SME

Koronavírus vo svete: Pandémia naďalej silnie, krajiny prijímajú opatrenia

Sledujeme dianie vo svete po vyhlásení pandémie koronavírusu. Ako sa vyvíja situácia?

Ak sa vám graf nezobrazuje správne, kliknite sem.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Všetky články, ktoré informujú o mimoriadnych opatreniach a základných zdravotníckych informáciách o novom koronavíruse, budú na SME.sk odomknuté a prístupné pre každého. Považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu i overenú žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného →


Prečítajte si najnovší vývoj v súvislosti s pandémiou nového koronavírusu vo svete.

Koronavírus v Európe

V Česku pribudlo v nedeľu 115 prípadov nákazy novým koronavírusom. Aktívnych je 3525 prípadov. Aktuálne je hospitalizovaných 149 ľudí.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Česko ukázalo koronavírusový semafor, pomôže hygienikom Čítajte 

V Česku od soboty pre nárast poštu nakazených za posledné obdobie opäť zaviedli povinnosť nosiť rúško vo vnútorných priestoroch pri hromadných akciách nad sto ľudí.

Od pondelka sa maximálny počet ľudí na akciách znižuje na päťsto. Opatrenia sa týkajú hudobných, spoločenských, kultúrnych alebo športových podujatí, ako aj svadieb či pohrebov.

Český minister zdravotníctva Adam Vojtěch predstavil v pondelok systém stupňov pohotovosti v oblasti ochrany verejného zdravia. Jednotlivými stupňami by sa mali hygienici riadiť pri vyhlasovaní karanténnych opatrení v rámci okresov.

Počet potvrdených prípadov infekcie novým typom koronavírusu na Ukrajine sa za posledných 24 hodín zvýšil o 807.

Ochoreniu COVID-19 podľahlo za posledný deň 11 ľudí.

Rekord v počte nových prípadov oznámila Ukrajina 26. júna - v priebehu 24 hodín bolo vtedy pozitívne testovaných 1109 osôb.

SkryťVypnúť reklamu

Štvrtý deň po sebe stúpa v Maďarsku počet chorých na COVID-19, avšak počet nových prípadov je stále veľmi nízky, informoval v spravodajský server portfolio.hu.

Nákazu v uplynulých 24 hodinách potvrdili testy v 13 prípadoch, na ochorenie COVID-19 spôsobené vírusom nikto nezomrel.

V Maďarsku je aktuálne infikovaných 523. Zo 71 hospitalizovaných chorých je šesť napojených na umelú pľúcnu ventiláciu.

V rakúskom Sankt Wolfgang prekročil počet ľudí nakazených koronavírusom päťdesiatku, informovala agentúra APA.

Súvisiaci článok Pandémia sa naďalej zrýchľuje, varuje WHO Čítajte 

V meste pribudlo v nedeľu ďalších deväť nakazených, v celej krajine 86. V Sankt Wolfgangu nežije ani tritisíc stálych obyvateľov.

Medzi nakazenými je 52 pracovníkov v cestovnom ruchu a jeden hosť. Úrady sa uisťujú, že všetky kontakty je možné spätne dohľadať a že všetci infikovaní sú v karanténe.

SkryťVypnúť reklamu

V Sankt Wolfgangu už v piatok uzavreli dva bary od sobotného večera musia miestne podniky zatvárať hodinu pred polnocou.

Celkovo Rakúsko hlási priaznivé správy. Prvýkrát za šesť dní vzrástol počet pozitívne testovaných o menej ako stovku - 83 nakazených. Uzdravilo sa ďalších 37 ľudí. Aktuálne je v alpskej republike 1599 chorých na COVID-19.

Belgicko zažíva "znepokojujúci" nárast počtu prípadov nákazy koronavírusom, oznámili úrady, píše agentúra AFP.

Súvisiaci článok Epidemiológovia aktualizovali zoznam. Ktoré krajiny sú menej rizikové? Čítajte 

Novým ohniskom epidémie v Belgicku je prístavné mesto Antverpy. Za posledný týždeň tu úrady zaznamenali až 1952 nových prípadov, čo predstavuje nárast o 70 percent v porovnaní s predošlým týždňom.

"Rapídny nárast počtu prípadov je znepokojujúci," povedala Frederique Jacobsová, profesorka infekčných chorôb a hovorkyňa vládnej pracovnej skupiny pre boj s koronavírusom. Situácia je podľa nej obzvlášť vážna v Antverpách. Varovala však, že nákaza sa šíri v celej krajine.

SkryťVypnúť reklamu

Minulý týždeň sa v priemere každý deň nakazilo 279 ľudí, týždeň predtým iba 163 ľudí. V pomere k počtu obyvateľov je Belgicko jednou z najťažšie zasiahnutých krajín v Európe.

Od soboty platia v krajine prísnejšie pravidlá nosenia rúšok. Tie sú povinné vo všetkých obchodoch, hoteloch aj na vyťažených uliciach.

Francúzska dovolenková destinácia Quiberon v Bretónsku nariadila v nedeľu nočný zákaz vstupu na pláže po tom, čo sa tam minulý týždeň objavilo nové ohnisko koronavírusu, informovala agentúra AFP. Zavreté budú takisto parky a záhrady.

Quiberon zaznamenal prvý prípad v utorok. Odvtedy sa objavilo 54 prípadov. V oblasti sú povinné rúška aj na vonkajších priestranstvách.

Súvisiaci článok V bretónskom letovisku pre koronavírus uzavreli na noc pláže Čítajte 

"Vo svetle rýchlo sa meniacej situácie starosta Quiberonu vydal nariadenie o uzavretí pláží, parkov a verejných záhrad od 21.00 h do 7.00 h," uvádza sa v stanovisku francúzskej vlády.

SkryťVypnúť reklamu

Úrady uviedli, že riziko šírenia nákazy zvyšujú ľudia, ktorí cestujú po krajine za dovolenkami.

Od minulého týždňa sú v uzavretých priestoroch v celom Francúzsku opäť povinné rúška. Za nedodržanie tohto opatrenia hrozí ľuďom pokuta vo výške 135 eur. Vláda varovala, že v prípade nutnosti môže pristúpiť k regionálnym obmedzeniam pohybu.

V sobotu Francúzske zdravotnícke úrady oznámili, že testy na chorobu COVID-19 budú k dispozícii bezplatne bez predpisu.

Nemecká spolková krajina Bavorsko zriadi centrá na testovanie koronavírusu na svojich dvoch najväčších železničných staniciach, ako aj na kľúčových miestach na diaľniciach. Silnejú totiž obavy, že letné cestovanie môže spustiť novú vlnu infekcií, uviedla tlačová agentúra AFP.

Okrem existujúcich testovacích centier na bavorských letiskách budú teraz testy ponúkať už aj na železničných staniciach v Mníchove a Norimbergu, ako aj na úsekoch na troch hlavných diaľniciach popri hraniciach, spresnil bavorský premiér Markus Söder.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Korona sa pomaly vracia s plnou silou, upozorňuje bavorský premiér Čítajte 

"Nemôžeme úplne zabrániť prípadom nákazy koronavírusom, takže cieľom musí byť ich včasné zistenie, aby sme zastavili šírenie," vysvetlil Söder.

Pripojil sa k množiacim sa výzvam, aby sa testy stali povinnými pre dovolenkárov vracajúcich sa do Nemecka.

"Všetko pripravujeme tak, aby na to dala spolková vláda súhlas, a my to potom okamžite zavedieme do praxe," povedal novinárom.

Šestnásť spolkových krajín Nemecka sa v piatok 24. júla dohodlo, že budú ponúkať bezplatné testy na koronavírus všetkým cestujúcich pri ich návrate, ale za povinné ich nevyhlásili.

V Nemecku sa posledný deň pribudlo 340 nových prípadov nákazy novým koronavírusom.

Srbsko potvrdilo v nedeľu rekordný denný nárast počtu prípadov infekcie novým typom koronavírusu, a to 467, informoval spravodajský server B92.net.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa neho ochoreniu COVID-19 podľahlo ďalších osem ľudí. Od vypuknutia pandémie otestovali v Srbsku 621 714 ľudí.

Počet potvrdených prípadov infekcie novým druhom koronavírusu v Rusku stúpol za posledných 24 hodín o 5635. Počet vyliečených sa v priebehu jedného dňa zvýšil o 3079.

Súvisiaci článok Maďarskej opozícii sa nepozdáva drahý nákup pľúcnych ventilátorov Čítajte 

Počet pacientov, ktorí ochoreniu COVID-19 spôsobovanému koronavírusom za posledný deň podľahli, sa v priebehu jedného dňa zvýšil o 85.

Denná miera rastu počtu nakazených je aktuálne podľa centra približne 0,7 percenta.

Rusko už proti novému koronavírusu vyvinulo svoju vakcínu, povedal minulý týždeň moskovskému týždenníku Argumenty i Fakty prvý námestník ministra obrany Ruslan Calikov.

Podľa jeho slov ju vyvinuli armádni odborníci a vedci v Gamalejovom národnom výskumnom centre epidemiológie a mikrobiológie.

SkryťVypnúť reklamu

Koronavírus v Amerike

V USA pribudlo za posledných 24 hodín takmer 75-tisíc nakazených a 1145 obetí. USA tak piaty deň za sebou zaznamenali viac než tisícku úmrtí na COVID-19.

Súvisiaci článok Trumpov bezpečnostný poradca má koronavírus Čítajte 

Denná bilancia nových prípadov je jedna z najvyšších od začiatku pandémie.

Denník The New York Times upozornil, že za posledný týždeň v 18 amerických štátoch pribudlo rekordné množstvo prípadov. Najviac prípadov mali Kentucky, Havaj, Kansas, Minnesota či Alabama.

Florida sa v pondelok stala po Kalifornii druhým štátom, ktorý v celkovom počte nakazených predčil New York, ktorý bol najviac zasiahnutým štátom na začiatku pandémie v krajine.

Novým koronavírusom sa nakazil aj bezpečnostný poradca prezidenta Donalda Trumpa. Robert O'Brien je v izolácii, zatiaľ má len mierne príznaky. Podľa Bieleho domu nepredstavuje riziko pre prezidenta.

SkryťVypnúť reklamu

V Brazílii v nedeľu klesol denný prírastok nakazených aj obetí o polovicu. Za posledný deň tak v Brazílii pribudlo 555 úmrtí a 24 578 nakazených.

Koronavírus v Ázii

Čína zaznamenala v pondelok 61 nových prípadov nákazy novým druhom koronavírusu, z toho 57 je výsledkom domáceho prenosu. Je to najvyšší denný prírastok od 14. apríla, keď bolo zistených 89 väčšinou dovezených prípadov, napísala agentúra AFP s odvolaním sa na Národnú zdravotnícku komisiu.

Nové prípady sú sústredné do troch ohnísk. Štyridsaťjeden nových domácich prípadov bolo zaregistrovaných v regióne Sin-ťiang, kde v polovici júla došlo k náhlemu nárastu počtu infikovaných v hlavnom meste Urumči.

Štrnásť nakazených hlási provincia Liao-ning, kde sa minulý týždeň objavilo nové ohnisko v meste Ta-lien. Na tamojšom letisku zrušili do pondelňajšieho rána 412 príletov a odletov.

SkryťVypnúť reklamu

Posledné dva prípady, prvé od konca mája, sa zistili v susednej provincii Ťi-lin ležiacej neďaleko severokórejských hraníc.

V súvislosti s nárastom počtu infikovaných spustili čínske úrady hromadné testovanie v mestách Ta-lien a Urumči.

V Urumči je druhá vlna hromadného testovania zameraná na osoby, ktoré mali prvýkrát negatívny výsledok. Zatiaľ tam bolo testovaných viac ako 2,3 milióna ľudí.

Situácia sa zhoršila aj v Hongkongu, a preto Čína pomôže v meste vybudovať poľnú nemocnicu, ktorá by mala poskytnúť až dvetisíc lôžok, oznámil generálny tajomník hongkonskej administratívy Čang Ťien-cung (Matthew Cheung) na tlačovej konferencii. Informoval aj o sprísnení opatrení, píše AFP.

Súvisiaci článok Hongkong hlási 113 nových prípadov, zaviedol opatrenia vrátane rúšok Čítajte 

Čína už podobné núdzové zariadenia vybudovala po vypuknutí koronavírusovej epidémie v meste Wu-chan.

SkryťVypnúť reklamu

Cheung oznámil, že od stredy sa v Hongkongu zatvoria všetky reštaurácie a na verejnosti budú ľudia musieť nosiť rúška. Takisto bude platiť zákaz verejných zhromaždení s viac ako dvoma osobami. "Epidemiologická situácia v Hongkongu je veľmi zlá," upozornil.

Hongkong sa spočiatku vyhol rýchlemu šíreniu vírusu, aký postihol niektoré iné krajiny. Od začiatku júla však miestne úrady potvrdili tisíc nových prípadov nákazy. Posledných denný nárast počtu prípadov neklesol pod sto.

Celkovo Hongkong zaznamenal viac ako 2600 infikovaných pacientov a 19 súvisiacich úmrtí.

Napriek tomu, že Saudská Arábia patrí v regióne k značne postihnutým krajinám pandémiou, do Mekky začali prichádzať účastníci moslimskej púte.

Na miesto, kde sa obvykle stretnú dva milióny pútnikov, tento rok dostalo povolenie iba 10-tisíc ľudí, ktorí v kráľovstve žijú.

SkryťVypnúť reklamu

Vietnam začal evakuovať 80-tisíc ľudí, väčšinou domácich turistov, z mesta Danang po tom, ako troch jeho obyvateľov cez víkend pozitívne testovali na ochorenie COVID-19, informovala o tom v pondelok vietnamská vláda, ktorú citovala tlačová agentúra Reuters. Evakuácia potrvá najmenej štyri dni.

Potvrdené prípady nákazy sú prvými od apríla. Mesto Danang, ležiace v centrálnej časti krajiny, je vyhľadávaným turistickým strediskom.

Danang opätovne zaviedol spoločenský odstup a na dva týždne zakázal príchod turistov, čo pre ekonomiku mesta predstavuje vážny zásah.

Zatvorené sú obchody, ktoré nie sú nevyhnutné pre každodenný život, a zákaz dostali i zhromaždenia viac než 30 osôb.

Krajina je v súvislosti s riešením pandémie chválená, pretože včas uzatvorila svoje hranice a zaviedla karanténu, ako aj stopovanie kontaktov, dopĺňa stanica BBC.

SkryťVypnúť reklamu

Krajina nezaznamenala nové prípady infekcie takmer 100 dní za sebou.

Nemocnice v celej krajine po výskyte nových prípadov sprísnili preventívne opatrenia, zatiaľ čo hlavné mesto Hanoj opäť vyzvalo obyvateľov, aby na verejnosti nosili tvárové rúška.

Vietnam uzatvoril hranice pre skoro všetkých cestujúcich okrem svojich občanov, ktorí sa vracajú do vlasti. Povinná je tiež dvojtýždňová karanténa a testovanie na prítomnosť koronavírusu.

Testovanie na koronavírus v Indii posilnia nové testovacie zariadenia v troch veľkých mestách. Kancelária premiéra Naréndru Módího uviedla, že zariadenia, ktoré začnú fungovať v pondelok, pomôžu úradom sledovať šírenie vírusu.

Každé z nich dokáže denne analyzovať do desaťtisíc testov. Nové zariadenia otvorili v Noide, na predmestí metropoly Naí Dillí, v Bombaji a Kalkate.

V pondelok indické úrady informovali, že pribudlo 49 931 nových prípadov nákazy koronavírusom.

SkryťVypnúť reklamu

Hlavná indická agentúra pre lekársky výskum uviedla, že v nedeľu vykonali testy na zhruba 515-tisíc vzorkách.

Koronavírus v Afrike

Marocká vláda pre prudký nárast potvrdených prípadov ochorenia COVID-19 zatvorila od polnoci vstupy do niektorých najväčších miest.

Obmedzenie sa okrem iného týka miest Casablanca, Tanger, Marrákeš, Fez a Meknes, informovala o tom v nedeľu agentúra Reuters.

Ministerstvo zdravotníctva v nedeľu informovalo, že v Maroku zaznamenali 633 nových prípadov nákazy, čo je jeden z doteraz najvyšších denných prírastkov.

Severoafrická krajina pred mesiacom zmiernila celoštátne karanténne opatrenia, medzinárodné lety sú stále pozastavené s výnimkou špeciálnych letov marockých aerolínií prepravujúcich Maročanov alebo cudzincov.

V Maroku je nosenie rúšok povinné. Vláda predĺžila do 10. augusta nariadenie o vyhlásení mimoriadneho stavu, čím úradom poskytla priestor na obnovenie reštriktívnych opatrení v jednotlivých regiónoch v závislosti od vývoja epidémie.

SkryťVypnúť reklamu

Koronavírus v Oceánii

V Austrálii pribudlo v nedeľu 549 nových prípadov nákezy COVID-19. V druhom najľudnatejšom austrálskom štáte Viktória naďalej rastie počet prípadov.

Za uplynulých 24 hodín ich pribudlo 532, čo predstavuje nový denný rekord, informoval v pondelok tamojší premiér Daniel Andrews.

Zároveň pribudlo šesť úmrtí, čím sa ich počet zvýšil na 77; je to takmer polovica počtu obetí v celej Austrálii.

V štáte Viktória sa od januára vykonalo viac ako 1,5 milióna testov, čo je jeden z najvyšších počtov na svete, povedal Andrews.

Súvisiaci článok Koronavírus: Testy odhalili dvoch nakazených, otestovali 216 ľudí (minúta po minúte) Čítajte 

Uviedol tiež, že zváži dočasné zatvorenie určitých kľúčových odvetví ekonomiky, ak sa prenos koronavírusu na pracoviskách nespomalí. Jeho zdravotnícki poradcovia mu to v tomto štádiu neodporúčajú.

Donedávna bola epidemiologická situácia v Austrálii priaznivá.

Prudký vzostup prípadov komunitného prenosu vo Viktórii v posledných týždňoch viedol úrady k uzatvoreniu hraníc tohto štátu a v jeho hlavnom meste Melbourne sa zaviedli pre päť miliónov obyvateľov prísne obmedzenia pohybu a nedávno aj povinnosť nosiť rúška. Andrews avizoval, že k týmto opatreniam môžu čoskoro pribudnúť ďalšie.

S niekoľkými ohniskami epidémie, ktoré sa objavili v hoteli, thajskej reštaurácii a nočnom klube, bojuje aj susedný najľudnatejší štát Nový Južný Wales. V pondelok tam počet nových prípadov nákazy stúpol o 17 na 3496.

Hlavné mesto Papuy Novej Guiney Port Moresby uzatvoria, oznámil to premiér James Marape po tom, čo krajina zaznamenala prvé úmrtie v dôsledku choroby COVID-19, píše agentúra AFP.

Marape varoval, že bez drastickej reakcie dôjde k "nekontrolovateľnému nárastu počtu prípadov (nákazy koronavírusom)".

Do minulého týždňa táto ostrovná krajina potvrdila iba 11 nakazených. V priebehu týždňa sa ich počet zvýšil na 61, pričom Marape v pondelok oznámil, že za uplynulých 24 hodín počet infikovaných stúpol o 23. Skutočný počet prípadov je podľa Marapeho omnoho vyšší. Odvolal sa na počítačové modely.

V reakcii na tento vývoj Marape oznámil uzavretie škôl a väčšiny obchodov a podnikov v Port Moresby od utorka. Na verejnosti budú ľudia povinní nosiť rúška.

Papua trpí aj akútnym nedostatkom testov. Vzorky podozrivých prípadov musia miestne úrady posielať na analýzu do Austrálie alebo Singapuru.

Papua Nová Guinea je jednou z najchudobnejších krajín v oblasti Tichomoria. Okrem koronavírusu má problém aj s prenosom ďalších infekčných chorôb vrátane malárie, tuberkulózy, HIV či detskej obrny.

Ak sa vám graf nezobrazuje správne, kliknite sem.

Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 231
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 492
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 176
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 5 135
  5. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 3 936
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 3 707
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 840
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 360
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Júki Cunoda.

Pozrite si časový harmonogram a TV program Veľkej ceny Japonska.


Radosť hráčov Bayernu.

Rozhodujúci gól strelil Harry Kane.


Alexander Ovečkin sa raduje z gólu proti Caroline.

Útočník Washingtonu môže pokoriť rekord Wayna Gretzkého už v najbližšom zápase.


TASR
Radosť futbalistov Žiliny.

Pozrite si prehľad športových udalostí v sobotu, 5. apríla. Aký je program dňa?


SkryťZatvoriť reklamu