HONGKONG. Známy hongkonský aktivista Joshua Wong odovzdal oficiálne dokumenty, ktoré mu umožnia kandidovať v septembrových voľbách do Legislatívnej rady Hongkongu. Informovala o tom v pondelok agentúra AP.
V prípade úspechu však môže opozičným poslancom prekaziť vykonávanie ich mandátu nový bezpečnostný zákon, ktorý 30. júna pre územie autonómneho Hongkongu schválil čínsky parlament.
Vôľa nevzdať sa a nepodriadiť sa
Joshua Wong (známy aj pod čínskym menom Chuang Č'-feng) je jedným z hlavných kandidátov, ktorý vzišiel z neoficiálnych prodemokratických primárok.
Ich cieľom bolo vybrať spoločných kandidátov pre septembrové voľby do 70-člennej Legislatívnej rady Hongkongu, jednokomorového regionálneho parlamentu, kde sa prodemokratický tábor chce pokúsiť získať väčšinu kresiel.

"Veríme, že ukážeme svetu našu vôľu nevzdať sa a nepodriadiť sa Číne," vyhlásil Wong.
Kritici nového zákona o národnej bezpečnosti sa však obávajú, že jeho ustanovenia môžu v nadchádzajúcich voľbách prekaziť plány prodemokratického tábora.
Zákon zakazuje aktivity smerujúce k odtrhnutiu, podvratnú činnosť zameranú voči centrálnej vláde v Pekingu, zasahovanie zahraničia do miestnej politiky a terorizmus.
Stanovuje tiež, že každý, kto bude usvedčený z ohrozenia národnej bezpečnosti, bude diskvalifikovaný z účasti vo voľbách a nebude môcť zastávať verejnú funkciu.
"Síce pod hrozbou vydania do Číny a doživotného trestu v pekinskom väzení, no stále dúfam, že budem kandidovať a získam od ľudí mandát. Verím tiež, že predstavíme svetu náš zápas, v ktorom budeme pokračovať až do posledného dychu," povedal Wong.
Kontroverzný zákon
Wong bol v minulosti dvakrát uväznený za účasť na prodemokratických protestoch v roku 2014.

V roku 2016 a 2017 boli šiesti prodemokratickí zákonodarcovia, vrátane ďalšieho mladého aktivistu Nathana Lawa (ktorý je známy aj ako Luo Kuan-cchung), zbavení poslaneckého mandátu v hongkonskej legislatívnej rade.
Podľa súdu totiž nezložili svoj poslanecký sľub náležitým spôsobom a nepotvrdili Pekingu svoju vernosť. `
Zákon o národnej bezpečnosti podľa kritikov obmedzí slobody Hongkongu a je v rozpore s dohodou, ktorú Čína uzavrela s Britániou, keď v roku 1997 prevzala bývalú britskú kolóniu pod svoju správu.
Hongkong sa vtedy stal autonómnym územím Číny a mal platiť princíp "jedna krajina, dva systémy". Mnohí sa obávajú, že zákon bude v Hongkongu použitý na potlačenie akéhokoľvek nesúhlasu so systémom.