Soul 3. júna (TASR) - Severná Kórea dnes adresovala zriedkavé ocenenie americkému prezidentovi Georgeovi W. Bushovi a privítala, že použil titul "pán", keď hovoril o jej lídrovi Kim Čong-ilovi. Pchjongjang zároveň vyjadril nádej, že zmiernený tón by mohol viesť k jeho návratu na šesťstranné rokovania o jadrovom zbrojnom programe KĽDR.
"Ak Bushove vyjadrenia ukončia naťahovačky medzi skupinou jastrabov a umiernenou skupinou v USA, ktoré uvrhli kórejskú politiku (Washingtonu) do zmätku, pomohli by vytvoriť atmosféru šesťstranných rokovaní," citovala oficiálna severokórejská agentúra KCNA nemenovaného hovorcu ministerstva zahraničných vecí.
USA si želajú, aby Kórejská ľudovodemokratická republika (KĽDR) ukončila vývoj jadrových zbraní a spolu s Čínou, Japonskom, Ruskom a Južnou Kóreou sa snažia presvedčiť Pchjongjang, aby sa vrátil k rokovaniam zablokovaným od júna 2004. KĽDR účasť na rozhovoroch zastavila s odôvodnením, že USA voči nej vedú "nepriateľskú" politiku. Vo februári vyhlásila, že vlastní jadrové zbrane.
Bush na tlačovej konferencii v utorok obhajoval svoje sústredenie na diplomaciu v rámci snáh o vyriešenie krízy.
"Ide o to, aby sa pánovi Kim Čong-Ilovi naďalej posielalo posolstvo, že ak chcete byť akceptovaní susedmi a byť spolu s tými, čo sú vo svete vnímaní s rešpektom, spolupracujte s nami na zbavovaní sa vášho jadrového zbrojného programu," povedal Bush.
KĽDR dnes vyhlásila, že si všimla, že Bushovo vyjadrenie bolo vnímané ako "zdvorilé oslovenie nášho hlavného stanu revolúcie".
Zmiernený tón Pchjongjangu prišiel deň po tom, čo amerického viceprezidenta Dicka Cheneyho označil za "krvilačnú šelmu" s tým, že jeho nedávne vyjadrenie, v ktorom o Kimovi hovoril ako o "nezodpovednom" lídrovi je ďalším dôvodom, aby sa KĽDR nevrátila na jadrové rokovania.
Sever sa tento týždeň obul aj do šéfky americkej diplomacie Condoleezzy Riceová, keď s použitím sexistického jazyka plného urážok naznačil, že kontroluje Biely dom. V minulosti Pchjongjang útočil aj na Busha, ktorého okrem iného nazval "politickým imbecilom" a "natvrdnutým" človekom.
KĽDR pred časom požiadala o ospravedlnenie za výroky Riceovej, ktorá krajinu označila za jeden z "ostrovov tyranie". Pchjongjang dnes opäť požiadal USA, aby urobili "odvážne rozhodnutie a stiahli poznámku, ... aby odstránili najväčšiu prekážku na ceste k obnoveniu šesťstranných rozhovorov".
Americký ambasádor v Tokiu medzičasom vyhlásil, že Severná Kórea vyzbrojená jadrovými zbraňami vytvorila tlak na Japonsko a Južnú Kóreu, aby zvažovali vybudovanie vlastných atómových arzenálov.
Veľvyslanec Thomas Schieffer tiež upozornil, že návrat KĽDR na rokovania by bol len začiatkom dlhého procesu presviedčania, aby sa svojich zbraní zriekla.