Oznámili to dnes austrálski predstavitelia.
Podľa analytikov by tento krok Čchen Jung-lina, konzula pre politické otázky na čínskom generálnom konzuláte v Sydney, mohol narušiť vzťahy Canberry s Pekingom, jej tretím najväčším obchodným partnerom.
Noviny Weekend Australian informovali, že Čchen požiadal o azyl, austrálski činitelia to však vylúčili. Podľa správy sa teraz uchádza o ochranné vízum, ktoré by mu spolu s manželkou Ťin Pching (38) a ich šesťročnou dcérou umožnilo ostať v Austrálii.
Správa tiež uviedla, že bezpečnostní pracovníci čínskeho konzulátu pátrajú po Čchenovi, ktorý odišiel zo zastupiteľstva pred týždňom s vyhlásením, že naďalej nemôže podporovať prenasledovanie disidentov v rodnej krajine.
Dnes sa Čchen objavil na verejnosti, keď vystúpil s príhovorom k prodemokratickému zhromaždeniu v Sydney pri príležitosti výročia krvavého zásahu proti protestom na pekinskom Námestí nebeského pokoja zo 4. júna 1989.
"Cítim sa veľmi ohrozený," povedal niekoľkým sto zhromaždeným. "Za 16 rokov neurobila čínska vláda nič pre politickú reformu. Ľudia nemajú žiadnu politickú slobodu, žiadne ľudské práva," vyhlásil.
Hovorkyňa austrálskeho ministerstva zahraničných vecí a obchodu pre tlačovú agentúru Reuters povedala, že vláda vie o záležitosti, ide však o prípad pre imigračné úrady. Tie uviedli, že sa nemôžu vyjadrovať k jednotlivým prípadom žiadostí o víza.
Noviny citovali diplomatove slová o tom, že za posledné štyri roky monitoroval politických disidentov, vrátane členov náboženskej skupiny Fa-lun-kung, nepodával však o nich správy pre nesúhlas s politikou Pekingu.