ATÉNY. Turecko v utorok oznámilo, že vyšle výskumné lode do sporných vôd vo východnom Stredomorí, na ktoré si nárokujú Grécko aj Turecko.
Cieľom misie je preskúmať možnosti ťažby zemného plynu v oblasti, píše agentúra AP.
Grécka armáda po oznámení vyhlásila stav pripravenosti.
Medzi Rodos a Karpathos a Kastelorizo
Turecké úrady uviedli, že do oblasti medzi gréckymi ostrovmi Rodos, Karpathos a Kastelorizo vyšlú výskumnú loď a dve podporné plavidlá. Misia bude trvať do 2. augusta.
"Turecko opäť pritvrdilo vo svojom agresívnom správaní voči Grécku, Cypru a Európskej únii ako celku," povedal grécky premiér Kyriakos Mitsotakis.
Grécko a Turecko sa sporia ohľadne ťažobných práv v Stredozemnom mori. Proti tureckým plánom rozšíriť ťažbu do sporných oblastí sa postavili aj Spojené štáty a Európska únia.
Územné spory rieši s Tureckom aj Cyprus. Cyperský prezident Nicos Anastasiades začiatkom júla Ankaru obvinil, že sa usiluje ovládnuť celú oblasť východného Stredomoria vrátane krajín, ktoré ju obklopujú.
Nemecko vyzvalo na zastavenie misie
Nemecký minister Heiko Maas, ktorý je v týchto dňoch na návšteve v Aténach, vyzval Turecko, aby prieskumnú misiu zastavilo. Turecké správanie podľa neho môže mať dôsledky na jeho vzťah s Európskou úniou, uviedla agentúra DPA.

Turecko ešte začiatkom júna oznámilo, že s ťažbou zemného plynu v Stredozemnom mori začne do troch až štyroch mesiacov. Grécko túto ťažbu nepovažuje za legálnu.
Ankara si nárokuje rozsiahle územia Stredozemného mora na základe minuloročnej kontroverznej dohody s Líbyou. Atény dohodu odmietajú a tvrdia, že nerešpektuje námorné zóny gréckych ostrovov.