BRATISLAVA. Dusičnan amónny, ktorého výbuch pripravil v Bejrúte o život takmer 140 ľudí a viac ako 5000 zranil, do skladu preložili v roku 2014 z nákladnej lode ruského podnikateľa Igora Grečuškina.
Informovali o tom stanica Rádio Slobodná Európa/Rádio Sloboda (RFE/RL) aj ruské médiá.
V prístave skladovali 2 750 ton dusičnanu bez dodržania bezpečnostných pravidiel. Čo presne výbuch spôsobilo, zatiaľ nie je jasné.
Libanonská televízia LBCI ale uviedla, že to mohla byť iskra zo zvárania. Zvárači sa v utorok snažili uzavrieť otvor, ktorým sa dalo do skladu dostať.
Loď skonfiškovali v roku 2012
Podľa médií libanonské úrady skonfiškovali v roku 2012 loď Rhosus sibírskeho podnikateľa Grečuškina na príkaz bejrútskej inšpekcie. Loď plávala pod moldavskou vlajkou z Gruzínska do Mozambiku, ale kvôli technickým problémom sa musela zastaviť v Bejrúte.
Tamojšia inšpekcia po prehliadke plavidlo zabavila, pretože podľa nej nebolo vybavené náležitou dokumentáciou a náklad nebol prepravovaný náležitým spôsobom.
Posádka bola nútená na palube zostať, zatiaľ čo Grečuškin ohlásil bankrot a nechal plavidlo aj námorníkov napospas. Úrady povolili šiestim z desiatich námorníkov vrátiť sa domov, ale štyria v Bejrúte uviazli takmer rok, napísal denník The Siberian Times.
Posádka bez peňazí
Boris Prokošov, ktorý bol kapitánom, sa v roku 2014 obrátil listom na medzinárodné organizácie so žiadosťou o pomoc a tvrdil, že Grečuškin ponechal posádku bez peňazí a prestal sa zaujímať aj o náklad. Podľa sibírskeho denníka žije teraz Grečuškin na Cypre a jeho syn študuje v Škótsku.
Prokošov stanici RFE/RL povedal, že Libanončania sa mali lode zbaviť už vtedy a nie ju skonfiškovať a požadovať poplatky za to, že jej umožňujú kotviť v prístave.
"A potom sa tu tiež bavíme o nitráte amónnom. Mali ho použiť na svoje polia, nikto sa k nemu nehlásil, čo znamená, že nikomu nepatril," citovala RFE/RL kapitána.
Povedal tiež, že plavidlo Rhosus bolo veľmi staré a neudržiavané a pred cestou s nitrátom sa dvakrát alebo trikrát potopilo.
Grečuškin podľa neho stále dlhuje jemu a ostatným členom posádky "desiatky tisíc" dolárov za nevyplatené mzdy. Akékoľvek pokusy začať jeho trestné stíhanie v Rusku vraj boli neúspešné, pretože v krajine už nežije.
Balkánska investigatívna spravodajská sieť (Birne) potvrdila, že Rhosus bola v roku 2013 registrovaná v Moldavsku a plávala až do zabavenia v Bejrúte pod moldavskou vlajkou.
Riaditeľ moldavskej lodnej správy Igor Zaharia povedal, že moldavská licencia plavidlu vypršala v roku 2014 a majiteľ ju neobnovil. Náklad bol podľa neho v Bejrúte preložený do prístavného skladu.