiteroristického dohovoru, hoci s určitými výhradami. Súhlasí tiež s časovým plánom pre zvýšenie rozvojovej pomoci pre najchudobnejšie krajiny zo strany bohatých štátov, ako aj s Medzinárodným trestným súdom (ICC). Oba návrhy podporujú Európania, nie však USA.
Dokument nehovorí o otázke rozšírenia Bezpečnostnej rady OSN, o ktorej sa možno bude hlasovať už tento mesiac.
Po preskúmaní vládami budú návrhy znova predmetom diskusií v New Yorku pred tým, ako ich budú na septembrovom summite OSN schvaľovať svetoví lídri. Prvé reakcie európskych veľvyslancov, najviac podporujúcich Annanove plány, boli priaznivé.
Annan označil predložený dokument za "dôležitý krok k rozhodným opatreniam pre zníženie chudoby na polovicu do roku 2015, zníženie hrozby vojny, terorizmu a šírenia (zbraní) a podpory ľudskej dôstojnosti v každom kúte sveta".
Po roku škandálov okolo podvodov v programe OSN Ropa za potraviny a sexuálneho zneužívania žien členmi mierových síl, žiada Pingov dokument Annana o prípravu návrhov na väčšiu zodpovednosť, transparentnosť, ako aj nezávislejší dozorný inštitút OSN.
Súhlasí so zrušením Komisie OSN pre ľudské práva so sídlom v Ženeve a vytvorením novej organizácie, ktorej členov bude voliť dvojtretinovou väčšinou VZ OSN. V súčasnosti sú kreslá v komisii obsadzované rotáciou podľa regiónov. Pingov návrh ale vynecháva Annanov plán, aby mala menej členov ako terajších 53 a aby sa museli zaviazať, že budú dodržiavať "najvyššie štandardy ľudských práv".
Po ostrých rozporoch okolo vojny v Iraku Annan vyzval BR OSN, aby vypracovala inštrukcie, kedy a ako môže byť použitá sila - napríklad či je vojenský zásah úmerný hrozbe alebo existuje primeraná nádej na úspech.
Americká vláda, ktorá si vyhradzuje právo použiť silu jednostranne, reagovala na návrhy odmerane. Pingov dokument uvádza, že len BR OSN by mala posudzovať návrhy na použitie sily.
V otázke terorizmu dokument súhlasí s Annanom, pokiaľ ide o rýchle prijatie rezolúcie požadujúcej komplexný protiteroristický dohovor. Ako konečný termín uvádza jún 2006.
Majúc na mysli Izrael sa však stále zmieňuje o potrebe venovať sa faktorom, ktoré môžu prispieť k terorizmu, vrátane "zahraničnej okupácie". Podľa Annana takéto idey nepatria do zamýšľaného dohovoru.
Prekvapivo dokument podporuje kontroverzný návrh týkajúci sa toho, kedy použiť silu pre ochranu civilistov pred neprávosťami vlastných vlád, čo je myšlienka, ktorá sa skôr dotkla krajín ako zasahovanie do ich suverenity.