ISTANBUL. Turecko zastaví výskum v sporných vodách vo východnom Stredozemnom mori určený na prieskum ropy a zemného plynu.
Pre televíziu CNN Türk to povedal hovorca tureckého prezidenta Ibrahim Kalin. Recep Tayyip Erdogan podľa jeho slov povedal jeho poradcom, aby "boli konštruktívni a na istý čas to pozastavili".
Turecko minulý týždeň oznámilo, že vyšle výskumnú loď Oruc Reis a dve podporné plavidlá, aby od 2. augusta vykonávali operácie vo vodách južne od gréckych ostrovov Rodos, Karpathos a Kastelorizo.
Vyhlásenie viedlo k zvýšeniu napätia so susedným Gréckom aj kritike zo Spojených štátov, Francúzska a ďalších európskych krajín.

Grécko a Turecko, spojenci v NATO, sa sporia o práva na vŕtanie vo východnom Stredozemnom mori.
Ankara obviňuje Atény, že sa ju snažia vylúčiť z výhod nálezísk ropy a zemného plynu v Egejskom mori a východnom Stredozemnom mori, pričom tvrdí, že morské hranice pre komerčné využitie by sa mali rozdeliť medzi grécku a tureckú pevninu a nezahŕňať grécke ostrovy na rovnakej úrovni. Grécko tvrdí, že postoj Turecka je v rozpore s medzinárodným právom.
"Každý by mal pokračovať v práci na vlastných kontinentálnych šelfoch a vykonávať spoločné práce v sporných oblastiach," vyhlásil Kalin.
Zároveň uviedol, že bilaterálne otázky s Gréckom by sa mali riešiť prostredníctvom dialógu a nie vyhrážkami o úsilí Turecka o členstvo v Európskej únii.
Hovorca gréckej vlády Stelios Petsas v pondelok informoval, že Turecko z oblasti sťahuje svoje námorné lode, a Atény sú pripravené rokovať s ním "v rámci medzinárodného práva a dobrých susedských vzťahov".