SME
Utorok, 4. august, 2020 | Meniny má Dominik, DominikaKrížovkyKrížovky

Koronavírus vo svete: V Česku odhalili ďalších 252 infikovaných

Čína má najvyšší prírastok nakazených od marca.

Ak sa vám graf nezobrazuje správne, kliknite sem


Všetky články, ktoré informujú o mimoriadnych opatreniach a základných zdravotníckych informáciách o novom koronavíruse, budú na SME.sk odomknuté a prístupné pre každého. Považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu i overenú žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného →


Prečítajte si najnovší vývoj v súvislosti s pandémiou nového koronavírusu vo svete.

India za uplynulých 24 hodín zaregistrovala ďalších 55 079 infikovaných novým koronavírusom a tiež 779 mŕtvych. Od vypuknutia pandémie tak krajina eviduje celkovo 1 638 871 nakazených a 35 747 mŕtvych.

Vláda vyhlásila, že od soboty zruší zákaz nočného vychádzania a od stredy môžu otvoriť joga centrá či posilňovne. Vláda takisto zrušila medzištátne obmedzenia týkajúce sa pohybu osôb a tovaru. Otvorí tiež hotely v hlavnom meste, ktoré slúžili ako ubytovne pre ľudí v karanténe. V Naí Dillí začiatkom mesiaca hlásili denný nárast okolo 3 500 osôb, v súčasnosti ich je približne tisíc denne.

Ministerstvo vnútra uviedlo, že metro, kiná, plavárne, zábavné parky, bary či divadlá zostanú zatvorené minimálne do 31. augusta. Prísnejšie opatrenia platia v oblastiach, ktoré považujú za ohniská nákazy.

V piatok otvorili po takmer štyroch mesiacoch indonézsky ostrov Bali pre domácich turistov. Návštevníci však musia dodržiavať prísnejšie obmedzenia v hoteloch, reštauráciách a na plážach. Pre zahraničných turistov bude obľúbená destinácia otvorená od 11. septembra.

Skryť Vypnúť reklamu

Laboratórne testy v Maďarsku potvrdili v uplynulých 24 hodinách 21 prípadov nákazy vírusom SARS-CoV-2, čím celkový počet infikovaných novým druhom koronavírusu stúpol na 4505.

Na ochorenie COVID-19, ktoré spôsobuje tento koronavírus, nikto nezomrel. Počet obetí od 18. júla zostáva na hodnote 596, vyplýva z aktuálnych údajov vládneho informačného servera koronavirus.gov.hu zverejnených v piatok.

Aktuálne je nakazených 556 ľudí. Hospitalizovaných s ochorením COVID-19 je 73 pacientov, z ktorých šiesti sú napojení na pľúcnej ventilácii.

Počet potvrdených prípadov infekcie novým druhom koronavírusu v Rusku stúpol za posledných 24 hodín o 5482 na celkovo 839.981 nakazených osôb, informovalo v piatok tamojšie protivírusové krízové centrum, ktoré citovala agentúra TASS.

Skryť Vypnúť reklamu

Ochoreniu COVID-19, ktoré je spôsobované novým koronavírusom SARS-CoV-2, podľahlo za posledných 24 hodín 161 ľudí, čím celkový počet obetí v krajine stúpol na 13.963.

Počet vyliečených pacientov sa v priebehu jedného dňa zvýšil o 8755 a dosiahol 638.410.

Denná miera rastu počtu nakazených neprekročila podľa centra za posledných desať dní 0,7 percenta. Ochoreniu podľahlo 1,66 percenta z infikovaných. Viac ako 76 percent z celkového počtu infikovaných sa vyliečilo.

Fidži oznámilo v piatok svoje prvé úmrtie na nový koronavírus, ale predstavitelia zdravotníctva ubezpečili ľudí v ostrovnom štáte v Tichom oceáne, že to nie je predzvesť vypuknutia veľkej nákazy. Informovala o tom tlačová agentúra AFP.

Minister zdravotníctva Ifereimi Waqainabete uviedol, že obeťou je 66-ročný muž, ktorý mal po návrate z Indie pozitívny test na koronavírus. V Indii podstúpil operáciu kvôli dlhodobému ochoreniu srdca.

Skryť Vypnúť reklamu

"Žiaľ, napriek všetkému úsiliu našich zdravotníckych profesionálov tento džentlmen včera skonal na izolovanom oddelení v nemocnici v meste Lautoka, podľahol komplikáciám spojeným s ochorením COVID-19," povedal minister novinárom.

Dodal, že muž bol jedným z deviatich aktívnych prípadov, ktoré sú v karanténe už od repatriácie z Indie 1. júla.

Pred týmto dátumom malo Fidži úspešné štvortýždňové obdobie bez prípadov nákazy koronavírusom a dovtedy dokonca zaznamenalo len 18 infikovaných, ktorí sa všetci vyliečili.

Fidži a ďalšie ostrovné krajiny v Tichom oceáne boli pôvodne pokladané na najnáchylnejšie na koronavírus na svete, pretože majú slabšie vybudované zdravotníctvo a vysokú mieru rizikových ochorení ako cukrovka a srdcové choroby.

Skryť Vypnúť reklamu

Avšak krajiny v tejto oblasti konali rýchlo a urobili drahé rozhodnutie - zatvorili hranice, aby ochránili svoje obyvateľstvo. To ale spôsobilo zastavenie cestovného ruchu, ktorý poháňa ich ekonomiky.

Waqainabete zdôraznil, že zosnulý muž a ďalší ôsmi nakazení ľudia zo skupiny navrátenej z Indie mali "nulový kontakt" s bežným obyvateľstvom Fidži.

Minister vyjadril sústrasť rodine muža.

"Je to pre nich obrovská tragédia a môžem vám povedať, že naši zamestnanci na ministerstve a v zdravotníckych službách sú touto stratou tiež zdrvení," vyhlásil.

Podľa jeho slov je Fidži naďalej odhodlané dopravovať do vlasti svojich občanov a verí v účinnosť zavedeného opatrenia izolovať kohokoľvek spomedzi navrátilcov.

Vietnamská vláda v piatok potvrdila rekordných 45 nových prípadov nákazy koronavírusom. Všetky tieto prípady sú spojené s nemocnicami v meste Danang, ktoré je najväčším ohniskom nákazy v krajine, informuje agentúra DPA.

Skryť Vypnúť reklamu

Nakazení sú ľudia vo veku od 27 do 87 rokov. Patria medzi nich pacienti nemocnice alebo ich rodinní príslušníci, píše sa vo vyhlásení vietnamského ministerstva zdravotníctva.

Tento prípad je zatiaľ najväčším jednorazovým nárastom počtu nakazených, aký Vietnam zažil od vypuknutia koronakrízy.

Vietnam minulý týždeň uzavrel do karantény svoje tretie najväčšie mesto Danang, pretože v tamojšej nemocnici zistili 15 prípadov ochorenia COVID-19 spôsobovaného koronavírusom. Po viac ako troch mesiacoch sa tak v krajine skončilo obdobie, keď nebol hlásený ani jeden prípad nákazy.

Pre obavy z druhej vlny Vietnam rýchlo vykonal hromadné testovanie obyvateľov Danangu, Hanoja a Hočiminovho mesta. Taktiež poslal do karantény viac ako 53.000 ľudí.

Od štvrtka do soboty prebieha v hlavnom meste testovanie približne 21.000 obyvateľov, ktorí počas júla navštívili Danang. Úrady zatiaľ odhalili v Hanoji dva prípady nákazy.

Skryť Vypnúť reklamu

Vietnam taktiež opätovne zaviedol povinné nosenie rúšok v hromadnej doprave, zatvoril nočné kluby a bary a zakázal veľké zhromaždenia.

Ázijská krajina je v súvislosti s celým doterajším riešením pandémie chválená, pretože včas uzatvorila svoje hranice a zaviedla karanténu, ako aj sledovanie kontaktov, uviedla britská stanica BBC.

Od vypuknutie pandémie Vietnam zaznamenal iba 509 prípadov nákazy a žiadne úmrtia, píše DPA.

Nárast počtu potvrdených prípadov ochorenia COVID-19 sa v Česku vo štvrtok mierne spomalil, ale stále je ich nad 200 za deň - pribudlo 252 prípadov na celkových 16.342 od začiatku pandémie v krajine.

V predchádzajúcich dvoch dňoch presahovali nárasty 270 infikovaných, informoval v piatok portál Českej televízie (ČT) s odvolaním sa na údaje ministerstva zdravotníctva.

Skryť Vypnúť reklamu

Vo štvrtok stúpol aj počet úmrtí na COVID-19, a to o dve na celkovo 379.

Počet aktuálne chorých sa zvýšil na 4481. Najhoršia situácia je v okrese Prachatice v južných Čechách, kde je najvyšší počet novonakazených za uplynulý týždeň, píšu portály Novinky.cz a Českého rozhlasu (Čro).

V okrese podľa ministerstva za posledných sedem dní potvrdili približne 73 prípadov infekcie koronavírusom v prepočte na 100.000 obyvateľov. Hygienici dokončili vo štvrtok testovanie asi 350 zamestnancov firmy Intica Systems v Prachaticiach, zatiaľ poznajú výsledky dvoch tretín - pozitívnych z toho je šesť ľudí. Výsledky ostatných budú známe v piatok. Postupne sa koronavírus potvrdil už u zhruba 30 ľudí z firmy alebo jej okolia.

Čínske úrady ohlásili v piatok 127 nových prípadov nákazy koronavírusom, čo je najvyšší denný prírastok od 5. marca. Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na čínske zdravotnícke úrady.

Skryť Vypnúť reklamu

Štyri prípady boli dovezené zo zahraničia.

Z celkového počtu nových prípadov úrady evidujú 112 v provincii Sin-ťiang na západe Číny. Táto provincia je od začiatku tohto mesiaca jedným z nových ohnísk nákazy v krajine.

Zo severovýchodnej provincie Liao-ning úrady hlásia 11 nových prípadov. V provincii Liao-ning nákaza v továrni na spracovanie rýb a plodov mora v prístavnom meste Ta-lien spôsobila, že časti mesta museli úrady zatvoriť a zrušili aj stovky letov.

Napriek týmto opatreniam sa nákaza z Ta-lienu rozšírila do deviatich iných miest.

Podľa agentúry Reuters Čína doteraz zaznamenala 84.292 prípadov ochorenia COVID-19.

Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako zvýšiť testosterón? Najlepší doplnok výživy pre mužov
 2. Najväčší karibský ostrov ukrýva výnimočné investície
 3. Severný Spiš s Pieninami zachutí aj vašim deťom. Doslova
 4. Letná dovolenka na Slovensku: last minute prázdninové tipy
 5. Už 20 rokov ponúka Kaufland široký sortiment za výhodné ceny
 6. Moderná športová hala vďaka PEM Buildings
 7. Ako to, že sa tam ešte nenatáčal film? Prostredie si zamilujete
 8. Chystáte sa na Baby shower? Tri tipy, ako potešiť budúcu mamičku
 9. Vďaka týmto 4 tipom bude váš domáci internet bezchybný
 10. Jeden deň na Bratislavu nestačí!
 1. Najväčší karibský ostrov ukrýva výnimočné investície
 2. Pochod smrti
 3. Ručné ovládanie auta – šanca pre vodičov s hendikepom
 4. A na týchto miestach ste už boli?
 5. Konečne nažive
 6. Letná dovolenka na Slovensku: last minute prázdninové tipy
 7. Severný Spiš s Pieninami zachutí aj vašim deťom. Doslova
 8. Reforma
 9. Až polovicu Slovákov trápia kĺbové problémy
 10. Mimoriadna zbierka Tesca
 1. Ako to, že sa tam ešte nenatáčal film? Prostredie si zamilujete 20 523
 2. Letná dovolenka na Slovensku: last minute prázdninové tipy 15 737
 3. Osem výnimočných slovenských hotelov pre zaslúžený odpočinok 13 569
 4. Gaderská dolina poteší celú rodinu 11 490
 5. Čas na zmenu banky je tu - za prenos účtu môžete získať 300 eur 11 184
 6. Ázii dali košom. Tieto bicykle sa celé vyrábajú na Slovensku 10 264
 7. Vylievate kuchynský olej do záchoda? Zvyšujete si tým účty 10 207
 8. Neriskujte zahraničie. Spoznajte neobjavené krásy Slovenska 10 001
 9. Hľadáte bezstarostný relax? Dovolenkujte v hoteli pre dospelých 9 660
 10. Nové články môžete na SME.sk čítať prvú hodinu zadarmo 9 553
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Koronavírus SARS-CoV-2

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Článok je zaradený aj do ďalších tém
Vírusy a vírusové ochorenia, Čína
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Stroskotaných námorníkov v Mikronézii našli vďaka nápisu SOS

Austrálske a americké vojenské lietadlá našli trojicu námorníkov na pláži.

Ilustračná snímka.

Čína hrozí odvetou čínskym novinárom v USA

Krajina je pripravená podniknúť odvetné opatrenia.

Ilustračné foto.

Bývalý kráľ Juan Carlos sa údajne nachádza v Dominikánskej republike

Juan Carlos údajne prijal úplatok vo výške sto miliónov dolárov.

Bývalý španielsky kráľ Juan carlos I. a bývalá španielska kráľovná Sofia.

V Kašmíre zaviedli zákaz vychádzania deň pred výročím odobratia autonómie

Úrady sa obávajú plánovaných protestov proti Indii.

Konvoj indickej armády v kašmírskom regióne Ladákh.