BEJRÚT, BRATISLAVA. Libanon nemá ani sedem miliónov obyvateľov, na pomery blízkovýchodného regiónu patrí medzi menšie štáty.
A predsa vždy, keď sa tam niečo deje, začínajú odborníci špekulovať o tom, čo to bude znamenať pre širšie okolie krajiny na pobreží Stredozemného mora.

Bolo to tak aj v utorok, keď z Libanonu prišli informácie o výbuchu v bejrútskom prístave, o zdemolovanej štvrti a desiatkach obetí.
Aj keď úrady nateraz teóriu o teroristickom útoku vylúčili, znovu sa začalo hovoriť o blízkovýchodnej rozbuške.
Prinášame otázky a odpovede, ktoré vysvetľujú, prečo sa tieto obavy pravidelne opakujú.
Čo sa v utorok stalo?
V utorok večer sa prístavom v hlavnom meste Bejrút ozvali dve explózie. Prvá bola menšia, tá zrejme pochádza zo skladu pyrotechniky. Druhá oveľa väčšia zabila najmenej sto ľudí, zranila tisíce a mnohé budovy sú zrovnala so zemou.
Výbuchy zasiahli oblasť, v ktorej žije asi 750-tisíc ľudí, sklad sa nachádza len pár minút chôdze od najznámejších bejrútskych nočných klubov a nákupných centier.
Škody doteraz nevyčíslili a očakáva sa, že už teraz ekonomiku výrazne poškodenú pandémiou aj predošlými problémami ovplyvnia na dlhé obdobie. Otázne je tiež, či sa ešte prístav vráti do plnej prevádzky.
Čo bolo príčinou výbuchov?
Príčiny ešte úrady vyšetrujú, ale nateraz odmietajú verziu o terorizme. Hovoria o výbuchu v sklade s 2750 tonami dusičnanu amónneho, ktorý v prístave skonfiškovali pred siedmimi rokmi.