SME

Koronavírus vo svete: Nakazených pribúda, krajiny sprísňujú opatrenia

Sledujeme dianie vo svete po vyhlásení pandémie koronavírusu. Ako sa vyvíja situácia?

Ak sa vám graf nezobrazuje, kliknite sem.

Správu priebežne aktualizujeme


Všetky články, ktoré informujú o mimoriadnych opatreniach a základných zdravotníckych informáciách o novom koronavíruse, budú na SME.sk odomknuté a prístupné pre každého. Považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu i overenú žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného →


Počet prípadov nákazy novým druhom koronavírusu zaznamenaných na celom svete prekročil v noci na pondelok podľa AFP hranicu 18 miliónov. Viac ako polovicu zaznamenali v USA, Latinskej Amerike a karibskej oblasti.

SkryťVypnúť reklamu

Najviac postihnutou krajinou zostávajú Spojené štáty, ktoré hlásia 4,6 milióna prípadov nákazy a 154 793 úmrtí.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na druhom mieste sa nachádza Brazília s viac ako 2,7 miliónom infikovaných a 94 104 úmrtiami. Treťou najpostihnutejšou krajinou je India s vyše 1,8 miliónom nakazených a 37 364 úmrtiami.

Vývoj pandémie:

Koronavírus v Európe

V Česku pribudlo v nedeľu 102 nových prípadov nákazy, je to najnižší denný prírastok za posledné dva týždne. Počas víkendu, podobne ako v iných štátoch, sa testuje menej.

V krajine je stále 4811 aktívnych prípadov, čo je najviac od začiatku pandémie.

Ak sa vám graf nezobrazuje, kliknite sem.

Počet nakazených koronavírusom stúpol v Maďarsku v uplynulých 24 hodinách o deväť. Na ochorenie COVID-19 nikto za posledný deň nezomrelo.

SkryťVypnúť reklamu

Aktívne nakazených je v Maďarsku 534 ľudí, z ktorých 36 percent pochádza z Budapešti. Spomedzi nich je hospitalizovaných 74 chorých, z ktorých sedem je napojených na pľúcnu ventiláciu. V povinnej domácej karanténe je 7657 ľudí.

Neskôr v pondelok nformovala v pondelok agentúra MTI, že v Rábsko-mošonsko-šopronskej župe sa na rodinnej oslave nakazilo 36 ľudí.

Podľa Národného centra zdravia (NNK) sa rast počtu infikovaných ukázal v Hajducko-bihárskej župe. Pri preverovaní kontaktov dotknutých úrady zistili, že všetci sa zúčastnili na rodinnom stretnutí v Rábsko-mošonsko-šopronskej župe.

Pri ďalšom preverovaní potvrdili nákazu koronavírusom okrem uvedených dvoch žúp ešte aj vo Vašskej župe.

V súvislosti s týmto prípadom nariadili úrady povinnú domácu karanténu vyše 120 osobám.

SkryťVypnúť reklamu

Do budapeštianskeho domova dôchodcov na Peštianskej ceste, ktoré je z hľadiska šírenia nákazy najproblematickejším zariadením svojho druhu v Maďarsku, zakázal príslušný vládny úrad prijímať nových seniorov.

Úrad zdôvodnil toto opatrenie nedostatkom personálu - namiesto predpísaných 109 zdravotníkov a opatrovateľov je ich tam totiž iba 60. Zákaz platí až dovtedy, kým magistrát nezabezpečí doplnenie počtu pracovníkov.

Úrad pripomenul, že v tomto sociálnom zariadení zomrelo na COVID-19 56 seniorov, nakazilo sa 313 klientov a 26 zamestnancov.

Opozičný starosta Budapešti Gergely Karácsony tvrdí, že nákazu zavliekli do domova pacienti, ktorých vracali z nemocníc bez toho, aby im urobili test na koronavírus.

V Chorvátsku zistili za posledných 24 hodín 34 nových prípadov nákazy koronavírusom a v súčasnosti je tam 703 aktívnych prípadov infekcie, pričom ďalší štyria ľudia zomreli.

SkryťVypnúť reklamu

V pondelok o tom informovala štátna komisia pre riešenie situácie s koronavírusovým ochorením COVID-19, citovala ju tlačová agentúra HINA.

Spomedzi nakazených sa 130 pacientov lieči v nemocniciach, šesť z nich je napojených na pľúcny ventilátor.

Od 25. februára 2020, keď v Chorvátsku zaznamenali prvý prípad nákazy, sa koronavírusom infikovalo celkovo 5294 ľudí, 150 zomrelo a 4438 sa vyliečilo.

V súčasnosti je v samoizolácii 2520 ľudí.

Celkovo v Chorvátsku zatiaľ na koronavírus testovali 122 083 osôb a z tohto počtu za posledných 24 hodín urobili 763 testov, dodala komisia.

Britská vláda chce v nemocniciach a opatrovateľských zariadeniach v sieti NHS zaviesť dva nové rýchlotesty na zistenie ochorenia COVID-19, ktoré majú priniesť výsledky do 90 minút.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Britská vláda zavádza dva nové rýchlotesty, podľa odborníkov sú neoverené Čítajte 

Cieľom opatrenia je podľa denníka The Guardian urýchlenie diagnostiky pred príchodom zimy a odlíšenie prípadov infekcie novým druhom koronavírusu od chrípky.

"Milióny nových koronavírusových rýchlotestov prinesú výsledky na mieste za menej ako 90 minút a pomôžu nám rýchlo prerušiť prenosové reťazce," uvádza sa vo vyhlásení ministra zdravotníctva Matta Hancocka.

Od budúceho týždňa by mali nemocnice a opatrovateľské zariadenia postupne dostať približne 5,8 milióna testov od firmy DnaNudge na analýzu DNA zo slín a 450 000 testov od firmy Oxford Nanopore, ktoré analyzujú vzorky slín a výterov z nosa. Na vykonanie testov nie je potrebný vyškolený zdravotnícky personál, takže sa môžu robiť aj mimo zdravotníckych zariadení.

Viacerých odborníkov rozhodnutie vlády prekvapilo, testy od spomínaných výrobcov sú takmer neznáme a o ich výsledkoch neboli zverejnené nijaké údaje.

SkryťVypnúť reklamu

V Nemecku za posledný deň pribudlo 509 prípadov nákazy koronavírusom. V pracovných dňoch minulý týždeň prírastok infikovaných v krajine presahoval 800, cez víkend sú však čísla nižšie. Počet obetí sa zvýšil o sedem.

Desaťtisíce žiakov sa na severe krajiny po takmer piatich mesiacoch v pondelok vrátili do škôl. Zo spolkových krajín je Meklenbursko-Predpomoransko prvou, ktorá ukončila študentom letnú prestávku. Do školských lavíc si prvýkrát od marcového uzatvorenia opätovne zasadne 152 000 žiakov.

Počas vyučovania musia dodržiavať viacero opatrení, ako nosenie ochranných rúšok. Žiaci sú taktiež rozdelení do viacerých skupín, v rámci ktorých nemusia dodržiavať odstupy. Nemôžu sa však socializovať s deťmi mimo svojho "kruhu".

Priemerný počet nových prípadov novej koronavírusovej infekcie v Belgicku aj naďalej rastie. V období medzi 24. júlom a 30. júlom to bolo v priemere 490,7 prípadu za deň. Podľa pondelňajších informácií belgického Inštitútu pre verejné zdravie Sciensano to v porovnaní s predchádzajúcim týždňom predstavuje nárast o 68 percent. V priebehu nedele odhalili testy 447 nových prípadov.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok V Belgicku postihuje nová vlna najmä Antverpy, Brusel a Liege Čítajte 

Najväčším ohniskom novej vlny nákazy zostáva aj naďalej provincia Antverpy, ktorá hlási 1416 nových prípadov, čo je nárast o 466 infikovaných jedincov v porovnaní s predchádzajúcim týždňom.

Nákaza sa začala rýchlo šíriť aj v Bruseli s výskytom 28,8 a Liege s 27,1 prípadu za jeden týždeň na 100 000 obyvateľov.

To vysoko prekračuje normy Európskej únie pre zaradenie krajín na tzv. zelený zoznam bezpečných krajín - 16 prípadov týždenne na 100 000 obyvateľov.

Sciensano upozornil aj na zvýšený počet nových hospitalizácií súvisiacich s COVIDom-19. V nedeľu to bolo 25 nových prípadov, čo bolo miernym prekročením minulotýždňového priemeru - 24,4 internovaných pacientov za deň - a predstavovalo zároveň 60-percentný nárast oproti týždňu predminulému.

Letoviská na pobreží Atlantického oceána, malebné promenády pri rieke Loire či farmárske trhoviská v Alpách sa ocitli medzi desiatkami miest vo Francúzsku, kde budú musieť ľudia po novom nosiť rúška na tvárach aj vo vonkajších priestoroch.

SkryťVypnúť reklamu

Nariadenie ešte viac vystupňovalo tlak na francúzsku vládu, aby zaviedla rúška v exteriéroch celoplošne.

Vo Francúzsku sa v ostatných týždňoch zvýšil počet prípadov ochorenia COVID-19. Počas minulého týždňa zaevidovali 7-tisíc nakazených.

Pod stovky nových ohnísk sa podpísalo predovšetkým zhromažďovanie mladých ľudí pri vode alebo na tanečných večierkoch a stretnutia rodinných príslušníkov v čase prázdnin.

Niekoľko miest vo Francúzsku začalo v nedávnych dňoch vyžadovať nosenie rúšok na verejnosti. Od pondelka sa k nim pridalo aj 69 obcí v regióne Mayenne na západe krajiny, na severe pri meste Lille a v okolí obľúbeného Biarritzu neďaleko hraníc so španielskym regiónom Baskicko.

Počet nových potvrdených prípadov nákazy koronavírusom v Taliansku klesol pod 200 prvýkrát za týždeň - v pondelok bolo zaznamenaných 159 nakazených. Ukazujú to údaje talianskeho ministerstva zdravotníctva, na ktoré sa odvolala tlačová agentúra AP.

SkryťVypnúť reklamu

Celkový počet infekcií v krajine tak stúpol na 248 229 a úmrtí je celkovo 35 166.

Región Lazio v strednom Taliansku, ktorý zahŕňa aj hlavné mesto Rím, má teraz z 20 talianskych regiónov najvyšší počet pacientov hospitalizovaných s ochorením COVID-19. Predstavitelia zdravotníctva uviedli, že deväť z nových infekcií v regióne priniesli cestujúci z Rumunska, Ukrajiny, Dominikánskej republiky, Iránu, Indie a Bangladéša.

Dva zhluky prípadov nákazy takisto vystopovali aj v obľúbených prímorských oblastiach pri Ríme. Pondelkové údaje zvyknú byť nižšie, pretože často ešte nezahŕňajú počty z víkendu, približuje AP.

Krátko po reštarte sezóny sa ochorenie COVID-19 zistilo na najmenej dvoch výletných lodiach na jednej v Arktíde a na druhej v Tichomorí.

Súvisiaci článok Krátko po reštarte sezóny sa koronavírus objavil na dvoch výletných lodiach Čítajte 

Najmenej 40 cestujúcich a členov posádky lode MS Roald Amundsen malo pozitívny výsledok testu. Úrady sa preto snažia kontaktovať stovky cestujúcich, ktorí sa zúčastnili na ostatných dvoch plavbách v Arktíde.

SkryťVypnúť reklamu

V piatok, keď loď dorazila do nórskeho prístavu Tromsö, boli hospitalizovaní štyria členovia posádky MS Roald Amundsen, ktorým neskôr diagnostikovali respiračné ochorenie COVID-19. Následné testy ukázali, že nakazených bolo aj ďalších 32 zo 158 členov posádky.

Plavidlo však mohlo v Tromsö opustiť 178 cestujúcich. Nórsky ústav verejného zdravia (FHI) a úrady v Tromsö doteraz zistili, že vírusom SARS-CoV-2 sa nakazili aj štyria z 387 cestujúcich, ktorí sa na lodi nachádzali od 17. júla počas dvoch samostatných plavieb.

Spoločnosť Hurtigruten, ktorá je majiteľom lode MS Roald Amundsen i ďalších 15 plavidiel, sa v polovici júna ako prvá po trojmesačnej prestávke spôsobenej pandémiou koronavírusu vrátila k okružným plavbám.

Osem ďalších ľudí zomrelo na nákazu novým koronavírusom v Srbsku za posledných 24 hodín a v krajine zistili aj 258 nových prípadov infekcie. V pondelok to oznámil srbský krízový štáb, na ktorý sa odvolala tlačová agentúra HINA.

SkryťVypnúť reklamu

V nemocniciach sa na ochorenie COVID-19 spôsobované koronavírusom lieči 3554 pacientov a 146 z nich je napojených na pľúcny ventilátor, uviedol epidemiológ Predrag Kon.

Od vypuknutia epidémie v Srbsku bolo na koronavírus celkovo testovaných 693 656 ľudí a zistených celkovo 26 451 infikovaných. Počet úmrtí zostáva 598 alebo 2,26 percenta z nakazených.

Kon uviedol, že naďalej klesá počet občanov metropoly Belehrad s príznakmi ochorenia, ktorí prichádzajú na toto odborné testovanie, a rovnako sa znižuje aj počet pozitívnych testov.

Stále je však počet nových prípadov veľký, varoval Kon. A to ukazuje, že ochranné opatrenia sú naďalej nevyhnutné.

Rusko plánuje do konca roka každý mesiac vyrobiť niekoľko miliónov dávok vakcíny proti koronavírusu, tvrdí podľa agentúry TASS ruský minister priemyslu a obchodu Denis Manturov.

SkryťVypnúť reklamu

"Podľa predčasných odhadov budeme môcť zaručiť výrobu desiatok tisíc dávok vakcíny za mesiac s nárastom na niekoľko miliónov do začiatku nasledujúceho roka," spresnil minister.

Momentálne podľa agentúry prebieha v Rusku vývoj 26 očkovacích látok v 17 výskumných ústavoch. Celková produkcia však podľa Manturova bude najviac záležať od potrieb zdravotníctva.

Sériová výroba vakcíny, ktorú už vyvinulo Gamalejovo národné výskumné centrum epidemiológie a mikrobiológie, by sa mala začať v septembri.

V Rusku pribudlo 5394 nových prípadov nákazy koronavírusom a 79 úmrtí.

Koronavírus v Amerike

V Brazílii sa podľa úradov za posledný deň preukázalo ochorenie COVID-19 u 25 800 ľudí, ochoreniu podľahlo ďalších 541 pacientov.

Brazília je po USA druhou najviac zasiahnutou krajinou na svete. Odborníci však opakovane upozorňujú, že skutočný počet Brazílčanov, ktorí sa infikovali vírusom, je zrejme výrazne vyšší. Krajina nemá dostatok testovacích kapacít.

SkryťVypnúť reklamu

Na koronavírus pozitívne otestovali Braga Netta, šéfa kancelárie brazílskeho prezidenta Jaira Bolsonara.

Ide už o siedmeho člena Bolsonarovho vládneho kabinetu, ktorý sa nakazil koronavírusom.

Netto (63) nemá symptómy choroby COVID-19, ktorú spôsobuje koronavírus SARS-CoV-2, a pracuje z domu.

Koronavírus v Ázii

Filipínsky prezident Rodrigo Duterte nariadil sprísnenie obmedzení proti koronavírusu v hlavnom meste Manila a ďalších provinciách.

Súvisiaci článok Minúta po minúte: Krátko po obnove sezóny sa koronavírus objavil aj na výletných lodiach Čítajte 

Nové obmedzenia, nazvané "modifikovaná rozšírená karanténa", začnú platiť utorok o polnoci miestneho času v oblasti Manily, kde žije viac ako 12 miliónov ľudí, a provinciách Laguna, Cavite, Rizal a Bulacan.

Zostať doma budú musieť osoby mladšie ako 21 rokov, ľudia nad 60 rokov, osoby z rizikových skupín a tehotné ženy. Výnimky sa vzťahujú na zabezpečenie základných životných potrieb a cesty do práce.

SkryťVypnúť reklamu

Duterte prijal rozhodnutie o sprísnení opatrení po tom, ako ho o to požiadalo najmenej 80 lekárskych združení. "Sme fyzicky aj psychicky vyčerpaní. Väčšina z nás sa už nakazila ochorením COVID-19," uviedol v otvorenom liste z 1. augusta šéf združenia filipínskych lekárov Mario Panaligan.

Duterte podľa svojho hovorcu Henryho Roqua tiež schválil prijatie ďalších 10 000 zdravotníckych pracovníkov a nasadenie armády na pomoc zdravotníkom.

Na Filipínach pribudlo v nedeľu 5032 nových prípadov nákazy.

Indické generálne riaditeľstvo pre civilné letectvo (DGCA) v súvislosti s pandémiou predĺžilo zákaz medzinárodných letov až do konca augusta.

Nové nariadenie sa nevzťahuje na niekoľko výnimiek s USA, Francúzskom a Nemeckom. Tie majú prispieť k postupnému obnoveniu civilnej dopravy.

SkryťVypnúť reklamu

"Obmedzenia sa netýkajú medzinárodnej prepravy tovaru a letov schválených DGCA," uvádza sa v oficiálnom vyhlásení.

Napriek prerušeniu medzinárodného leteckého spojenia po prepuknutí nákazy COVID-19 indická vláda informovala, že zahraniční prepravcovia už uskutočnili vyše 2500 repatriačných letov s cieľom prepraviť Indov z cudziny naspäť do vlasti.

Indický minister pre civilné letectvo Hardeep Singh Puri medzičasom oznámil, že okrem USA, Francúzska a Nemecka vytvoria v krátkom čase tzv. prepravnú bublinu aj s Veľkou Britániou. Tá denne umožní uviaznutým občanom oboch krajín cestovanie na trase Dillí - Londýn.

India nedávno podpísala podobnú dohodu aj s Kuvajtom, v období od 12. do 26. júla platil takýto dohovor aj so Spojenými arabskými emirátmi.

Koronavírus v Oceánii

V druhom najväčšom austrálskom meste Melbourne budú od polnoci zo stredy na štvrtok otvorené iba obchody poskytujúce základné tovary a služby. Úrady sa tak pokúšajú zastaviť šírenie nového druhu koronavírusu.

Súvisiaci článok V Iráne podľa BBC zomrelo na koronavírus trikrát viac ľudí, než uvádza vláda Čítajte 

Premiér štátu Viktória Daniel Andrews oznámil, že väčšina obchodov v Melbourne s výnimkou supermarketov, lekární a obchodov s alkoholom bude povinná zatvoriť prevádzky.

Odvetvia ako mäsospracujúci a stavebný priemysel majú nariadené od piatka výrazne znížiť svoju produkciu. Zatvorené budú aj bary, hotely, podniky i maloobchodné prevádzky. Andrews tiež vyzval ľudí, aby sa neuchýlili k panickému nakupovaniu.

Od nedele platí v Melbourne, ktoré je zároveň hlavným mestom štátu Viktória, nočný zákaz vychádzania v čase od 20.00 a 05.00 h miestneho času.

Obyvatelia Melbourne tiež budú môcť v rámci nových opatrení stráviť mimo domova za účelom telocviku iba hodinu denne, a to maximálne päť kilometrov od svojho bydliska. Nakupovať bude môcť denne jedna osoba z domácnosti, a to taktiež maximálne päť kilometrov od bydliska.

Vyučovanie vo väčšine škôl a na univerzitách bude od stredy opäť prebiehať on-line. Zakázané je aj konanie svadieb.V Melbourne je od 23. júla povinné na verejnosti tiež nosenie rúšok alebo iné prekrytie horných dýchacích ciest.

Zmienené opatrenia, vrátane nočného zákazu vychádzania, budú v meste platiť minimálne do 13. septembra.

Štát Viktória sa počas posledných týždňov stal epicentrom druhej vlny pandémie COVIDu-19 v Austrálii. V pondelok tam zaznamenali 429 nových prípadov tejto choroby a 13 úmrtí.

Koronavírus v Afrike

V Gambii sa koronavírus šíri medzi členmi vlády. Pozitívni boli traja ministri. O šírení nákazy medzi vládnymi predstaviteľmi úrady informovali krátko po tom, čo sa do izolácie uchýlil aj gambijský prezident Adama Barrow. Urobil tak po tom, čo mu oznámili, že koronavírusom sa nakazila viceprezidentka Isatou Tourayová.

Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  2. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  3. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  4. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  5. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  6. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  7. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  8. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine!
  1. Deň narcisov už po piatykrát v dm
  2. Nissan Qashqai: Facelift prináša množstvo inovatívnych vylepšení
  3. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  4. Gymnazisti z Nového Mesta nad Váhom sa h3kovali
  5. Aj jedenáste ocenenie Slovak Superbrands Award putuje do dm
  6. Autocentrá AAA AUTO už za prvý štvrťrok predali 26 000 vozidiel
  7. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  8. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 844
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 8 640
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 5 154
  4. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy 4 004
  5. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou 3 141
  6. Veľká zmena pre ľudí s postihnutím 2 914
  7. Náš prvý prezident sa nebál hovoriť o mravnosti v politike 2 383
  8. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte 2 178
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Poľskí farmári blokujú traktormi hlavnú cestu počas protestu 6proti dovozu z Ukrajiny a agrárnej politike EÚ v meste Lomianki pri Varšave 6. marca 2024.

Prejazd povoľujú všetkým osobným autám a autobusom, obmedzujú náklad.


TASR
Republikánsky predseda americkej Snemovne reprezentantov Mike Johnson.

V Kongrese uviazli desiatky miliárd.


Dav so srbskými vlajkami v Banja Luke aj s Miloradom Dodikom, lídrom bosnianskych Srbov.

Na 30. výročie masakry by stal 11. júl Medzinárodným pamätným dňom.


TASR
Zariadenie na odsoľovanie vody v Barcelone.

Zariadenie by mali spustiť v októbri.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu