SME

Výbuch v Bejrúte zranil tisíce ľudí, hlásia viac ako sto obetí

Explóziu zrejme spôsobili obrovské množstvá dusičnanu amónneho.

Následky masívnej explózie v Bejrúte.Následky masívnej explózie v Bejrúte. (Zdroj: SITA/AP)
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

BEJRÚT, BRATISLAVA. Viac ako sto obetí a štyritisíc zranených si vyžiadal masívny výbuch, ktorý otriasol v utorok libanonskou metropolou Bejrút. Informovala o tom agentúra APF s odvolaním sa na Libanonský červený kríž.

Budovu v bejrútskom prístave podľa svedkov najskôr zachvátil požiar a po menšej explózii došlo k masívnemu výbuchu so silnou tlakovou vlnou, ktorá poškodila budovy v celom meste.

K výbuchu podľa libanonských bezpečnostných služieb došlo v blízkosti skladu, kde sa uchovávali výbušniny, informuje BBC. Tragédia zasiahla Libanon v čase, keď v krajine trvá politické napätie a ekonomika kolabuje.

SkryťVypnúť reklamu

Ľudia ostali uväznení pod troskami

Svedkovia v libanonskej metropole počuli najskôr menšie výbuchy a neskôr videli dym, ktorý stúpal ponad bejrútsky prístav. Následná explózia vyvolala tlakovú vlnu.

"Videl som ohnivý kotúč a dym nad Bejrútom. Ľudia kričali a utekali, krvácali. Z domov sa odtrhli balkóny, vo výškových budovách sa vysypali okná a sklo spadlo na ulicu," citovala svedka agentúra Reuters.

Prišli sem, aby bojovali s plameňmi, a potom zmizli. Pripomína mi to udalosti, ktoré sa stali v Hirošime a Nagasaki. Ešte som dosiaľ nevidel skazu takýchto rozmerov. Je to národná katastrofa.

Guvernér Bejrútu Marwán Abbúd

Libanonské ministerstvo zdravotníctva informuje o tisíckach zranených po celom meste. Výbuch dokonca poškodil aj budovu medzinárodného letiska, ktoré sa od prístavu nachádza asi desať kilometrov.

Libanonské médiá informovali o ľuďoch uväznených pod troskami, mnohí krvácali. "Budovy sa chvejú, všetky okná môjho bytu sú vyrazené," tweetoval jeden občan hlavného mesta.

SkryťVypnúť reklamu

Na miesto incidentu prišiel guvernér Bejrútu Marwán Abbúd, ktorý sa rozprával s novinármi. Uviedol, že prebieha pátranie po hasičoch, ktorí hasili požiar pred výbuchom.

"Prišli sem, aby bojovali s plameňmi, a potom zmizli. Pripomína mi to udalosti, ktoré sa stali v Hirošime a Nagasaki. Ešte som dosiaľ nevidel skazu takýchto rozmerov. Je to národná katastrofa," vyhlásil.

Nemocnice v Bejrúte sú preplnené, mnohé navyše boli vyhradené pre pacientov s koronavírusom. S vysokým počtom zranených môže počet obetí rásť, informuje ministerstvo zdravotníctva.

Načítavam video...

Skonfiškované výbušniny

Výbuchy, ktoré otriasli Bejrútom, mohli spôsobiť výbušné materiály, ktoré boli zhabané pred viacerými rokmi a uskladnené v mestskom prístave. Uviedol to riaditeľ libanonskej tajnej služby Abbás Ibráhím.

SkryťVypnúť reklamu

"Zdá sa, že je tam sklad obsahujúci materiál, ktorý bol skonfiškovaný pred rokmi, a zdá sa, že išlo o vysoko výbušný materiál," povedal podľa agentúry AFP Ibráhím, šéf Generálneho riaditeľstva bezpečnosti.

Podľa libanonského ministra vnútra Muhammada Fahmího explóziu zrejme spôsobili "obrovské množstvá dusičnanu amónneho", ktoré boli skladované v prístave, uviedli miestne médiá. Vláda už avizovala vyšetrenie incidentu.

"Tí, ktorí sú zodpovední, zaplatia za to, čo sa stalo," povedal podľa CNN libanonský premiér Hassan Diab. Vyšetrovanie sa bude sústrediť aj na "nebezpečný sklad, ktorý tu je od roku 2014," povedal.

Najhorší možný čas

Výbuch v Bejrúte bolo cítiť až na 234 kilometrov vzdialenom Cypre, informoval denník The Guardian.

SkryťVypnúť reklamu

"Každý na Cypre to cítil. Dvere v mojom dome sa triasli. Mysleli sme si, že sa to stalo u nás," uviedol obyvateľ cyperského mesta Larnaka, ktoré leží na južnom pobreží ostrova.

Podobná tragédia prichádza pre Libanon v najhoršom čase - krajina je v hlbokej politickej aj ekonomickej kríze, ktorú ešte zhoršuje aj celosvetová pandémia. Masívne protivládne protesty spôsobili aj rezignáciu premiéra Saada Harírího.

K výbuchu navyše došlo len tri dni pred dlhoočakávaným piatkovým verdiktom o atentáte na jeho otca, bývalého libanonského lídra Rafíka Harírího. Súd pod vedením OSN z atentátu obžaloval členov hnutia Hizballáh, ktoré podporuje šiitský Irán. Hizballáh je dnes súčasťou libanonskej vlády, verdikt preto môže mať veľký vplyv na politickú stabilitu v krajine.

SkryťVypnúť reklamu

Výbuch bude mať zásadný vplyv aj na dovoz tovaru do Libanonu. Krajina susedí so Sýriou a s Izraelom, s ktorým je technicky vo vojne. Cez bejrútsky prístav, ktorý bol úplne zničený, do krajiny putuje veľká časť potravín a tovarov.

Pomoc ponúkli viaceré krajiny

Európska únia vyjadrila Libanonu solidaritu a pripravenosť pomôcť po obrovskej explózii neďaleko centra metropoly Bejrút.

V utorok večer o tom informoval predseda Európskej rady Charles Michel, ktorého citovala tlačová agentúra DPA.

Aj Francúzsko je pripravené pomôcť Libanonu po explózii. Na svojom účte na Twitteri to oznámil francúzsky minister zahraničných vecí Jean-Yves Le Drian.

"Francúzsko je vždy na strane Libanonu a libanonského ľudu. Je pripravené poskytnúť pomoc; závisí len od libanonských úradov, aké potreby nám oznámia," napísal Le Drian.

SkryťVypnúť reklamu

Podobne zareagovali USA, Irán a Izrael.

Americké ministerstvo zahraničných vecí pozorne sleduje správy o explózii v Bejrúte a už je pripravené "ponúknuť všetku možnú pomoc", uviedol hovorca pre tlačovú agentúru Reuters. Ministerstvo podľa hovorcu nemá žiadne presné informácie o príčine explózie, ale úzko spolupracuje s úradmi, aby sa zistilo, či incident nepostihol aj nejakých občanov Spojených štátov.

"Irán je pripravený pomôcť Libanonu akýmkoľvek potrebným spôsobom," napísal v utorok večer na Twitteri iránsky minister zahraničných vecí Mohammad Džavád Zaríf po smrtiacom výbuchu, ktorý otriasol Bejrútom.

"Naše myšlienky a modlitby venujeme veľkému a nezlomnému ľudu Libanonu. Ako vždy, Irán je plne pripravený poskytnúť pomoc akýmkoľvek potrebným spôsobom. Zostaň silný, Libanon," uviedol v tweete Zaríf.

SkryťVypnúť reklamu

Izraelský minister obrany Benny Ganc aj minister zahraničných vecí Gabi Aškenazi ponúkli Libanonu zdravotnícku a humanitárnu pomoc. "Ide o nehodu spôsobenú požiarom," povedal Aškenazi s tým, že nemá dôvod neveriť správam z libanonskej metropoly.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  2. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  3. Ak chcete byť bohatší, musíte nad peniazmi rozmýšľať
  4. Daň z cukru zasiahne sociálne slabších a ohrozí výrobu sirupov
  5. Vyhnúť sa plateniu daní? Drzý gróf v Apúlii to vyriešil svojsky
  6. Exportujete do zahraničia? Poistite si svoje pohľadávky
  7. Práca snov? Prihlás sa na prácu sprievodcu v BUBO
  8. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  1. Ak chcete byť bohatší, musíte nad peniazmi rozmýšľať
  2. Exportujete do zahraničia? Poistite si svoje pohľadávky
  3. Vyhnúť sa plateniu daní? Drzý gróf v Apúlii to vyriešil svojsky
  4. Práca snov? Prihlás sa na prácu sprievodcu v BUBO
  5. Daň z cukru zasiahne sociálne slabších a ohrozí výrobu sirupov
  6. Deň narcisov už po piatykrát v dm
  7. Nissan Qashqai: Facelift prináša množstvo inovatívnych vylepšení
  8. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 708
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 8 669
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 5 211
  4. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy 4 103
  5. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou 3 115
  6. Veľká zmena pre ľudí s postihnutím 2 916
  7. Náš prvý prezident sa nebál hovoriť o mravnosti v politike 2 387
  8. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte 2 265
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Zasadnutie Bezpečnostnej rady OSN o možnom prijatí Palestínskeho štátu za plnoprávneho člena.

Británia a Švajčiarsko sa hlasovania zdržali-


ČTK
Alain Delon v Cannes.

Delon je od roku 2019 v zlom zdravotnom stave.


TASR
Mari Rantanenová, fínska ministerka vnútra.

Vláda chce zaviesť na hraniciach nové postupy pre žiadateľov o azyl.


TASR
Úradujúci premiér Andrej Plenkovič hovorí po víťazstve v parlamentných voľbách.

Chorvátske demokratické spoločenstvo má 61 poslaneckých kresiel zo 151.


TASR

Sportnet

Justin Schütz (Nemecko) strieľa gól brankárovi Dávidovi Hrenákovi (Slovensko), vľavo ho bráni Mário Grman (Slovensko) počas prípravného hokejového zápasu.

Vypočujte si piatkovú časť denného športového podcastu portálu Sportnet.sk, v ktorom si zhrnieme to najdôležitejšie, čo sa udialo v športovom svete.


Najlepším mužom na ihrisku bol kapitán Fiorentiny Cristiano Biraghi.

Kľúčovým momentom bolo vylúčenie Cadua.


Olivier Archambault (Spišská Nová Ves) a Filip Bajtek (Nitra)

Pozrite si prehľad športových udalostí v piatok 19. apríla. Aký je program dňa?


Brankár Spartaku Trnava Dominik Takáč.

Dominik Takáč verí, že sa negatívna séria končí vo finále.


SkryťZatvoriť reklamu