SME
Utorok, 27. júl, 2021 | Meniny má BoženaKrížovkyKrížovky

Koronavírus vo svete: Nové čísla vyvolávajú v Nemecku znepokojenie

Ako sa vyvíja situácia v USA, Brazíii a ďalších krajinách?

Ak sa vám graf nezobrazuje správne, kliknite sem.


Všetky články, ktoré informujú o mimoriadnych opatreniach a základných zdravotníckych informáciách o novom koronavíruse, budú na SME.sk odomknuté a prístupné pre každého. Považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu i overenú žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného →


Správu priebežne aktualizujeme.

Koronavírus v Nemecku

Inštitút Roberta Kocha považuje rýchly nárast počtu prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2 v Nemecku za veľmi znepokojivý a vyzýva občanov, aby dodržiavali odstup a zakrývali si dýchacie cesty.

Informovala o tom v utorok agentúra AFP.

"Musíme predísť tomu, aby sa tento vírus opäť začal šíriť rýchlo a nekontrolovateľne," povedal riaditeľ Inštitútu Lothar Wieler. "Ja, ako aj my všetci tu v Inštitúte sme najnovším vývojom v počte prípadov (ochorenia) COVID-19 veľmi znepokojení," dodal.

Skryť Vypnúť reklamu

"Vidíme mnoho miest, na ktorých súčasne vznikli malé, lokálne prípady nákazy a vidíme, že sú častejšie. Teraz musíme zabrániť tomu, aby sa vírus opäť rozšíril, aby sa rozšíril nekontrolovateľne," uviedol Wieler na utorkovej tlačovej konferencii v Berlíne venovanej aktuálnej epidemiologickej situácii.

Súvisiaci článok Grécko otvára prístavy pre výletné lode, rozširuje však povinné nosenie rúšok Čítajte 

Zdôraznil tiež, že to, ako sa bude situácia v Nemecku ďalej vyvíjať, závisí aj od prístupu všetkých obyvateľov krajiny.

"Do veľkej miery máme skutočne vo vlastných rukách to, ako sa bude pandémia v Nemecku ďalej vyvíjať. Prosím vás, pomôžte všetci. Prosím vás, dodržiavajte naďalej AHA-zásady (odstup, hygiena, denné rúško - Abstand, Hygiene a Alltagsmaske) a chcem ich ešte raz pripomenúť.

Skryť Vypnúť reklamu

Dodržiavajte odstup minimálne jeden a pol metra, dbajte na pravidlá hygieny a dodatočne k týmto dvom opatreniam, noste v určených prípadoch ochranné rúška," uviedol šéf Inštitútu.

Denný nárast prípadov ochorenia, ktoré vírus spôsobuje, prekročil v Nemecku koncom minulého týždňa 800, čo spôsobilo znepokojenie. Nemecku sa totiž predtým podarilo priebeh pandémie dostať z veľkej časti pod kontrolu.

Od začiatku pandémie bolo v tejto krajine na ochorenie COVID-19 pozitívne otestovaných najmenej 205 609 ľudí.

Koronavírus v Španielsku

Regionálna vláda v španielskej metropole Madrid v utorok nariadila povinné nosenie rúška vo všetkých verejných priestoroch, zároveň obmedzila počet ľudí, ktorí sa môžu zhromaždiť na jednom mieste, a zamerala informačnú kampaň na mládež, aby odstránila nové ohniská nákazy koronavírusu. Informácie priniesla tlačová agentúra AP.

Skryť Vypnúť reklamu

Šéfka regionálnej vlády Isabel Díazová Ayusová v utorok oznámila, že na súkromných stretnutiach nesmie byť prítomných viac ako desať ľudí.

Prevádzky s nočným životom musia zatvoriť o 01.00 h - čo je oveľa skôr, než je v Španielsku v lete obvyklé. Navyše, zákazníci tam musia pred vstupom poskytnúť podrobnosti o svojej totožnosti.

Díazová Ayusová vysvetlila, že informačná kampaň sa bude sústreďovať na mladých ľudí, lebo práve im a ich spoločenskému životu sa zväčša pripisuje šírenie koronavírusu. Politička uviedla, že mladí ľudia "majú vo svojich rukách to, aby sa trend zvrátil".

Regionálna vláda takisto spúšťa systém vydávania dokladov, ktoré budú potvrdzovať, že osoba má imunitu voči koronavírusu.

Madrid, spolu s Katalánskom, je počas pandémie jedným z najhoršie postihnutých regiónov Španielska - zaznamenal vyše 74 000 prípadov nákazy, pričom za posledné dva týždne hlásil takmer 1900 nových infekcií denne.

Skryť Vypnúť reklamu

Koronavírus v Česku

Nárast v počte prípadov ochorenia COVID-19 v Česku po víkendovom spomalení sa v pondelok znovu zrýchlil, pribudlo ich 195.

V utorok ráno pred 06.00 h SELČ o tom informoval spravodajský portál Novinky.cz s odvolaním sa na údaje ministerstva zdravotníctva zverejnené po polnoci.

Súvisiaci článok Vážne formy COVID-19 sú spojené s reakciou tela, lekári hľadajú spôsob ako ju potlačiť Čítajte 

Celkovo sa v ČR nakazilo už 15 516 ľudí, z nich 373 zomrelo - jeden práve v pondelok.

Naďalej pribúda aktuálne chorých, je ich 3828, čo je najviac od 20. apríla. Nové prípady pribúdajú v juhočeskom okrese Prachatice, kde sa nákaza rozšírila medzi zahraničnými pracovníkmi jednej z firiem, počet infikovaných rastie aj v okrese Jihlava v kraji Vysočina.

Minulý týždeň sa postupne prírastok nových nakazených výrazne zrýchľoval, a to z pondelkových 168 až na piatkových 279. Cez víkend počet nových prípadov klesol, keďže sa vykonáva menej testov.

Skryť Vypnúť reklamu

Podiel nových zaznamenaných prípadov ochorenia na počte testov však vytrvalo rástol od pondelkových 2,9 percenta až na nedeľných 6,74 percenta. Za bezpečný stav sa pokladá hodnota pod päť percent, pripomenul portál Novinky.cz.

Najviac rástol za posledný týždeň počet nových prípadov v okrese Jihlava, kde bolo 54 prípadov infekcie na 100 000 obyvateľov, a v okrese Prachatice, kde mali 51 prípadov na 100 000 obyvateľov.

Koronavírus v Maďarsku

V Maďarsku za uplynulých 24 hodín pribudlo osem prípadov nákazy novým druhom koronavírusu.

Počet aktívnych nakazených už piaty deň stúpa, aktuálne ich je 529, vyplýva z aktuálnych údajov vládneho informačného servera koronavirus.gov.hu. zverejnených v utorok.

Od sprísnenia opatrení pri vstupe do krajiny, ktoré platí od polovice júla, stúpa počet osôb absolvujúcich po návrate zo zahraničia povinnú domácu karanténu. V utorok ich bolo 8970.

Skryť Vypnúť reklamu

Na ochorenie COVID-19, ktoré spôsobuje koronavírus SARS-CoV-2, nezomrel nikto, počet obetí zostáva 596. Z ochorenia sa zotavilo už 3331 pacientov.

V nemocniciach ošetrujú 76 pacientov, z ktorých sú šiesti na pľúcnej ventilácii. Celkový počet potvrdených prípadov nákazy koronavírusom dosiahol 4456.

Koronavírus na Ukrajine

Súvisiaci článok Nemecko radí necestovať do troch španielskych regiónov Čítajte 

Počet potvrdených prípadov infekcie novým typom koronavírusu na Ukrajine sa za posledných 24 hodín zvýšil o 919 na celkovo 66 575, informovala v utorok agentúra Ukrinform s odvolaním sa na údaje Rady národnej bezpečnosti a obrany.

Podľa nej ochoreniu COVID-19, ktoré je spôsobované novým koronavírusom SARS-CoV-2, podľahlo za posledných 24 hodín 13 ľudí, čím celkový počet obetí v krajine stúpol na 1629.

Z nákazy sa od začiatku pandémie na Ukrajine uzdravilo 36.744 ľudí. Rekord v počte nových prípadov oznámila Ukrajina 26. júna - v priebehu 24 hodín bolo vtedy pozitívne testovaných 1109 osôb.

Skryť Vypnúť reklamu

Koronavírus v Iráne

Irán zaznamenal za posledný deň rekordných 235 nových úmrtí súvisiacich s novým koronavírusom. S odvolaním sa na utorňajšie vyjadrenie hovorkyne tamojšieho ministerstva zdravotníctva o tom informovala agentúra DPA.

Celkový počet úmrtí sa tak v Iráne zvýšil na 16 147, uviedla hovorkyňa ministerstva Símá Láríová. Za posledný deň pribudlo aj 2600 nových prípadov nákazy koronavírusom, čím sa ich celkový počet zvýšil na takmer 300 000.

Podľa ministerstva zdravotníctva viedlo uvoľnenie epidemiologických opatrení, ktoré v máji ohlásil iránsky prezident Hasan Rúhání, Iráncov k tomu, aby bezpečnostné opatrenia a vôbec pandémiu už nebrali tak vážne. V dôsledku toho došlo v posledných týždňoch k opätovnému šíreniu infekcie.

Nezhody panujú v iránskej vláde aj vzhľadom na blížiaci sa šiitský moslimský sviatok ášúrá. Prezident Rúhání naznačil, že oslavy sviatku napriek šíreniu nákazy povolí, ministerstvo zdravotníctva má však z toho obavy.

Skryť Vypnúť reklamu

"Zdravie ľudí by malo mať rovnakú hodnotu ako náboženská tradícia," povedal podľa iránskej agentúry ISNA v tejto súvislosti námestník ministra zdravotníctva Alí Rezá Raísí.

Na každoročných oslavách sviatku ášúrá sa zúčastňujú obrovské davy ľudí. Kým prezident Rúhání i šiitskí duchovní trvajú na to, aby sa konali aj tento rok, zdravotnícki experti tvrdia, že ak sa tak stane, dôjde k šíreniu nákazy.

Sviatok ášúrá slávia všetci moslimovia, ale pre šiitov má osobitný význam. Je spomienkou na mučenícku smrť vnuka proroka Mohameda, imáma Husajna, pričom sa vzťahuje k bitke z roku 680 pri meste Karbalá (ležiacom na území dnešného Iraku), ktorá dala základ schizme medzi vyznávačmi islamu a nepriateľstvu medzi nimi.

Sviatok ášúrá si pripomínajú najmä veriaci v prevažne šiitskom Iráne, Iraku, Libanone, Afganistane a ďalších krajinách sveta. Tradične vrcholí v irackom pútnickom meste Karbalá masovým sebabičovaním či rituálmi, keď si pútnici oblečení v čiernom na znamenie smútku spôsobujú mečmi krvavé rany na hlave.

Skryť Vypnúť reklamu

Koronavírus v Rusku

Počet potvrdených prípadov infekcie novým druhom koronavírusu v Rusku stúpol v utorok za posledných 24 hodín o 5395 na celkovo 823 515 nakazených osôb.

Počet vyliečených pacientov sa v priebehu jedného dňa zvýšil o 8888 a dosiahol 612 217, čo predstavuje 74 percent zo všetkých nakazených, informovalo tamojšie protivírusové krízové centrum, ktoré citovala agentúra TASS.

Počet pacientov, ktorí ochoreniu COVID-19 spôsobovanému koronavírusom za posledných 24 hodín podľahli, sa v priebehu jedného dňa zvýšil o 150 a dosiahol 13 504.

Denná miera rastu počtu nakazených je aktuálne podľa centra približne 0,7 percenta. Podľa centra v Rusku ochoreniu COVID-19 podľahlo 1,64 percenta infikovaných.

Koronavírus v Juhoafrickej republike

Juhoafrická republika sa blíži k pol miliónu potvrdených prípadov nákazy novým koronavírusom.

Skryť Vypnúť reklamu

Krajina, ktorá zároveň zaregistrovala takmer tristo úmrtí za deň, zatiaľ hlási 452 529 prípadov nákazy a 7 067 obetí ochorenia COVID-19.

Juhoafrická republika pritom predstavuje viac ako polovicu všetkých potvrdených prípadov na africkom kontinente a patrí jej piate miesto na svete.

Ak sa vám graf nezobrazuje správne, kliknite sem.

Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. M. Šmigura: Pozeráme sa smerom na Varšavu
 2. Nová sála i námestie. Trnavské Mýto sa stane novým centrom
 3. Najzelenšie nákupné centrum na Slovensku otvorí druhú etapu
 4. Osviežujúci skúter legendárnej talianskej značky
 5. Čítajte SME.sk odomknuté a bez reklamy
 6. Túžite sa konečne zbaviť dioptrií, ale bráni vám v tom strach?
 7. Lenivý brunch s Muchom
 8. Nekoná štát, začali súkromní investori. Sociálne byty sa stávajú
 9. Úchvatná Petra: Stovky rokov zabudnutá v jordánskej púšti
 10. VÚB banka ešte viac posilní leasingové služby
 1. Osviežujúci skúter legendárnej talianskej značky
 2. Čítajte SME.sk odomknuté a bez reklamy
 3. Slovník investora 07: Bitcoin a jeho úloha v portfóliu investora
 4. Túžite sa konečne zbaviť dioptrií, ale bráni vám v tom strach?
 5. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 6. Ako zvýšiť produktivitu vašej prevádzky?
 7. Nekoná štát, začali súkromní investori. Sociálne byty sa stávajú
 8. Lenivý brunch s Muchom
 9. Najzelenšie nákupné centrum na Slovensku otvorí druhú etapu
 10. Nová sála i námestie. Trnavské Mýto sa stane novým centrom
 1. Úchvatná Petra: Stovky rokov zabudnutá v jordánskej púšti 10 172
 2. Ako nájsť dobrý jogurt? Ak neobsahuje toto, ani ho nekupujte 6 907
 3. Prečo by ste si nemali odoprieť balenú bagetu? 5 765
 4. Slovenské čučoriedky? Nemusíte ísť do lesa, kúpite ich v reťazci 4 309
 5. Investovať do akcií a ETF v malom sa teraz dá výhodnejšie 4 269
 6. Nekoná štát, začali súkromní investori. Sociálne byty sa stávajú 4 028
 7. Od Česka až po Jadran 3 811
 8. Ako sa nepripraviť o zákazníkov bez hotovosti 3 111
 9. Nikto im nezatlieska. Koľko medailí získajú Slováci v Tokiu? 3 091
 10. M. Šmigura: Pozeráme sa smerom na Varšavu 2 126
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Predseda parlamentu Boris Kollár a poslanecký klub Sme rodina.

Peter Pčolinský žiadal splnenie požiadaviek do konca júlovej schôdze.


a 1 ďalší 11 h
Eliška Mintálová v disciplíne K1 na OH v Tokiu 2020.

Sledujte 4. deň olympijských hier v Tokiu minútu po minúte.


Sportnet 7 h

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto

Podpísali bezpečnostnú dohodu zameranú na ochranu civilistov v prípade teroristického útoku.


TASR Teraz
Kajs Saíd.

Deň predtým odvolal premiéra a pozastavil činnosť parlamentu.


TASR 5m
Americký prezident Joe Biden.

Vzťahy s Bagdadom vstupujú do novej fázy.


TASR 8m
Ilustračné foto.

Utopili sa po prevrátení preplneného člna, medzi obeťami bolo 20 žien a dve deti.


TASR 12m