Budapešť 3. júna (TASR) - Na viacerých miestach Maďarska si plánujú pripomenúť v sobotu 4. júna 85. výročie podpísania Trianonskej mierovej zmluvy. Rezort maďarskej diplomacie považuje výročie za historickú záležitosť.
"Trianon nie je aktuálno-politickou otázkou, ale historickou," povedal dnes pre TASR hovorca ministerstva zahraničných vecí Viktor Polgár, podľa ktorého maďarská diplomacia preto nezaujme stanovisko k výročiu.
O 16.30 h budú v čase oznámenia trianonského rozhodnutia zvoniť zvony reformovaných kostolov v celej Karpatskej kotline, vrátane tých miest na Slovensku, kde žije maďarská menšina.
"Zvony budú znieť pre nás všetkých, naša iniciatíva nesmeruje proti niekomu," vyhlásil biskup Maďarskej reformovanej cirkvi (MRE) Gusztáv Bölcskei, podľa ktorého je dôležité, aby si maďarskí reformovaní veriaci žijúci v Karpatskej kotline v rôznych krajinách počuli vzájomne svoj hlas, dokonca aby tento hlas počuli aj žijúci okolo nich.
Historické rozdelenie Maďarska pripomenú aj zvony katolíckych kostolov, čo však ponecháva biskupská konferencia na rozhodnutie župných biskupov.
Za práva a autonómiu Maďarov žijúcich na bývalých územiach Maďarska chcú v sobotu demonštrovať fakľovým pochodom pred francúzskym, srbským, rumunským a slovenským veľvyslanectvom sympatizanti národných radikálnych organizácií Mládežnícke hnutie 64 žúp (HVIM) a Hnutie Jobbik Magyarországért. Ich večerné podujatie sa ponesie pod heslom: "Zmyme potupu!".
Masový míting pripravuje aj mimoparlamentná Strana maďarskej pravdy a života (MIÉP) Istvána Csurku, ktorej sympatizanti sa stretnú na Námestí hrdinov. Cieľom akcie ultranacionalistov je vyjadrenie fyzickej a duchovnej jednoty Maďarov, a požiadavka odstúpenia vlády, ktorá si podľa nich udržuje moc priebežným rozdeľovaním a ponižovaním maďarského národa.
Na niekoľkých miestach v Budapešti sa objavili tento týždeň plagáty so skrytou výzvou na ozbrojenú revíziu trianonskej zmluvy. Ilegálne čiernobiele plagáty s číslom 85, ktoré poukazuje na výročie Trianonu, s dátumom 4. jún, textom "Spolu vezmeme späť" a s obrázkami vrtuľníkov, tankov a ozbrojených vojakov, nalepili neznáme osoby na stĺpy osvetlenia a rôzne plochy v okolí veľvyslanectiev bývalých krajín Juhoslávie a aj pri slovenskom zastupiteľskom úrade. Trianonskú mierovú zmluvu podpísali predstavitelia víťazných veľmocí prvej svetovej vojny a Maďarska 4. júna 1920 vo versaillskom paláci Trianon. Vtedajšie Maďarsko s rozlohou 283 tisíc kilometrov štvorcových prišlo o dve tretiny územia, z 18-miliónového obyvateľstva zostalo v rámci nových hraníc Maďarska 7,6 milióna ľudí.