BRATISLAVA. V mexickom štáte Oaxaca zakázali predaj sladených nápojov a vysokokalorických potravín deťom. Zákon, ktorý má pomôcť v boji proti obezite, navrhuje za jeho porušenie pokuty či zatvorenie prevádzok. Sladké výrobky zaraďuje do rovnakej kategórie ako alkohol a cigarety.
Naša krajina a deti sú choré
Poslankyňa Magaly López Domínguez uviedla, že "je načase zabrzdiť tento priemysel, pre ktorý sú naša krajina a deti choré". "Dostáva sa aj tam, kde niekedy nie sú ani lieky, ale je tam Coca-Cola," dodala.

Politička, ktorá predložila návrh pred viac ako rokom, povedala, že pandémia ochorenia COVID-19 situáciu len zhoršila a poskytla dôkazy o škodách, ktoré sladené nápoje spôsobujú. Mnohí odborníci uviedli, že Mexičania majú nezdravé návyky - ako napríklad pitie sladených nápojov.
Zástupca ministerstva zdravotníctva Hugo López-Gatell označil sladené nápoje za "jed vo fľaši" a dodal, že v dôsledku jeho konzumácie zomrelo už 40-tisíc ľudí. Dodal, že takisto súvisí s vysokým výskytom cukrovky, obezity a vysokého krvného tlaku.
Diabolská a strategická ekonomická aktivita
Zástupcovia tohto priemyslu vyhlásili, že politik presadzuje "diabolskú a strategickú ekonomickú aktivitu".
Niektorí kritici a experti z oblasti verejného zdravia obvinili politika, ktorý má pochybnosti o efektívnosti rúšok v boji proti novému koronavírusu, z toho, že hľadá "obetného baránka". "Predstavitelia nášho zdravotníctva nezaviedli používanie rúšok a odmietli hromadné testovanie.
Namiesto toho sa López-Gatell rozhodol pre novú stratégiu - hľadanie obetných baránkov," vyhlásil lekár a zdravotný poradca Xavier Tello.
163 litrov na osobu
V Mexiku pripadá na jedného obyvateľa ročne 163 litrov sladených nápojov, čo je najviac na svete. S konzumáciou začínajú už v mladosti. Podľa jedného výskumu až 70 % školákov z chudobného regiónu v štáte Guerrero uviedlo, že má na raňajky limonádu.
Približne 73 % mexickej populácie má nadváhu, pričom často trpia ochoreniami, ako napríklad cukrovkou.
Mexiko v roku 2014 schválilo daň z cukru jedno peso na liter a podľa štúdií klesla jeho konzumácia o 7,5 %. Získané peniaze však neputovali do verejného zdravotníctva, ako predtým sľúbili.