SME

Británii hrozí po brexite odliv mozgov do EÚ

Počet Britov sťahujúcich sa do krajín EÚ prudko stúpol po hlasovaní o brexite v roku 2016.

Ilustračná fotografia.Ilustračná fotografia. (Zdroj: SITA/AP)

LONDÝN. Počet Britov sťahujúcich sa do krajín Európskej únie prudko stúpol po hlasovaní o brexite v roku 2016, vyplýva z novej britsko-nemeckej štúdie zverejnenej v utorok.

Tento exodus je porovnateľný s tými, ktoré spôsobili veľké sociálne alebo ekonomické krízy, píše agentúra AP.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Rozbor oficiálnych štatistík, vypracovaný Oxfordskou univerzitou a Berlínskym výskumným partnerstvom, ako aj Sociologickým centrom WZB so sídlom v Berlíne ukázal, že migrácia zo Spojeného kráľovstva do ostatných krajín EÚ stúpla o 30 percent, z približne 57-tisíc ročne v rokoch 2008 - 2015 na vyše 73-tisíc ročne v rokoch 2016 - 2018.

SkryťVypnúť reklamu

Najväčší počet ľudí prišiel zo Spojeného kráľovstva do Španielska, za ním nasledovalo Francúzsko.

"Tento nárast v počtoch má rozsah, aký by človek čakal, keď krajinu zasiahne veľká ekonomická alebo politická kríza," uviedol spoluautor správy Daniel Auer.

Migrácia medzi 27 krajinami, ktoré teraz tvoria EÚ, bola v rovnakom období pomerne ustálená, zistili výskumníci.

Počet Britov snažiacich sa získať pas niektorej z krajín EÚ takisto prudko stúpol, a to o vyše 50 percent. V Nemecku vzrástol počet žiadostí o 2000 percent.

Britskí voliči v referende v roku 2016 tesne hlasovali za odchod ostrovnej krajiny z EÚ, teda za takzvaný brexit, ktorým sa automaticky skončilo právo unijných občanov presťahovať sa do Spojeného kráľovstva a naopak - právo Britov žiť a pracovať po celej Európe. Británia odišla z EÚ v januári, hoci počas prechodného obdobia, ktoré bude trvať do konca roka 2020, je ešte stále viazaná pravidlami EÚ - vrátane práva na slobodu pohybu.

SkryťVypnúť reklamu

Po brexite zostalo v Spojenom kráľovstve okolo 3,6 milióna občanov EÚ a vyše milión Britov sa nachádza v 27 členských krajinách EÚ, pričom sa zo všetkých síl pokúšajú o udržanie trvalého pohybu a štatútu zamestnanca. Britská vláda tvrdí, že vyše tri milióny Európanov už dokončili proces registrácie, ktorá im zaručuje právo zotrvať v Spojenom kráľovstve.

Auer a spoluautor Daniel Tetlow uviedli, že štúdia "ukazuje, že Spojené kráľovstvo čelí možnému odlivu mozgov, teda vysoko vzdelaných britských občanov, ktorí sú rozhodnutí prežiť svoju budúcnosť v kontinentálnej Európe".

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  2. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  1. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  2. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  3. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  4. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  5. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  6. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  8. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 17 876
  2. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 712
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 7 620
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 3 381
  5. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 921
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 2 685
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 2 675
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 1 631
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Na snímke fanúšikovia Spartaka počas odvety semifinále Slovenského pohára FC Spartak Trnava - ŠK Slovan Bratislava.

(Ne)tradičné zhrnutie kola futbalovej Niké ligy.


Richard Hanzlík
Radosť hráčov Liverpoolu.

Anglický futbalista poslal Leicester City do nižšej súťaže.


TASR
Luka Radivojevič.

Slovensko štartuje MS do 18 rokov zápasom proti Fínsku.


Jeff Skinner a Ty Emberson.

Útočník tak ukončí historicky najdlhšie čakanie hráča na účasť vo „vyraďovačke“.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu