HONGKONG. Tucet hongkonských prodemokratických aktivistov vylúčili zo septembrových volieb do legislatívnej rady, potvrdila vo štvrtok tamojšia vláda.
Vyradení kandidáti označili tento krok za najnovší útok na kritikov Pekingu v tomto poloautonómnom čínskom meste.
"Hongkonská vláda odsúhlasila a podporuje rozhodnutie svojich členov neumožniť 12 nominantom účasť na tohtoročných voľbách do legislatívnej rady," uviedla vláda vo vyhlásení, z ktorého citovala tlačová agentúra AFP.
Podobné rozhodnutie môže postihnúť aj ďalších kandidátov, varovala vláda.
Politická kríza sa prehlbuje

Podľa nej je obhajoba sebaurčenia, žiadanie intervencie zahraničných vlád alebo "vyjadrovanie námietok" voči novému zákonu o národnej bezpečnosti konaním, ktoré "nemôže skutočne" presadzovať miniústavu Hongkongu.
Vláda tvrdí, že nejde o "politickú cenzúru, obmedzovanie slobody slova či odopieranie práva uchádzať sa o kreslo v rade, ako vyhlasujú niektorí členovia danej komunity".
Toto rozhodnutie ešte viac prehlbuje politickú krízu v Hongkongu, analyzuje stanica BBC. Opoziční kandidáti dúfali, že vo voľbách získajú väčšinu po tom, ako Peking zaviedol v meste kontroverzný zákon o národnej bezpečnosti. Vláda svoje rozhodnutie odôvodňuje tým, že títo kandidáti neboli spôsobilí uchádzať sa o daný úrad.
Medzi vylúčenými kandidátmi figurujú aj mediálne známi aktivisti Joshua Wong a Lester Shum.
Zmienený nový zákon ostro skritizovali západné vlády, avšak Čína tvrdí, že v Hongkongu, kde sa vlani odohrali niekoľkomesačné prodemokratické a často násilné protesty, je nevyhnutné znovu zaviesť stabilitu.
Sporný zákon
Ústredná čínska vláda v Pekingu schválila koncom júna zákon o národnej bezpečnosti pre územie Hongkongu po tom, ako hongkonskí predstavitelia neboli schopní podobný zákon schváliť lokálne.
Čína však prisľúbila Hongkongu, že bude mať vlastný vládny a právny systém na základe princípu "jedna krajina, dva systémy" až do roku 2047, teda 50 rokov po tom, ako Británia v roku 1997 odovzdala svoju bývalú kolóniu pod čínsku správu.
Medzi obyvateľmi Hongkongu vyvolal bezpečnostný zákon obavy, že im budú odopreté slobody a autonómia a úrady využijú zákon na potlačenie akéhokoľvek nesúhlasu so systémom.