SME

Koronavírus vo svete: V Česku pribudlo vyše dvesto nakazených

Sledujeme dianie vo svete po vyhlásení pandémie koronavírusu. Ako sa vyvíja situácia v USA, Nemecku a ďalších krajinách?

Ak sa vám graf nezobrazuje správne, kliknite sem.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou


Všetky články, ktoré informujú o mimoriadnych opatreniach a základných zdravotníckych informáciách o novom koronavíruse, budú na SME.sk odomknuté a prístupné pre každého. Považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu i overenú žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného →


Správu priebežne aktualizujeme.

Prečítajte si najnovší vývoj v jednotlivých krajinách. Celosvetovo sa už počet potvrdených prípadov nákazy novým koronavírusom prehupol cez 15 miliónov (15 232 830) a počet obetí prekročil 623 500.

Koronavírus v Španielsku

Španielske zdravotnícke úrady potvrdili vo štvrtok 971 nových prípadov nákazy novým druhom koronavírusu za uplynulých 24 hodín. Ide o najväčší denný prírastok odvtedy, čo sa podarilo pandémiu COVID-19 dostať v krajine pod kontrolu.

SkryťVypnúť reklamu

Vládna virologička María Sierrová vyzvala na striktnejšie dodržiavanie spoločenského odstupu a hygienických nariadení. Podľa nej nákaza dosiahla všeobecnú komunitu vo veľkých mestách ako Barcelona či Zaragoza, informuje tlačová agentúra AP.

"V priebehu dvoch týždňov sa miera nákazy strojnásobila. Možno už čelíme druhej vlne, ale uvidíme, čo prinesú nasledujúce týždne," vyhlásila Sierrová.

Ministerstvo zdravotníctva tvrdí, že najväčší nárast - 450 prípadov - nastal v regióne Aragónsko, kde sa nachádza i mesto Zaragoza. Španielsko hlási denný nárast na úrovni viac než 500 prípadov už šesť dní za sebou. V máji, keď krajina zmierňovala trojmesačné obmedzenie pohybu obyvateľstva, bol priemer pod 300 prípadov.

Mnohé z nových pozitívnych prípadov majú spojitosť s nočným životom a zhromažďovaním sa mládeže na večierkoch pod holým nebom. V Španielsku za uplynulých sedem dní podľahlo ochoreniu COVID-19 najmenej 11 pacientov.

SkryťVypnúť reklamu

Katalánska regionálna vláda vyzvala minulý týždeň v piatok približne štyri milióny ľudí vrátane obyvateľov druhého najväčšieho španielskeho mesta Barcelona, aby zostali doma a vyhýbali sa zhromaždeniam viac než desiatich ľudí. Takisto nariadila barom a reštauráciám, aby zmenšili svoju kapacitu.

Aj najmenej 160.000 ľuďom v oblasti mesta Lleida nariadila, aby sa povinne zdržiavali doma.

Väčšina španielskych regiónov sa snaží zabrániť vzniku podobných zhlukov či ohnísk, preto prikázali povinne nosiť rúška aj tam, kde sa dá dodržiavať odstup - tieto regióny teda zašli ďalej, než je celoštátny pokyn.

Koronavírus vo Francúzsku

Francúzsko hlásilo vo štvrtok večer výrazný denný nárast prípadov nákazy novým koronavírusom, ktorých v krajine za posledných 24 hodín pribudlo viac ako 1000. Výskumníci zároveň oznámili, že opäť našli stopy ochorenia COVID-19 v kanalizačnej sieti v Paríži. Informácie priniesla stanica Sky News.

SkryťVypnúť reklamu

V krajine zasa vznikla séria lokalizovaných ohnísk nákazy, čo donútilo predstaviteľov vyhlásiť nosenie rúšok v uzatvorených verejných priestoroch za povinné.

Francúzske ministerstvo zdravotníctva hlásilo v utorok 21. júla 584 nových potvrdených prípadov. Vo štvrtok to už bol takmer dvojnásobok, 1062.

Medzitým výskumníci oznámili, že niektoré lokality v metropole Paríž, ktoré mali negatívne výsledky testov na prítomnosť stôp koronavírusu v odpadovej vode, sú od konca júna už zasa pozitívne.

Stopy po koronavíruse boli pôvodne zistené na začiatku vypuknutia nákazy, ale neskôr sa stratili, keď Francúzsko zaviedlo karanténu obyvateľstva.

Skoršie štúdie vedcov po celom svete ukázali, že zisťovanie koronavírusu zo vzoriek odobratých z odpadovej vody môže pomôcť pri odhadovaní počtu nakazených v danej geografickej oblasti bez testovania každého jedného človeka a môže zároveň poslúžiť ako včasný ukazovateľ ochorenia, teda ešte skôr, než človeku diagnostikujú COVID-19 a pošlú do nemocnice.

SkryťVypnúť reklamu

Koronavírus v Brazílii

Brazília zaznamenala vo štvrtok v priebehu uplynulých 24 hodín rekordný denný nárast počtu prípadov nákazy koronavírusom. Nakazilo sa 67 860 ľudí, píše agentúra AFP s odvolaním sa na tamojšie ministerstvo zdravotníctva.

Celkovo sa v tejto najväčšej juhoamerickej krajine od začiatku epidémie infikovalo už 2,2 milióna ľudí. Počet úmrtí v dôsledku choroby Covid-19 stúpol vo štvrtok o 1284 na 82 771.

Koronavírus v USA

Počet prípadov nákazy novým koronavírusom v USA presiahol vo štvrtok štyri milióny - každú hodinu pribudne priemerne vyše 2600 nových infikovaných, čo je najvyššia miera na svete. Ukázal to vlastný výpočet tlačovej agentúry Reuters.

Prípady nákazy v Spojených štátoch pribúdali rýchlo už od prvého zisteného prípadu 21. januára. Krajine trvalo 98 dní, kým dosiahla milión nakazených. Ďalších 43 dní trvalo, kým prípady infekcií dosiahli dva milióny, a potom už len 27 dní, keď dospeli k počtu tri milióny. Trvalo len 16 dní, kým infekcie dosiahli štyri milióny, pričom v tomto časovom rozpätí pribúdalo 43 nových prípadov za minútu.

SkryťVypnúť reklamu

Federálna vláda vo Washingtone, guvernéri jednotlivých štátov a starostovia miest sa často dostávali do sporov o to, aký spôsob na zastavenie šírenia koronavírusu je najlepší. To viedlo k zmätočnej zmesi pravidiel ohľadne jednotlivých opatrení, napríklad nosenia rúšok na verejnosti alebo ohľadne toho, kedy už možno otvoriť prevádzky.

Prezident Donald Trump nedávno zmenil svoj postoj k pandémii a rúškam. Predtým nebol ochotný nosiť tvárovú masku, ale tento týždeň povzbudzoval Američanov, aby ju nosili, a nedávno sa prvýkrát aj sám objavil na verejnosti s rúškom.

Spomedzi 20 krajín s najvyššou mierou nákazy sa USA zaraďujú na druhé miesto v počte prípadov na obyvateľa - majú 120 infekcií na 10.000 ľudí, horšie je na tom len Čile.

USA zaznamenali vyše 143-tisíc úmrtí na koronavírus, čo je 4,4 mŕtvych na 10.000 obyvateľov - USA sú teda celosvetovo šieste v rebríčku najvyššieho počtu úmrtí na obyvateľa. Zaradili sa za Spojené kráľovstvo, Španielsko, Taliansko, Čile a Francúzsko, pripomenula agentúra Reuters.

SkryťVypnúť reklamu

Celosvetovo nič nenaznačuje, že sa tempo pribúdania nových infekcií spomaľuje - nákaza sa najviac zrýchľuje v USA a v Južnej Amerike, ako ukazujú výpočty agentúry Reuters vychádzajúce z oficiálnych správ.

Koronavírus v Česku

V Českej republike už druhý deň po sebe pribudlo vyše 200 infikovaných novým koronavírusom. Jedno z najnovších ohnísk vzniklo v Prahe, kde sa v nočnom klube nakazilo 76 ľudí.

Súvisiaci článok V Sliezsku zmiernia protivírusové opatrenia Čítajte 

České ministerstvo zdravotníctva v stredu oznámilo, že počet potvrdených prípadov nákazy stúpol o 247, čo je najviac od 28. júna.

Minister zdravotníctva Adam Vojtěch v tejto súvislosti uviedol, že vláda prediskutuje možný návrat k celoštátnym reštrikciám, neposkytol však zatiaľ žiadne detaily.

V Českej republike registrujú celkovo 14 750 potvrdených prípadov koronavírusu a 364 osôb podľahlo ochoreniu COVID-19.

SkryťVypnúť reklamu

Český minister vnútra Jan Hamáček vyzval vo štvrtok popoludní ľudí, aby bez ohľadu na nariadenie ministerstva zdravotníctva dobrovoľne nosili vo vnútorných priestoroch rúška. Vývoj je alarmujúci, varoval podľa portálu Českej televízie.

Celkovo je v ČR aktuálne 5062 aktívnych prípadov nákazy.

Ministerstvo zdravotníctva prinieslo vo štvrtok údaje o importovaných prípadoch nákazy koronavírusom do ČR - zo zahraničia si v týždni od 14. do 21. júla prinieslo vírus 46 Čechov, u ktorých bolo potvrdené ochorenie COVID-19. Viac ako tretina z nich sa s infekciou vrátila z Rakúska.

Okrem Rakúska si päť ľudí priviezlo nákazu zo Srbska, po štyroch zo Slovenska, Chorvátska a Bulharska, traja z Čiernej Hory a dvaja zo Švédska. Ďalší českí občania, ktorí sa infikovali, sa vrátili z ôsmich ďalších krajín.

SkryťVypnúť reklamu

Ministerstvo dodalo, že inkubačná lehota sa pohybuje od dvoch do 14 dní, preto sa nedá s istotou povedať, kedy a od koho sa infikovaný človek nakazil.

Od začiatku júla sa tak vrátilo zo zahraničia domov s koronavírusom 65 českých občanov, uviedol portál Novinky.cz.

Koronavírus v Maďarsku

Nákazu koronavírusom v Maďarsku potvrdili v uplynulých 24 hodinách 14 ľuďom. Celkový počet infikovaných tak v krajine stúpol na 4 380.

Na ochorenie COVID-19 nezomrel za posledný deň nikto, počet obetí zostáva 596, vyplýva z údajov informačného servera vlády koronavirus.gov.hu zverejnených vo štvrtok.

Z ochorenia sa zotavilo už 3300 pacientov. Počet aktívnych prípadov nákazy naďalej klesá, vo štvrtok ich evidovali 484. V nemocniciach ošetrujú 76 chorých, štyria z nich sú napojení na pľúcnu ventiláciu.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa expertov v Maďarsku netreba sprísniť epidemiologické opatrenia, ale možno by bolo dobré vrátiť sa k používaniu rúšok vo všetkých interiéroch. V súčasnosti je zakrytie tváre vyžadované v obchodoch a v prostriedkoch hromadnej dopravy.

Primár Ústavu hematológie a infektológie Juhopeštianskej nemocnice Centrum János Szlávik vyjadril presvedčenie, že je možné zabrániť druhej vlne epidémie koronavírusu.

"Na základe analýzy odpadovej vody je možné predpovedať očakávaný vývoj šírenia nákazy. V nadchádzajúcich dvoch týždňoch nehrozí väčšia vlna," zdôraznil v rozhovore pre komerčnú televíziu ATV.

Koronavírus v Nemecku

V Nemecku vzrástol za posledný deň počet potvrdených prípadov nákazy koronavírusom o 569 a dosiahol 203 368. Informoval o tom Inštitút Roberta Kocha.

SkryťVypnúť reklamu

Pribudlo tiež ďalších šesť pacientov, ktorí s ochorením Covid-19 zomreli. Mŕtvych je tak celkovo 9101.

Koronavírus v Belgicku

Belgicko vo štvrtok sprísnilo pravidlá pre nosenie rúšok a vyhlásilo ich za povinné na vonkajších trhoviskách a v rušných nákupných areáloch, keďže silnejú obavy z nového rýchleho šírenia koronavírusu. Informácie priniesla tlačová agentúra AFP.

Premiérka Sophie Wilmesová vydala nariadenie, ktoré vstúpi do platnosti v sobotu 25. júla, pričom odložila plány na ďalšie uvoľňovanie protipandemických obmedzení budúci mesiac.

"Tieto opatrenia nie sú odporúčaním, sú nariadením," zdôraznila.

Rúška budú povinné aj v prístupných priestoroch verejných budov.

Okrem nových pravidiel pre rúška bude naďalej platiť zákaz konania trhov a výstav a návrat k bežným činnostiam do 1. septembra nenastane - dokonca aj potom budú "veľmi prísne sledované", vyhlásila Wilmesová.

SkryťVypnúť reklamu

Belgicko zaznamenávalo minulý týždeň v priemere 184 nových prípadov denne, čo bol nárast o 89 percent oproti predchádzajúcim siedmim dňom. Počet denných hospitalizácií sa zvýšil z 9,7 na 12.

V Belgicku zistili od začatia pandémie vo svete okolo 64 627 prípadov nákazy a zaznamenali 9 808 úmrtí - tri z nich v stredu.

Koronavírus v Austrálii

V druhom najľudnatejšom austrálskom meste Melbourne je od štvrtka povinné nosiť na verejnosti rúška alebo iné prekrytie horných dýchacích ciest.

Austrálsky štát Viktória a najmä jeho metropola Melbourne sú momentálne hlavným ohniskom nákazy novým koronavírusom v krajine.

Z Viktórie vo štvrtok hlásili 403 nových prípadov nákazy koronavírusom. To je o niečo menej než v stredu, keď tam denný prírastok predstavoval rekordných 484 infikovaných.

SkryťVypnúť reklamu

Intenzívne šírenie vírusu vo Viktórii je do veľkej miery pripisované ľuďom, ktorí sa na koronavírus nechajú otestovať a kým čakajú na výsledky, nedodržiavajú domácu karanténu, píše AP.

Vláda štátu Viktória vo štvrtok oznámila, že zamestnanci, ktorým by ich firma neuhradila práceneschopnosť počas čakania na výsledky testov, dostanú od štátu kompenzáciu vo výške 300 austrálskych dolárov (185 eur).

Agentúra AP vo štvrtok informovala, že väčšina obyvateľov Melbourne nariadenie o nosení rúšok podľa všetkého dodržiava.

Pokutu za nedodržanie tohto predpisu stanovili na 200 austrálskych dolárov (122 eur). Miestna polícia však oznámila, že počas prvého týždňa nebude k vymáhaniu dodržiavania tejto povinnosti pristupovať príliš striktne.

Melbourne sa tak stalo v rámci Austrálie prvým mestom, v ktorom nariadili povinné zakrývanie nosa a úst. V ostatných troch týždňoch tam každý deň pribúdajú stovky infikovaných.

SkryťVypnúť reklamu

Koronavírus v Juhoafrickej republike

Počet potvrdených prípadov nákazy novým koronavírusom v Juhoafrickej republike sa blíži k 400-tisíc. Krajina zároveň zaznamenala najvyšší denný prírastok úmrtí - 572, čím sa počet obetí ochorenia COVID-19 v JAR vyšplhal na 5 940.

Juhoafrická republika sa pritom s 394 948 potvrdenými prípadmi dostala do prvej päťky najzasiahnutejších krajín na svete a pripadá na ňu tiež viac ako polovica nakazených na africkom kontinente.

Verejné nemocnice bojujú s rastúcim počtom pacientov a podľa oficiálnych štatistík sa už vírusom nakazilo aj viac ako päťtisíc zdravotníckych pracovníkov.

Problémy najrozvinutejšej africkej krajiny však vyvolávajú obavy o tie, ktoré majú omnoho menej zdrojov na boj epidémiou.

Koronavírus v Indii

India zaznamenala za uplynulých 24 hodín ďalších 685 úmrtí súvisiacich s koronavírusom a do štatistík doplnila aj 444 dosiaľ nenahlásených obetí, čím celkový doterajší počet mŕtvych dosiahol 29 861.

Ministerstvo zdravotníctva tiež vo štvrtok ohlásilo nový rekordný prírastok nakazených - 45 720, čím sa celkový doterajší počet potvrdených prípadov v Indii vyšplhal na 1 238 635.

SkryťVypnúť reklamu

Viaceré indické štáty začali v tejto súvislosti znovu zavádzať opatrenia proti šíreniu vírusu.

Koronavírus v Izraeli

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu sa v dôsledku narastajúceho tlaku verejnosti rozhodol vymenovať popredného odborníka v oblasti verejného zdravia za koordinátora pre boj s novým koronavírusom.

Oznámila to vo štvrtok premiérova kancelária, z ktorej vyhlásenia citovala agentúra AFP.

Zmienenej funkcie sa zhostil Ronni Gamzu, v súčasnosti riaditeľ hlavnej telavivskej nemocnice, ktorý v minulosti pôsobil aj na izraelskom ministerstve zdravotníctva.

"Profesor Gamzu má v oblasti zdravia dlhoročné administratívne skúsenosti," uviedla Netanjahuova kancelária.

V ostatných týždňoch denné prírastky pravidelne prevyšujú číslo 1000 a v utorok dokonca hlásili 2000 nových prípadov.

SkryťVypnúť reklamu

Netanjahua médiá ešte prednedávnom chválili za zvládnutie prvej vlny nákazy, teraz však - v súvislosti s druhou vlnou - čelí narastajúcej kritike. V Izraeli dosiaľ zaznamenali 56 748 prípadov nákazy a 433 súvisiacich úmrtí.

Ak sa vám graf nezobrazuje správne, kliknite sem.

Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. V podzemí sa skrýva poklad nezmenený už 182 rokov
  2. Kondičný tréner: Motivácia na zmenu nestačí
  3. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  4. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  6. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  1. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  2. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska
  3. Kondičný tréner: Motivácia na zmenu nestačí
  4. Najlepšia dovolenka s deťmi pri mori: Kam letieť z Košíc?
  5. Na koho myslíš, keď si pripínaš narcis?
  6. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu
  7. Na Marka oharka do jarka
  8. Najlepšie okamihy svojho života zachytené s HONOR 400 Lite
  1. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 19 386
  2. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 17 195
  3. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 8 705
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 399
  5. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 379
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 4 188
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 561
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 3 469
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu