BUDAPEŠŤ. Z iniciatívy 42 poslancov maďarskej opozičnej strany Demokratická koalícia (DK) v pondelok mimoriadne zasadol parlament, aby poslanci diskutovali o výsledkoch dosiahnutých premiérom Viktorom Orbánom na summite Európskej únie.
Na zasadnutie však podľa spravodajského servera 444.hu neprišli poslanci vládneho bloku Fidesz-KDNP a preto nebola schôdzka uznášaniaschopná.
Poslanci tak nedokázali schváliť ani program schôdze, ktorá sa po polhodine skončila. V sále bolo prítomných len 35 zo 199 poslancov.
Opozícia považuje výsledok za Orbánovu prehru
Poslankyňa Európskeho parlamentu za opozičnú stranu Demokratická koalícia (DK) Klára Dobrevová po summite označila výsledok bruselských rokovaní za Orbánovu obrovskú prehru.
Maďarský kabinet podporiť úver EÚ iba za nasledovných podmienok:
-- krajiny v podobných situáciách musia dostať rovnakú podporu;
-- bohatšie krajiny nemôžu dostať viac podpory než chudobnejšie;
-- prebiehajúce konania podľa článku 7 Zmluvy o EÚ pre vážne porušenie princípov právneho štátu musia byť ukončené ešte pred prijatím plánu obnovy pre Európu a nového nástroja obnovy Next Generation EU;
-- politické strany a subjekty vykonávajúce politickú činnosť pod rúškom občianskych organizácií nemôžu dostať podporu;
-- viazanie finančných zdrojov k politickým či ideologickým podmienkam v mene "právneho štátu" je neprijateľné;
"Maďarsko v pomere k celkovému rozpočtu EÚ ešte nikdy nedostalo tak málo peňazí ako teraz," zdôraznila.
Podľa DK sa Orbánovi nepodarilo presadiť v Bruseli ani väčšinu podmienok uznesenia k hospodárskemu záchrannému balíčku EÚ, ktoré maďarský parlament schválil 14. júla.
Národná hrdosť
"Maďarsku a Poľsku sa na bruselských rokovaniach podarilo nielen získať významné finančné zdroje, ale aj ochrániť svoju národnú hrdosť, povedal v Bruseli po summite Orbán na spoločnej tlačovej konferencii s poľským premiérom Mateuszom Morawieckym.
Lídri 27 členských štátov EÚ po štyroch dňoch a štyroch nociach rokovaní súhlasili s fondom obnovy po pandémii vo výške 750 miliárd eur, ktoré si vo forme nenávratných grantov a výhodných pôžičiek rozdelia krajiny tvrdo zasiahnuté pandémiou.
Okrem toho lídri dosiahli aj dohodu o sedemročnom rozpočte EÚ vo výške jedného bilióna eur.