SME

Koronavírus vo svete: Taliansko hlási prudký skok v denných prípadoch

Sledujeme dianie vo svete po vyhlásení pandémie koronavírusu. Ako sa vyvíja situácia v Nemecku, USA a ďalších krajinách?

Masívny výpredaj v Coral Gables na Floride pred uzavretím obchodného centra.Masívny výpredaj v Coral Gables na Floride pred uzavretím obchodného centra. (Zdroj: SITA/AP)

Ak sa vám graf nezobrazuje, kliknite sem.


Všetky články, ktoré informujú o mimoriadnych opatreniach a základných zdravotníckych informáciách o novom koronavíruse, budú na SME.sk odomknuté a prístupné pre každého. Považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu i overenú žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného →


Počet prípadov nákazy novým druhom koronavírusu zaznamenaných na celom svete prekročil v noci na piatok hranicu 19 miliónov.

Informovala o tom agentúra AFP na základe údajov z oficiálnych zdrojov.

Celkovo sa koronavírusom na svete nakazilo najmenej 19 000 553 ľudí. Chorobe COVID-19 podľahlo 712 315 pacientov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Až 40 percent z celkového počtu prípadov zaznamenali Spojené štáty a Brazília - dve pandémiou najťažšie zasiahnuté krajiny.

USA hlásia celkom 4 870 367 prípadov a 159 864 úmrtí. Brazília 2 912 212 prípadov a 98 493 úmrtí. Za nimi nasleduje India s 2 025 409 prípadmi nákazy a 41 638 úmrtiami.

SkryťVypnúť reklamu

Prečítajte si, aký je najnovší vývoj v jednotlivých krajinách.

Koronavírus v Amerike

Spojené štáty zaznamenali v piatok 2060 úmrtí v dôsledku COVID-19 v priebehu uplynulých 24 hodín, najviac za posledné tri mesiace. Počet prípadov nákazy prekročil päť miliónov.

Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na údaje Univerzity Johnsa Hopkinsa v americkom meste Baltimore.

Načítavam video...

Celkový počet prípadov nákazy koronavírusom dosiahol 5 032 179. Celkový počet úmrtí stúpol na 162 804.

SkryťVypnúť reklamu

Pandémia od júna znova naberá v mnohých štátoch USA na sile, predovšetkým na juhu a západe.

Niekdajšiemu epicentru pandémie mestu New York sa naopak podarilo šírenie vírusu do veľkej miery dostať pod kontrolu.

Viac ako 2000 úmrtí USA naposledy zaznamenali 7. mája.

Iba niekoľko hodín pred plánovanou návštevou prezidenta Donalda Trumpa pozitívne testovali aj guvernéra štátu Ohio Mikea DeWinea. Informoval o tom spravodajský portál CBS News.

Guvernér vo svojom vyhlásení uviedol, že nevie, kde sa vírusom nakazil.

Načítavam video...

DeWine momentálne nemá príznaky choroby. Ďalších 14 dní strávi v karanténe vo svojom dome v meste Cedarville.

"Prezident (Trump) želá guvernérovi DeWineovi skoré uzdravenie a chváli ho za prácu, ktorú robí pre skvelý štát Ohio," uviedol zástupca hovorkyne Bieleho domu Judd Deere vo vyhlásení.

SkryťVypnúť reklamu

Koronavírus v Európe

V Maďarsku pribudli za uplynulých 24 hodín dve obete ochorenia COVID-19; ide o starších chronicky chorých pacientov.

Po sprísnení podmienok vstupu na územie Maďarska stúpol počet ľudí v úradnej domácej karanténe na 7092. Karanténu navrátilci z rizikových krajín nemusia absolvovať, ak sa preukážu negatívnym PCR-testom, ktorý si však od 1. augusta musia hradiť sami.

Maďarsko si rezervovalo takmer päť miliónov dávok potenciálnej vakcíny proti koronavírusu, informoval šéf úradu vlády Gergely Gulyás. Ako však dodal, stále nie je jasné, či vakcína bude k dispozícii a nechce preto nikomu dávať falošné nádeje. Nešpecifikoval pritom, s akou firmou sa Maďarsko dohodlo.

V Poľsku zaznamenali za uplynulých 24 hodín 809 prípadov nákazy novým koronavírusom, čo je najviac od vypuknutia pandémie.

SkryťVypnúť reklamu

Vo štvrtok ministerstvo evidovalo 726 nových infikovaných, v stredu 640, v utorok 680 a v pondelok 575. Za posledný deň ochoreniu podľahlo v Poľsku ďalších 13 ľudí vo veku 56 až 92 rokov, čím sa celkový počet obetí zvýšil na 1787.

Ukrajina zaznamenala ďalší denný rekord v počte nakazených novým koronavírusom, informovala v piatok agentúra Ukrinform s odvolaním sa na údaje Rady národnej bezpečnosti a obrany.

Rekordný počet nových prípadov nákazy hlásila Ukrajina aj vo štvrtok, a to 1318.
Karanténne opatrenia na Ukrajine platia zatiaľ do 31. augusta, potom sa môžu zmierniť alebo zintenzívniť v závislosti od epidemiologickej situácie v každom z regiónov.

V krajine opäť pribudlo viac ako 1000 nakazených za deň. Od 7.mája sa sa tak situácia, kedy pribudlo viac než tisíc nakazených za jeden deň zopakovala druhýkrát.

SkryťVypnúť reklamu

Počet prípadov nákazy v Nemecku začal opäť stúpať pred niekoľkými týždňami. Najnovší denný nárast nesúvisí s lokalizovanými ohniskami, ako tomu bolo v polovici júna v prípade bitúnku v spolkovej krajine Severné Porýnie-Vestfálsko, ale prípady sa vyskytli v celej krajine.

Vo štvrtok spolkový minister zdravotníctva Jens Spahn oznámil, že každý, kto sa vráti do Nemecka z oblasti považovanej z hľadiska šírenia koronavírusu za rizikovú, sa musí dať od soboty bezplatne testovať.

Miesta na testovanie budú zriadené v prvom rade na letiskách; takáto možnosť však bude k dispozícii aj v prípade návratu vlakom alebo autom. Za odmietnutie hrozí pokuta.

Celkový počet prípadov v Grécku prekročil vo štvrtok 5000, píše agentúra AFP.

Za posledných 24 hodín v krajine zaznamenali 153 nových prípadov, čím sa celkový počet nakazených zvýšil na 5100. Chorobe COVID-19 v krajine dosiaľ podľahlo 210 ľudí.

SkryťVypnúť reklamu

Niekoľko nových prípadov sa objavilo na malom dovolenkovom ostrove Poros v blízkosti Atén. Úrady tam preto zaviedli epidemiologické opatrenia.

Patrí medzi ne nočný zákaz vychádzania do všetkých barov a reštaurácií až do 17. augusta a zákaz jarmokov či otvorených trhov

Na Porose bol taktiež vyhlásený zákaz podujatí s viac ako deviatimi ľuďmi. Rúška sú povinné vonku i vo vnútri.

Grécka vláda v stredu oznámila, že uplynulý týždeň bol pre ňu "budíčkom" v súvislosti s koronavírusovou pandémiou. Odvtedy sprísňuje v krajine karanténne opatrenia.

Úrady za nárastom počtu prípadov vidia najmä preplnené nočné kluby a iné spoločenské podujatia. Iba 10 percent z nových prípadov pochádza podľa premiéra Kyriakosa Mitsotakisa zo zahraničia.

Úrad pre verejnú ochranu už minulý týždeň oznámil povinnosť nosenia rúšok vo všetkých verejných vnútorných priestoroch. Návštevy v domovoch dôchodcov sú až do 15. augusta zakázané.

SkryťVypnúť reklamu

Pre svadby, krsty a pohreby platí maximálny počet 100 účastníkov.

Mitsotakis nateraz odmietol celoplošné obmedzenie pohybu a začal do krajiny púšťať zahraničných turistov, keďže turizmus je pre Grécko významným zdrojom príjmov.

Koronakríza negatívne ovplyvní aj v poradí už 41. ročník medzinárodného behu 20 km cez Brusel. Najobľúbenejšie bežecké preteky v Belgicku boli v tomto roku definitívne zrušené, uviedol vo štvrtok denník The Brussels Times.

Na týchto pretekoch sa v Belgicku každý rok zúčastní okolo 40 000 účastníkov z celého sveta.

"Toto rozhodnutie prijímame s ťažkým srdcom," uviedla v stanovisku pre médiá Carine Verstraetenová z organizácie Bruxelles-Promotion, ktorá mala na starosti prípravu tohto športového podujatia.

SkryťVypnúť reklamu

Verstraetenová spresnila, že šírenie choroby COVID-19 znemožňuje akékoľvek masové športové akcie. "Aj keď si vieme predstaviť všetky preventívne opatrenia, riziká sú príliš veľké. A nedá sa bežať s rúškom na tvári," dodala.

Beh 20 km cez Brusel bol pôvodne naplánovaný na 31. mája, v dôsledku koronavírusu bol odložený na 27. septembra, s čím pôvodne súhlasilo aj vedenie mesta. Vývoj situácie okolo COVID-19 v Belgicku a v celej Európe však znemožnil aj tento termín.

Nový termín 41. ročníka pretekov cez Brusel bol stanovený na nedeľu 30. mája 2021. Mesto z rovnakých dôvodov zrušilo aj mestský maratón a polmaratón, ktoré boli pôvodne naplánované na 4. októbra.

Koronavírus v Taliansku

Počet nových prípadov nákazy koronavírusom v Taliansku stúpol v piatok oproti predchádzajúcemu dňu o 38 percent a bolo potvrdených 552 nových nakazených. Informácie priniesla tlačová agentúra AP.

SkryťVypnúť reklamu

Taliansko nemalo takýto vysoký denný nárast prípadov od konca mája. Pred necelými dvoma týždňami zaznamenávalo zhruba 200 nových prípadov denne.

Severovýchodný región Benátsko, ktorý robí takmer 16 500 testov z výterov za deň, hlásil približne tretinu z týchto nových prípadov - konkrétne 183.

Guvernér Benátska Luca Zaia uviedol, že nové infekcie zistili u obyvateľov, ktorí sa nedávno vrátili domov zo Španielska, Peru, Malty, Chorvátska a Grécka.

"Dovolenky sú riziko," povedal guvernér na svojom každodennom brífingu.

"Každý sa musí rozhodnúť sám, či chce ísť na dovolenku, ale pravdou je tiež to, že už niekoľko týždňov pozorujeme nahromadenie pacientov, ktorí sa nakazili na dovolenke," dodal.

Práve v severnom Taliansku vypukla vo februári nákaza koronavírusom v krajine a práve tam zaznamenávali počas celej pandémie najvyššie počty nakazených aj mŕtvych.

SkryťVypnúť reklamu

Nedávno sa však vyskytli mnohé ďalšie zhluky infekcií aj v strednom a južnom Taliansku. Väčšina týchto prípadov je spojená s cudzincami vracajúcimi sa do práce na farmách alebo v reštauráciách či hoteloch, ale aj s migrantmi zachránenými na mori.

V Taliansku zaznamenali v piatok tri ďalšie úmrtia na koronavírus, takže celkový počet úmrtí v krajine stúpol na 35 190. Odborníci tvrdia, že počty zo všetkých krajín sú oproti skutočnosti podhodnotené - dôvodom sú obmedzené testovanie, prehliadnuté prípady nákazy a ďalšie záležitosti.

Talianske úrady sa snažia tiež prísne zasahovať proti nočnému životu v turistických destináciách, ako sú ostrovy Capri a Ponza, alebo vo štvrtiach s barmi v mestách ako Rím, Miláno a Neapol.

Taliansko vyžaduje nosenie rúšok na vonkajších priestranstvách, ak nie je možné dodržiavať odstup. Mnohé vonkajšie kaviarne a bary priťahujú davy mladých ľudí, väčšina však rúška nenosí.

SkryťVypnúť reklamu

Talianske ministerstvo zdravotníctva uviedlo, že priemerný vek nakazených ľudí v posledných týždňoch klesol na 40 rokov, v porovnaní s prvými dňami najhoršieho štádia pandémie, keď bol priemerný vek okolo 61 rokov.

Koronavírus v Afrike

Počet potvrdených prípadov nákazy koronavírusom v Afrike prekročil vo štvrtok milión. Experti varujú, že skutočné číslo je pravdepodobne niekoľkokrát vyššie, píše agentúra AP.

V Afrike žije viac ako 1,3 miliardy ľudí. Mnohé krajiny majú slabo rozvinuté zdravotnícke systémy, čo vedie k nedostatočnému testovaniu.

Načítavam video...

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) upozornila, že vírus sa na kontinente rozšíril z veľkých miest do "vzdialeného vnútrozemia", kde existuje iba slabá zdravotnícka infraštruktúra.

Najviac prípadov na kontinente eviduje Juhoafrická republika (JAR), ktorá je zároveň najvyspelejšou africkou krajinou. JAR dosiaľ potvrdila 529 877 prípadov nákazy koronavírusom a 9 298 súvisiacich úmrtí, vyplýva z údajov Univerzity Johnsa Hopkinsa v americkom meste Baltimore.

SkryťVypnúť reklamu

V celkovom počte prípadov je JAR piata na svete. Aj tu však existujú problémy s nedostatkom nemocničných lôžok a s evidenciou úmrtí v dôsledku COVID-19.

Iné krajiny majú nedostatočné zásoby testov na koronavírus, niektoré sú schopné testovať iba v jednom zdravotníckom zariadení, pričom trvá celé dni, kým sa vzorky podarí analyzovať.

Celkovo africké krajiny dosiaľ vykonali 8,8 milióna testov. Podľa Afrického centra pre kontrolu a prevenciu chorôb, ktoré spadá pod Africkú úniu, je cieľom 13 miliónov testov mesačne.

Koronavírus v Indii

India má už viac ako dva milióny potvrdených prípadov nákazy novým koronavírusom. India je v počte nakazených z celosvetového pohľadu na treťom mieste, pred ňou sú len USA a Brazília. Oproti týmto krajinám má však nízku mieru úmrtnosti, a to približne dve percentá.

SkryťVypnúť reklamu

Zhruba 900-tisíc dobrovoľníčok v oblasti poskytovania zdravotnej starostlivosti v piatok odštartovalo dvojdňový štrajk.

Ženy pomáhajú v karanténnych strediskách či s osobnou hygienou v komunitách, no nedostali dostatočné osobné ochranné pomôcky ani sľúbenú finančnú odmenu. Do každej dediny ich vyslalo ministerstvo zdravotníctva.

Ak sa vám graf nezobrazuje, kliknite sem.

Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 849
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 778
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 5 795
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 395
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 249
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 727
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 279
  8. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 1 957
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Elon Musk.

Americký miliardár debatoval s lídrom talianskej Ligy Matteom Salvinim.


TASR
Ilustračné foto

Britský premiér obvinil konzervatívcov, že nedokázali zastaviť pašerácke gangy.


TASR
Elon Musk.

Trumpov poradca a majiteľ Tesly je za zónu voľného obchodu


SITA 10
Americká zástupkyňa osobitného veľvyslanca pre Blízky východ Morgan Ortagusová a libanonský premiér Nawáf Salám.

Úrad libanonského premiéra označil rozhovor za pozitívne.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu