BRATISLAVA. Čínski študenti v austrálskom Sydney sú terčom podvodníkov, ktorí ich pod hrozbou zatknutia alebo deportácie nútia zaplatiť nemalé sumy a niekedy aj zosnovať falošný únos s cieľom získať výkupné od príbuzných.
Austrálska polícia tento rok dostala hlásenia o ôsmich "virtuálnych únosoch", pričom v jednom prípade zaplatila rodina obete dva milióny austrálskych dolárov (v prepočte 1,2 milióna eur).
Obete podvodu podľa polície verili, že sú oni alebo ich milovaní v nebezpečenstve, informuje spravodajský portál BBC.
Podvody sú čoraz častejšie
Polícia v štáte Nový Južný Wales uviedla, že tento rok sa podvod objavuje častejšie a funguje v masovom meradle.
Podvod "call centrového typu" prevádzkujú zo zahraničia, v dôsledku čoho je ho ho ťažké vystopovať, a zdá sa, že sa zameriava na kohokoľvek s čínskym priezviskom.
Zvyčajne sa podvodník, ktorý často hovorí po mandarínsky, vydáva za zamestnanca čínskeho veľvyslanectva alebo iného úradu a telefonicky obeť informuje o tom, že sa zaplietla do zločinu v Číne alebo čelí nejakej inej hrozbe.
Následne od študenta požaduje zaplatiť poplatky, aby sa vyhol zatknutiu alebo deportácii. V niektorých prípadoch podvodníci presvedčili obete, aby prerušili kontakt s rodinou a priateľmi, prenajali si hotelovú izbu a predstierali únos, aby od nich získali peniaze.
Okrem prípadu, keď otec zaplatil výkupné dva milióny austrálskych dolárov za svoju dcéru, ktorú po hodinovom pátraní našli v bezpečí v hotelovej izbe v Sydney, sa platby podvodníkom tento rok pohybovali od 20-tisíc do 300-tisíc austrálskych dolárov (zhruba 12- až 183-tisíc eur).
Zahanbené obete
V mnohých prípadoch po nahlásení polícii našli muži zákona na ďalší deň obete v bezpečí. Podľa polície sa obete cítili príliš zahanbené, aby zločin nahlásili.
Zástupcovia zahraničných študentov v Austrálii tvrdia, že sú v dôsledku pandémie zraniteľnejší, pretože sú závislí od príležitostnej práce, keďže nespadajú pod vládne príspevky.
Polícia tvrdí, že sú zraniteľnejším cieľom podvodníkov aj pre "kultúrne faktory" a izoláciu. Výhražné telefonáty by mali študenti okamžite nahlásiť, vyzvala polícia.
Podobné podvody sa podľa viacerých správ objavili aj na Novom Zélande a v Spojených štátoch.