SME

Koronavírus vo svete: Česko hlási najviac nových prípadov od konca júna

Sledujeme dianie vo svete po vyhlásení pandémie koronavírusu. Ako sa vyvíja situácia v Česku, Brazílii a ďalších krajinách?

Ak sa vám graf nezobrazuje, kliknite sem.


Všetky články, ktoré informujú o mimoriadnych opatreniach a základných zdravotníckych informáciách o novom koronavíruse, budú na SME.sk odomknuté a prístupné pre každého. Považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu i overenú žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného →


SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Správu priebežne aktualizujeme.

Prečítajte si, aký je najnovší vývoj v jednotlivých krajinách.

V Česku pribudlo v priebehu utorka 290 prípadov nákazy novým druhom koronavírusu. Ide o najvyšší denný prírastok od konca júna. S odvolaním sa na najnovšie údaje tamojšieho ministerstva zdravotníctva o tom v stredu ráno informoval spravodajský server iROZHLAS.cz.

SkryťVypnúť reklamu

Od vypuknutia epidémie tak v ČR zaevidovali už celkovo 17 286 infikovaných. Rastie tam aj počet aktuálne chorých, ktorých je teraz rekordných 5091. Najpostihnutejším okresom je aj naďalej Frýdek-Místek, ležiaci v juhovýchodnej časti Moravskosliezskeho kraja.

Celkovo v ČR dosiaľ zomrelo 383 ľudí, ktorí trpeli ochorením COVID-19. Z tohto ochorenia sa zároveň vyliečilo už 11 812 osôb, čo predstavuje takmer 70 percent spomedzi všetkých nakazených. V nemocniciach sa podľa najnovších údajov v súvislosti s nákazou lieči 123 pacientov, z toho 19 je vo vážnom stave.

Vyšší denný prírastok než v utorok zaznamenali hygienici len 28. júna, keď pribudlo 305 prípadov nákazy. V posledných dňoch v ČR pribudne za päť dní približne 1000 nakazených. To je rovnako ako na jar, keď bol v krajine núdzový stav a platili bezprecedentné obmedzenia voľného pohybu, podnikania i každodenných aktivít občanov.

SkryťVypnúť reklamu

Po zrušení plošných opatrení sa teraz zavádzajú sprísnené pravidlá, napríklad pre nosenie rúšok či konanie hromadných akcií, avšak len v miestach lokálnych ohnísk.

Najviac postihnutými okresmi sú po Frýdku-Místku Prachatice, Tábor, Praha a Praha-západ. Najmenej postihnutými sú, naopak, okresy Domažlice, Rokycany a Jeseník.

Pribudlo 11 prípadov nákazy a jedno úmrtie. Ochoreniu podľahol jeden starší chronicky chorý pacient.

V Budapešti nepribudol ani jeden nakazený koronavírusom; naposledy sa tak stalo 23. júla.

Poľsko má aj napriek nedávnemu nárastu nových prípadov nákazy koronavírusom v úmysle opäť otvoriť školy od 1. septembra, uviedol v stredu poľský minister školstva Dariusz Piontkowski, na ktorého sa odvolala agentúra Reuters.

"Chceme, aby sa žiaci vrátili späť k normálnemu vzdelávaniu na školách už od septembra," povedal Piontkowski.

SkryťVypnúť reklamu

Ministerstvo školstva podľa jeho slov nariadi pre školy prísne hygienické a bezpečnostné opatrenia, ako aj kritériá, podľa ktorých by sa niektoré školy mohli v prípade lokálnych nárastov infekcií prepnúť na online režim alebo kombinovať výučbu online a výučbu v triedach.

Nosenie rúšok v triedach však nebude povinné.

"Počet žiakov v triedach neplánujeme obmedziť. Ak existuje hrozba epidémie, riaditeľ môže prijať riešenie, podľa ktorého obmedzí počet študentov, ktorí chodia do školy, a tých, ktorí sa učia online," povedal Piontkowski.

Ďalej dodal, že vláda nariadi rodičom, aby svoje deti poslali späť do školy aj napriek obavám z nákazy koronavírusom, pretože "rodič nie je epidemiológ".

Poľsko bolo spočiatku úspešné v potlačení šírenia koronavírusového ochorenia, avšak po uvoľnení karanténnych opatrení pre verejné podujatia začali prípady opäť pribúdať.

SkryťVypnúť reklamu

V utorok v krajine zaznamenali 680 nových prípadov ochorenia COVID-19, ktoré spôsobuje koronavírus SARS-CoV-2.

Celkovo tak v krajine, ktorá má 38 miliónov obyvateľov, zaznamenali 48 789 prípadov nákazy a 1756 úmrtí.

Holandské mestá Amsterdam a Rotterdam v stredu zaviedli povinné nosenie rúšok v niektorých rušných častiach mesta vrátane známej amsterdamskej uličky lásky Red Light District. Píše o tom tlačová agentúra AFP.

"Začíname s týmto experimentom, pretože sa obávame zvyšujúceho sa počtu koronavírusových infekcií," uviedla mestská rada v Amsterdame.

"Rúška sú povinné v preplnených a rušných oblastiach a tam, kde iné opatrenia nefungovali alebo nemali priaznivé ekonomické následky," píše sa vo vyhlásení mestskej rady.

SkryťVypnúť reklamu

Napriek tomu, že mestskí pracovníci rozdávali v stredu rúška zadarmo a dodávka s reproduktormi i polícia ľudí upozorňovali, nie všetci rešpektovali nové opatrenia, najmä v oblasti Red Light Districtu.

Mnohí sa po meste prechádzali bez ochrany tváre a policajti ľudí len varovali a nedávali im pokuty, píše AFP.

V prístavnom meste Rotterdam polícia v stredu zastavila skupinu demonštrantov, ktorí proti novému opatreniu chceli protestovať, uviedli holandské médiá.

V Holandsku sa za uplynulý týždeň počet nových prípadov nákazy v porovnaní s predchádzajúcim týždňom zdvojnásobil. Krajina tak doposiaľ zaznamenala vyše 55 000 prípadov, z toho približne 6150 úmrtí.

Koronavírus v Nemecku

Nemecko zaradilo v stredu belgickú provinciu Antverpy na zoznam vysoko rizikových oblastí v súvislosti s pandémiou koronavírusu. Informovala o tom agentúra AFP.

SkryťVypnúť reklamu

Všetci ľudia, ktorí sa z Antverp vrátia, budú musieť predložiť negatívny test na koronavírus alebo sa podrobiť dvojtýždňovej karanténe.

Nemecké ministerstvo zahraničných vecí uviedlo, že "počet nových prípadov infekcie a úmrtí (v Belgicku) v porovnaní s koncom júla stúpa, najmä v provincii Antverpy".

Z tohto dôvodu vládny úrad pre kontrolu chorôb "označil túto oblasť za rizikovú", dodáva ministerstvo.

Minulý týždeň Nemecko na zoznam vysoko rizikových oblastí zaradilo tri provincie na severe Španielska. V utorok z neho naopak odstránilo niektoré pobrežné oblasti Turecka.

Belgicko dosiaľ podľa údajov Univerzity Johnsa Hopkinsa v americkom meste Baltimore potvrdilo 70.648 prípadov nákazy koronavírusom a 9852 súvisiacich úmrtí.

SkryťVypnúť reklamu

Koronavírus v USA

Americké mesto New York zriadi kontrolné stanovištia na kľúčových vjazdoch do mesta.

Cieľom je zaistiť dodržiavanie štátnych epidemiologických opatrení cestujúcimi, informoval v stredu primátor Bill de Blasio, ktorého citovala agentúra AFP.

Cestujúci z 35 amerických štátov vrátane Floridy či Texasu sa po príchode do štátu New York musia podrobiť dvojtýždňovej karanténe.

Všetci títo ľudia budú povinní vyplniť formulár, ktorý úradom pomôže vo vystopovaní ich kontaktov v prípade infekcie.

Tento formulár už musia vyplniť všetky osoby prichádzajúce na newyorské letiská. V prípade, že tak neurobia, im hrozí pokuta vo výške 2000 dolárov (1680 eur).

De Blasio oznámil, že bezpečnostné zložky začnú návštevníkov New Yorku monitorovať od štvrtka.

SkryťVypnúť reklamu

Chorobe COVID-19, ktorú spôsobuje koronavírus SARS-CoV-2, podľahlo v štáte New York už viac ako 32.000 ľudí.

Mesto New York bolo v marci a apríli epicentrom pandémie v Spojených štátoch, šírenie sa však podarilo do veľkej miery dostať pod kontrolu.

Latinská Amerika

Latinská Amerika v utorok prekonala Európu v počte obetí COVID-19. Latinská Amerika sa stala oblasťou s najvyšším počtom úmrtí na toto ochorenie.

Vírusu podľahlo už viac než 206.000 ľudí, čo je zhruba 30 percent zo všetkých úmrtí na svete. V Brazílii, ktorá je najviac zasiahnutou krajinou Latinskej Ameriky, doteraz zaznamenali 95.819 úmrtí na nový koronavírus. V druhej najzasiahnutejšej krajine v regióne - Mexiku - evidujú 48.869 úmrtí.

Latinská Amerika má od minulého týždňa aj najvyšší počet infekcií novým koronavírusom na svete. V pondelok ich bolo podľa agentúry Reuters už viac než 5 miliónov.

SkryťVypnúť reklamu

Koronavírus v Austrálii

Austrálsky štát Viktória hlásil v stredu 15 nových úmrtí súvisiacich s nákazou novým druhom koronavírusu.

Viktória je v rámci Austrálie najzasiahnutejším štátom. Obzvlášť zlá je situácia v tamojšej metropole Melbourne, kde denne pribúdajú stovky nakazených. Počet infikovaných tam stále narastá aj napriek prísnym obmedzeniam, ktoré sú v platnosti už takmer mesiac.

V Melbourne je od 23. júla povinné nosiť na verejnosti rúška, prípadne mať iným spôsobom prekryté horné dýchacie cesty. Od uplynulej nedele zároveň platí v meste nočný zákaz vychádzania, a to v čase od 20.00 a 05.00 h miestneho času. Od polnoci zo stredy na štvrtok sa v meste zatvoria všetky prevádzky poskytujúce iné než len základné tovary.

Ak sa vám graf nezobrazuje, kliknite sem.

SkryťVypnúť reklamu

Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 627
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 679
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 315
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 5 069
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 531
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 829
  7. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 2 583
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 322
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto

Operácia vedená Europolom viedla k zatknutiu 20 ľudí.


TASR
Čínska vojnová loď zakotví na móle námornej základne Ream.

Základňa môže Číne poskytnúť strategickú pozíciu v Thajskom zálive.


TASR
Senegalský prezident Bassirou Diomaye Faye.

Francúzsko ostáva pre nich Senegal dôležitým partnerom.


TASR
Iránsky prezident Masúd Pezeškiján.

Cena pre jednu osobu za osemdenný výlet vyjde okolo 3 800 eur.


TASR 3

Sportnet

Wayne Gretzky (vľavo) a kapitán Washingtonu Capitals Alexander Ovečkin

Wayne Gretzky samostatne držal titul kráľa strelcov 31 rokov.


TASR
Max Verstappen po víťaznej kvalifikácií na Veľkú cenu Japonska 2025.

Štvornásobný majster sveta sa prehnal po trati a zajazdil rekordný čas Suzuky.


Reuters
Alara Sehitlerová

Jej priezvisko bolo ideálny materiál pre pravicovú scénu, povedal odborník.


TASR
Thomas Müller sa teší z gólu v zápase Ligy majstrov Bayern Mníchov - Slovan Bratislava.

Získal dvanásť ligových titulov a dvakrát vyhral Ligu majstrov.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu