SME

Koronavírus vo svete: Počet aktívnych prípadov v Česku presiahol päťtisíc

Mexiko sa v celosvetovom rebríčku v počte úmrtí zaradilo na štvrté miesto.

Ak sa vám graf nezobrazuje, kliknite sem.

Správu priebežne aktualizujeme


Všetky články, ktoré informujú o mimoriadnych opatreniach a základných zdravotníckych informáciách o novom koronavíruse, budú na SME.sk odomknuté a prístupné pre každého. Považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu i overenú žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného →


WASHINGTON. Počet prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2 presiahol v stredu vo svete hranicu 15 miliónov, úmrtí evidujú viac ako 617 800. Informovala o tom na svojej webovej stránke Univerzita Johnsa Hopkinsa.

Podľa štatistiky univerzity dosiahol celosvetovo počet prípadov ochorenia COVID-19, ktoré koronavírus spôsobuje, 15 000 424, pričom nákaze 617 831 ľudí podľahlo.

Najviac prípadov nákazy zaznamenali v USA, kde ich je 3 970 671 a kde nákaze doposiaľ podľahlo 144 173 osôb. Druhou najhoršie postihnutou krajinou je Brazília, kde evidujú 2 166 532 nakazených a 81 597 úmrtí.

SkryťVypnúť reklamu

Koronavírus v USA

Spojené štáty zaznamenali za uplynulých 24 hodín ďalších 68 524 prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2.

Informovala o tom v stredu americká Univerzita Johnsa Hopkinsa so sídlom v Baltimore.

Nahlásených bolo aj 961 ďalších úmrtí spojených s novým koronavírusom, čím ich celkový počet v USA dosiahol 141 883.

Spojené štáty zažívajú momentálne nárast počtu nakazených najmä v tzv. slnečnom páse siahajúcom od Floridy po Kaliforniu.

Prezident Donald Trump v utorok Američanov vyzval, aby nosili rúško alebo masku všade tam, kde nie je možné zaistiť bezpečnú vzdialenosť medzi ľuďmi.

Táto zmena Trumpovho postoja k rúškam podľa analytikov súvisí s tým, že prieskumy verejnej mienky ukazujú, že úradujúca hlava štátu v novembrových prezidentských voľbách smeruje ku katastrofe.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ukazuje sa totiž, že USA sú počas pandémie ochorenia COVID-19 najhoršie zasiahnutou krajinou na svete.

Trump v utorok na brífingu v Bielom dome uviedol, že táto kríza sa zrejme ešte viac zhorší a až následne dôjde k zlepšeniu epidemiologickej situácie.

Dodal, že niektorým oblastiam USA sa v boji s koronavírusom darí veľmi dobre, zatiaľ čo iné nie sú také úspešné. Podotkol súčasne, že podobný vývoj badať aj v iných krajinách sveta.

Uviedol, že cieľom nie je "len zvládnuť pandémiu, ale ukončiť ju".

Uistil, že sa objavujú očkovacie látky proti koronavírusu, pričom oveľa skôr, ako sa vôbec predpokladalo. Trump tiež opäť zopakoval svoje tvrdenie, že vírus "zmizne".

Načítavam video...

Kalifornia už v počte potvrdených prípadov koronavírusu, ktorých má cez 409-tisíc, predbehla aj New York a ocitla sa tak na prvom mieste v rámci Spojených štátov.

SkryťVypnúť reklamu

Štatistiky Johns Hopkins University ukazujú, že Kalifornia má o 1 200 prípadov viac ako New York.

Ten si však stále drží neohrozené prvenstvo v počte obetí. V štáte doteraz potvrdili 72 302 obetí pandémie, čo je deväťkrát viac, ako má Kalifornia s takmer 8 000 mŕtvymi.

Kalifornia je s odstupom najľudnatejším štátom USA. Žije tam takmer 40 miliónov obyvateľov, zatiaľ čo v štáte New York približne 19,5 milióna.

Vedci však upozorňujú, že všetky štatistiky sú výrazne podhodnotené a skutočný počet infikovaných je oveľa vyšší. Túto skutočnosť dávajú do súvisu s nízkou mierou testovania.

Koronavírus v Česku

V Česku pribudlo za utorok 212 prípadov nákazy novým druhom koronavírusu. Ide o najvyšší denný prírastok od 28. júna. Informovalo o tom v stredu české ministerstvo zdravotníctva.

SkryťVypnúť reklamu

Počet aktívnych prípadov po prvýkrát od začiatku pandémie presiahol 5 000, momentálne ich je 5 046. V minulom týždni sa denný nárast pohyboval v rozmedzí 64 - 137 prípadov.

V ČR sa dosiaľ novým koronavírusom celkovo nakazilo 14 324 ľudí, z nich 360 nákaze podľahlo. Uzdravilo sa viac ako 8 900 ľudí.

Najhoršia je situácia v Moravskosliezskom kraji. V tamojšom okrese Karviná za ostatných sedem dní pripadlo na 100 000 obyvateľov približne 58 nakazených.

V Čechách je najvýraznejším ohniskom nákazy okres Mělník, kde v uplynulom týždni pripadalo 21 nakazených na 100 000 obyvateľov.

Ochorenie COVID-19 má u väčšiny infikovaných ľahký priebeh. Počet hospitalizovaných v pondelok stúpol o 11 na 148, vo vážnom stave je 20 z nich. V sobotu bolo hospitalizovaných 134 ľudí, v nedeľu 137, píše spravodajský portál iDNES.cz.

SkryťVypnúť reklamu

Český vicepremiér a minister vnútra Jan Hamáček v utorok nevylúčil, že októbrové voľby do krajských zastupiteľstiev a tretiny Senátu by sa mohli z dôvodu epidemiologickej situácie posunúť.

Epidemiológ Roman Prymula si naopak myslí, že by bolo možné uzákoniť korešpondenčné voľby pre osoby nachádzajúce sa v karanténe.

Koronavírus v Mexiku

Mexiko v utorok prekročilo hranicu 40 000 úmrtí súvisiacich s koronavírusom, čím sa v celosvetovom rebríčku v počte úmrtí zaradilo na štvrté miesto.

Prvý prípad nákazy bol v Mexiku zistený 28. februára. Odvtedy mu podľa najnovšej správy podľahlo 40 400 nakazených ľudí. Do tejto bilancie je zahrnutých aj 915 nových úmrtí zaznamenaných za uplynulých 24 hodín.

Tento týždeň sa mexický prezident Manuel López Obrador zaviazal zlepšiť zdravotné štandardy v krajine, aby tak pomohol v boji proti koronavírusovej hrozbe.

SkryťVypnúť reklamu

Prisľúbil, že bude chrániť osoby zraniteľné voči COVID-19, podporí boj proti "chorobám spôsobeným hladom a chudobou" a bude viesť kampaň zameranú na podporu zdravšieho stravovania a životného štýlu, ako aj na liečbu hypertenzie, cukrovky a obezity.

Mexiko so 127 miliónmi obyvateľov má po Brazílii s vyše 80 000 mŕtvymi druhú najvyššiu mieru smrtnosti v Latinskej Amerike.

Koronavírus v Čiernej Hore

V Čiernej Hore vyhlásili stav epidémie v reakcii na opätovný nárast počtu prípadov nákazy novým typom koronavírusu.

Príslušné rozhodnutie prijal v utorok čiernohorský krízový tím, ktorý monitoruje šírenie koronavírusu v krajine.

Okrem vyhlásenia stavu epidémie zaviedol aj povinnosť nosiť rúška vo všetkých vonkajších i vnútorných verejných priestoroch.

SkryťVypnúť reklamu

Táto povinnosť neplatí na plážach a národných parkoch, avšak len za podmienky dodržania bezpečného fyzického odstupu osôb.

Členovia tímu rozhodli aj o skrátení otváracích hodín prevádzok poskytujúcich stravovacie a ďalšie služby. Povinnosť nosiť rúška zaviedla už 17. júla čiernohorská metropola Podgorica.

Čierna Hora zaznamenáva od polovice júna opätovný nárast počtu nakazených novým koronavírusom. V krajine odvtedy pribudlo 2045 potvrdených prípadov infekcie a 26 súvisiacich úmrtí.

V rámci prvej vlny koronavírusovej epidémie, ktorá v tejto malej balkánskej krajine prebiehala od začiatku marca až do polovice mája, zaznamenala Čierna Hora len 324 prípadov nákazy a deväť úmrtí.

Koronavírus v Srbsku

Srbsko hlásilo v stredu večer 426 nových prípadov nákazy koronavírusom, osem úmrtí a 205 pacientov napojených na pľúcny ventilátor, čo je dosiaľ najvyšší počet.

SkryťVypnúť reklamu

Informoval o tom srbský minister zdravotníctva a lekár Zlatibor Lončar, na ktorého sa odvolala tlačová agentúra HINA.

Za posledných 24 hodín otestovali na nový druh koronavírusu 11 521 ľudí.

Po otázkach novinárov v srbskej metropole Belehrad Lončar povedal, že sa zistilo, že "vyše 300 z infikovaných osôb sa zúčastnilo na (nedávnych protivládnych) protestoch" v hlavnom meste, a tento počet treba znásobiť počtom ľudí, "ktorí sa dostali do kontaktu s nakazenými".

Podľa oficiálnych údajov, ktoré časť verejnosti spochybňuje ako zámerne podhodnotené, Srbsko zatiaľ otestovalo 580 000 ľudí, zaznamenalo 22 031 ochorení na COVID-19 a 499 úmrtí a má smrtnosť 2,26 percenta.

Koronavírus v Thajsku

Thajsko plánuje predĺžiť stav núdze súvisiaci s pandémiou nového druhu koronavírusu do konca augusta.

SkryťVypnúť reklamu

Oznámenie o plánovanom predĺžení platnosti núdzového stavu prišlo v čase, keď už takmer dva mesiace nebol v krajine zaznamenaný nijaký lokálny prenos nákazy. Mnohí ľudia v krajine preto spochybňujú, či je tento krok skutočne nevyhnutný.

"Ešte stále je potrebné mať tento dekrét (o stave núdze), pretože otvárame krajinu pre viac pracovných stretnutí a turizmus, aby sme posilnili ekonomiku," povedal generálny tajomník thajskej Rady pre národnú bezpečnosť Somsak Rungsita. Dodal, že jeho zachovanie žiadali aj lekári.

Počas uplynulého víkendu sa v Thajsku napriek zákazu zhromažďovania konali protivládne protesty.

Približne 2000 ľudí žiadalo v sobotu v Bangkoku prodemokratické zmeny vrátane novej ústavy, vypísanie nových volieb a zrušenie represívnych zákonov, napísala agentúra AP.

SkryťVypnúť reklamu

V pondelok sa menšie protesty konali pred úradom predsedu thajskej vlády Prajuta Čanóčchu a pred sídlom armády.

Somsak však uviedol, že nariadenie o stave núdze sa bude používať len na boj s koronavírusom a nebude sa uplatňovať v súvislosti s demonštráciami.

Dekrét o stave núdze dáva thajskej vláde možnosť obmedzovať právo občanov na zhromažďovanie, nariaďovať firmám zákaz prevádzky a zavádzať zákaz vychádzania a cenzúru.

Koronavírus v Maďarsku

- Počet aktuálne nakazených novým druhom koronavírusu v Maďarsku naďalej klesá, v stredu ich evidovali 437.

Za uplynulých 24 hodín potvrdili nákazu 19-tim osobám, čím celkový počet infikovaných dosiahol 4366.

Z aktuálnych údajov vládneho informačného servera koronavirus.gov.hu ďalej vyplýva, že počet obetí ochorenia COVID-19, ktoré je spôsobované uvedeným koronavírusom SARS-CoV-2, zostáva 596. Za posledný deň nikto z infikovaných nezomrel.

SkryťVypnúť reklamu

Z ochorenia sa zotavilo 3283 pacientov. V nemocniciach ošetrujú 76 chorých, z nich sú štyria napojení na pľúcnu ventiláciu.

V Maďarsku stále platí stav epidemiologickej pohotovosti, v rámci ktorého zaviedli 15. júla sprísnenie hraničných kontrol s cieľom zamedziť zavlečenie koronavírusu.

Od zavedenia tohto opatrenia stúpa počet ľudí v povinnej domácej karanténe. Z pondelňajších 5710 ich počet v stredu narástol na 6553.

Koronavírus v Austrálii

Austrália zaznamenala v stredu najvyšší denný prírastok prípadov nákazy novým druhom koronavírusu od začiatku pandémie v marci.

Spomedzi 502 nových prípadov až 484 hlásili zo štátu Viktória, metropolou ktorého je druhé najľudnatejšie austrálske mesto Melbourne, informovala agentúra DPA.

Počet nových prípadov potvrdených za posledných 24 hodín výrazne vzrástol najmä v Melbourne, a to napriek reštriktívnym epidemiologickým opatreniam, ktoré tam platia už dva týždne.

SkryťVypnúť reklamu

Rádovo stovky infikovaných pribúdajú v Melbourne každý deň uplynulé tri týždne. Od štvrtka tam bude povinné nosenie rúšok na verejnosti a za porušenie tohto nariadenia hrozia pokuty.

V štáte Viktória za posledný deň zomreli na komplikácie spôsobené koronavírusom dvaja muži vo veku nad 90 rokov.

Šírenie nákazy v Melbourne sa napriek tzv. lockdownu stále nespomaľuje. Premiér štátu Viktória Daniel Andrews po pripísal na vrub aj tomu, že ľudia, u ktorých sa prejavia symptómy ochorenia, nedodržujú domácu karanténu, pokým nemajú nákazu potvrdenú testami.

Zástupca hlavného austrálskeho hygienika Michael Kidd pripomenul, že pred necelými šiestimi týždňami pribudli v Austrálii za jeden deň len dvaja infikovaní. "Deviateho júna sme hlásili len dva prípady... a to dokazuje, ako rýchlo dochádza k vytváraniu ohnísk nákazy a jej šíreniu," zdôraznil.

SkryťVypnúť reklamu

K rozsiahlemu šíreniu vírusu momentálne dochádza len v štáte Viktória. Nový Južný Wales hlásil v stredu 18 nových prípadov, Queensland a Južná Austrália po jednom.

Aktuálna celková bilancia epidémie v Austrálii je 12 896 nakazených a 128 úmrtí.

Koronavírus v Južnej Kórei

Počet nediagnostikovaných prípadov novej koronavírusovej infekcie v juhokórejskom meste Tegu by mohol byť až 27-krát vyšší, než sú oficiálne údaje.

Vyplýva to zo štúdie zverejnenej on-line v časopise Journal of Korean Medical Science, informovala v stredu agentúra Reuters.

Na štúdii, ktorá prebehla od 25. mája do 5. júna, sa zúčastnilo 198 obyvateľov Tegu. Zamerala sa na ľudí, ktorí neboli na koronavírus ešte nikdy testovaní, avšak žili v tomto meste výrazne zasiahnutom pandémiou choroby COVID-19, ktorú uvedený nový druh koronavírusu spôsobuje.

SkryťVypnúť reklamu

Väčšina infekcií v 2,5-miliónovom Tegu, ležiacom na juhovýchode krajiny, súvisela s jediným veľkým cirkevným zborom, ktorý má viac ako 210 000 členov. V Tegu sa koronavírusom mohlo podľa štúdie nakaziť až 185 290 ľudí.

Výsledky štúdie ukázali, že zhruba jedna z 13 osôb mala v tele protilátky na nový koronavírus, čo naznačuje, že vírus sa zrejme rozšíril vo väčšej miere, než sa očakávalo. Protilátky malo konkrétne 15 zo 189 testovaných osôb, čo je 7,6 percenta.

Ide o omnoho vyššie čísla, než preukázala predchádzajúca júlová štúdia v Južnej Kórei, v rámci ktorej testovali vyše 3000 ľudí, avšak obyvatelia Tegu sa na nej nezúčastnili. V tomto prieskume sa protilátky zistili len u jednej osoby.

Zdravotnícki predstavitelia však uviedli, že výsledky aktuálnej štúdie je potrebné posudzovať opatrne, keďže prebehla na malej vzorke účastníkov, ktorí boli testovaní pomocou rýchlotestov s 92-percentnou presnosťou.

SkryťVypnúť reklamu

Do 6. júna registrovali v Tegu 6886 osôb pozitívne testovaných na nový koronavírus.

"Odhadujeme, že v Tegu je viac nakazených, než je (počet) pacientov, u ktorých sa potvrdila nákaza. Diskutujeme s mestom, aby sme na protilátky otestovali približne 3300 ľudí, povedal na tlačovom brífingu riaditeľ Kórejského strediska pre kontrolu a prevenciu chorôb (KCDC).

Južná Kórea dosiaľ celkovo zaznamenala 13 879 prípadov nákazy novým druhom koronavírusu a 297 súvisiacich úmrtí. V utorok hlásili 63 nových prípadov infekcie.

Ak sa vám graf nezobrazuje, kliknite sem.

Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 18 805
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 554
  3. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 11 076
  4. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 934
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 637
  6. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 9 057
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 8 128
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 058
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Na snímke je slovenská tenistka Renáta Jamrichová.

Juniorská víťazka Australian Open vyradila už druhú slovenskú tenistku na turnaji v Egypte.


Futbalisti 1. FC Tatran Prešov.

Druhý tím tabuľky stráca jeden bod na Komárno, ktoré má zápas k dobru.


TASR
Connor McDavid

Nathan MacKinnon sa do štatistík nezapísal a jeho bodová šnúra skončila na čísle 19.


TASR
Máté Lékai (vľavo) a Lukáš Urban v prvom štvrťfinále Európskeho pohára EHF FTC-Green Collect Budapešť - Tatran Prešov.

Hádzanárov Tatrana čaká domáca odveta vo štvrťfinále Európskeho pohára EHF.


SkryťZatvoriť reklamu