Moskva 3. júna (TASR) - Ruský štátny plynárenský monopol Gazprom dnes oznámil, že kúpil balík 50,17 percenta účastín uznávaného denníka Izvestia. Je to považované za ďalší krok Kremľa zameraný na upevnenie kontroly nad súkromnými médiami, Gazprom však vyhlásil, že žiadne zmeny v novinách zatiaľ neplánuje.
Podrobnosti nákupu od mediálneho krídla hutníckeho magnáta Vladimira Potanina, ktorý 50,17 percent akcií vlastnil, neoznámili. Trhoví analytici však ešte pred oznámením transakcie cenu odhadovali na desať až 20 miliónov dolárov. Izvestia majú denný náklad viac ako 230.000 výtlačkov.
"Pre nás bolo veľmi dôležité získať rešpektovanú publikáciu ako Izvestia," uviedol vo vyhlásení Nikolaj Senkevič, generálny riaditeľ spoločnosti Gazprom Media - mediálnej odnože plynárenského gigantu. "Týmto krokom sme pokryli prakticky posledný segment trhu, kde holding nebol prítomný."
Senkevič dodal, že pred prípadnými personálnymi alebo administratívnymi zmenami sa uskutoční analýza denníka. Pozorovatelia v súvislosti s obchodom vyslovili predpoklad, že Potanin sa možno snaží vzdať sa denníka, aby si nepohneval prezidenta Vladimira Putina.
K predaju Izvestií došlo krátko po tom, čo iného ruského oligarchu, ropného magnáta Michaila Chodorkovského odsúdili na deväť rokov väzenia za podvod a daňové úniky. Podľa pozorovateľov išlo o trest za jeho politické ambície, keďže Chodorkovskij porušil nepísané pravidlo a pred ostatnými voľbami podporil opozičné strany.
Generálny riaditeľ Potaninovej skupiny Prof-Media, Rafael Akopov, vyhlásil, že predaj je súčasťou stratégie holdingu. "Holding sa posúva k menej politizovaným, zábavným médiám," uviedol vo vyhlásení.
Potanin, považovaný za opatrného hráča, sa snaží vyhnúť sa hnevu Kremľa. Po rukojemníckej dráme v severoosetskom Beslane zo septembra 2004 šéfredaktor Izvestiíí Raf Šakirov rezignoval v dôsledku zverejnenia príliš názorných fotografií po zásahu špeciálnych jednotiek v škole, kde islamskí militanti zadržali stovky detí.
V tejto súvislosti sa objavili špekulácie, že o odstúpenie Šakirova požiadal hlavný akcionár denníka, ktorý sa obával nespokojnosti Kremľa.
Gazprom je známy tým, že získava pod svoju kontrolu médiá, ktoré spochybňujú líniu Kremľa. Spoločnosť bola nástrojom, ktorým štát získal kontrolu nad voči vláde mimoriadne kritickou televíziou NTV.
Gazprom NTV kúpil od mediálneho magnáta Vladimira Gusinského, ktorý žije v exile. Gazprom tvrdí, že išlo len o vyrovnanie Gusinského veľkých dlhov.
Spoločnosť Gazprom-Media už vlastní týždenník Itogi, vydavateľstvo, rozhlasovú stanicu Echo Moskvy a NTV.
Potanin prostredníctvom holdingovej spoločnosti Interros kontroluje množstvo firiem, vrátane najväčšieho svetového producenta niklu Noriľsk Nikel.
Podľa niektorých názorov však Izvestia pod Gazpromom úplne nestratia svoju liberálnu povesť. V poznámke pre investorov maklérska firma United Financial Group dnes uviedla, že NTV aj Echo Moskvy zostali "relatívne liberálne" médiá.
"Dá sa očakávať, že Izvestia pod Gazpromom budú smerovať rovnako. Zdá sa, že stratégiou za expanziou mediálneho biznisu Gazpromu je poskytovanie jemnejšej, menej propagandistickej politickej línie, príťažlivejšej pre vzdelanú verejnosť a určenej na to, aby bola táto časť elektorátu naladená na kontinuitu, keď príde k ďalšiemu kolu volieb."