MINSK. Počas nedeľných prezidentských volieb v Bielorusku a následných protestov, ktoré vypukli po oznámení tzv. exit pollov, bolo políciou zadržaných vyše sto osôb.
Bieloruský politológ Arťom Šrajbman tvrdí, že oficiálnym výsledkom volieb neverí takmer nikto. "Možno len neveľká skupina prívržencov vlády," uviedol v rozhovore pre rozhlasovú stanicu Echo Moskvy.
Voľby mal opäť vyhrať Lukašenko
Z exit pollov vyplýva, že ich opäť vyhral Alexandr Lukašenko so 79,7 percentami hlasov. Jeho najväčšia rivalka, Svitlana Cichanovská, dostala vo voľbách podporu od 6,8 percenta voličov.
Médiá informovali, že vo volebných miestnostiach vo vojenských útvaroch mal Lukašenko podporu až 82 percent hlasujúcich.
Podľa Šrajbmana "82 (percent) je nereálna cifra, maximum je 35 percent za podmienky, že Lukašenkovi voliči šli voliť aktívne, čo však nevieme".
Lukašenko, keď vhodil v nedeľu svoj hlasovací lístok do urny, vyhlásil, že nechce stratiť kontrolu nad krajinou a neželá si ani chaos v nej.
Vyslaním policajných jednotiek do ulíc bieloruských miest po skončení hlasovania dal Lukašenko podľa AFP najavo, že opozícii nedovolí spochybniť svoju moc. V tomto kontexte sa mnohí politológovia obávajú zintenzívnenia represií voči opozícii a Lukašenkovým odporcom.
"Každý, kto si je vedomý Lukašenkovej neúprosnosti a zaujíma sa o Bielorusko, si musí v najbližších dňoch robiť starosti o bieloruský národ," uviedol analytik Medzinárodného inštitútu pre strategické štúdiá (IISS) Nigel Gould-Davies, ktorý v minulosti pôsobil aj ako britský veľvyslanec v Minsku.
V Bielorusku sa slobodné voľby nekonali od roku 1995. Demonštrácie zvolávané opozíciou boli doteraz vždy potlačené alebo rozohnané. Zdá sa, že zmenu pomerov v Bielorusku neprinesú ani tieto prezidentské voľby, konštatovala AFP.
Velenie polície tvrdí, že nemá informácie
Väčšina zo zadržaných sú volební pozorovatelia alebo novinári. S odvolaním sa na údaje centra pre ľudské práva Viasna o tom v noci na pondelok informoval spravodajský portál Meduza.io.
Podľa Viasny bolo v Minsku zadržaných najmenej 54 ľudí a v regiónoch ďalších najmenej 72 osôb.
Agentúra TASS v noci na pondelok informovala, že na bieloruskom ministerstve vnútra zasadol operatívny štáb, ktorý sa zaoberal situáciou v krajine po vyhlásení výsledkov prezidentských volieb.

Agentúra BelTa neskôr vydala správu z ministerstva vnútra, že minská polícia má situáciu v hlavnom meste plne pod kontrolou.
Agentúra Interfax neskôr spresnila, že velenie polície v Minsku nemá informácie o tom, že by jej príslušníci v hlavnom meste použili voči demonštrantom vodné delá či zábleskové granáty.
Nemá ani presné informácie o zranených. Potvrdila však, že na úradmi nepovolených zhromaždeniach došlo k zadržaniu ich účastníkov.
Oficiálne údaje o tom budú k dispozícii až v pondelok ráno.
V Bielorusku nefunguje žiaden z webov významných médií. Od zhruba deviatej večer miestneho času nefunguje, ale len s problémami webová stránka štátnej agentúry BelTa, najväčší nezávislý portál TUT.by, ako aj médiá ako Naša Niva, Onlajner, Belorusskij partizan.
Cichanovská vyzvala na zastavenie násilia
Ruské spravodajské portály informujú, že do ulíc Minska vyšli "tisíce ľudí", ktorí naďalej protestujú proti výsledkom volieb.
Polícia sa ich neúspešne snaží rozptýliť, pričom údajne používa silu: vodné delá, slzotvorný plyn, zábleskové granáty a gumené projektily.

Zranenia len v Minsku utrpelo najmenej sedem ľudí. Triedu nezávislosti, ktorá je hlavnou tepnou mesta - blokujú bezpečnostné sily, uviedol portál Meduza.io.
K demonštrantom sa v neskorých večerných hodinách pridali aj bajkeri a vodiči áut, ktoré v kolónach jazdia po meste a trúbia.
Objavili sa aj správy z regiónov, kde polícia údajne odmietla protestujúcich rozohnať. Stalo sa tak napr. v meste Kobrin.
V reakcii na tento vývoj bieloruská prezidentská kandidátka Svitlana Cichanovská vyzvala v noci na pondelok svojich podporovateľov a príslušníkov policajných síl, aby zabránili násiliu v uliciach bieloruských miest.
Cichanovská sa obrátila na políciu a požiadal jej príslušníkov, "aby si uvedomili, že sú súčasťou národa".
Svojich voličov požiadala, aby predišli provokáciám, "lebo netreba dávať zámienku na násilie voči vám".
Vyjadrila tiež presvedčenie, že "Bielorusi sa zobudia zajtra v novej krajine a dúfam, že zajtra budú iba dobré správy".
"Zastavte násilie. V prvom rade, vy, príslušníci polície. Viem, že to dokážete," zdôraznila Cichanovská.
Vinu za zranenia ľudí podľa Cichanovskej nesie súčasné vedenie krajiny, ktoré "nie je schopné zaistiť bezpečnosť občanov a v mnohých ohľadoch takúto situáciu vyvolalo".
"Ľudia nešli so zbraňami, majú zákonné právo ísť do ulíc svojho mesta a vyjadriť svoj názor." domnieva sa Cichanovská, ktorej štáb priznal, že nemá dostatok hodnoverných informácií o dianí v uliciach Minska.
Úrady vyzývajú aj prezidenti Litvy a Poľska
Prezidenti Litvy a Poľska, Gitanas Nauséda a Andrzej Duda, vyzvali v noci na pondelok bieloruské úrady, aby sa zdržali násilia voči občanom, ktorí namietajú proti výsledkom nedeľných prezidentských volieb a žiadajú demisiu úradujúceho prezidenta Alexandra Lukašenka.
V spoločnom vyhlásení prezidentov Litvy a Poľska - štátov, ktoré susedia s Bieloruskom, - sa zdôrazňuje dôležitosť rešpektovania základných ľudských práv a slobôd.
Obaja prezidenti okrem toho Lukašenkovi a jeho tímu pripomenuli, že "dialóg je vždy najlepšou metódou pre zabezpečenie sociálneho rozvoja, ako aj pre diskusie o reformách a politických krokoch".
Duda a Nauséda zároveň zdôraznili svoj rešpekt k suverenite a nezávislosti Bieloruska.