Všetky články, ktoré informujú o mimoriadnych opatreniach a základných zdravotníckych informáciách o novom koronavíruse, budú na SME.sk odomknuté a prístupné pre každého. Považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu i overenú žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného →
Koronavírus v USA
Spojené štáty vo štvrtok opäť zaznamenali rekordný denný prírastok v počet prípadov nákazy novým koronavírusom. Za posledných 24 hodín tam totiž pribudlo 68 428 nových prípadov infekcie.
Za posledných 24 hodín (do piatka 02.30 h SELČ) pribudlo v USA v súvislosti s koronavírusom aj 974 nových úmrtí, uvádza zmienená prestížna univerzita so sídlom v Baltimore.
Celkovo tak v Spojených štátoch od začiatku pandémie zaznamenali už 3 560 364 prípadov nákazy a 138 201 súvisiacich úmrtí.
Spojené štáty sú krajinou, ktorú pandémia postihla najviac na svete, a to v počte infikovaných i obetí na životoch.

V ostaných týždňoch sa tam opätovne výrazne zvyšuje počet nakazených, a to obzvlášť v štátoch na juhu a západe USA, ktoré priskoro uvoľnili epidemiologické opatrenia, píše AFP.
Epicentrom nákazy je momentálne štát Florida, z ktorého vo štvrtok hlásili 156 nových úmrtí na ochorenie COVID-19, ktoré koronavírus vyvoláva, a tiež takmer 14 000 nových prípadov nákazy.
Florida v súvislosti s vírusom celkovo zaznamenala už viac ako 315 000 prípadov nákazy a 4782 úmrtí. Tzv. slnečný štát aktuálne eviduje najvyššie denné prírastky nakazených spomedzi všetkých amerických štátov.
Za Floridou v tomto smere nasledujú Kalifornia a Texas, z ktorých denne hlásia približne 10 000 nových prípadov nákazy.
Koronavírus v Brazílii
Brazília už zaznamenala viac ako dva milióny prípadov nákazy novým koronavírusom a vyše 76 000 súvisiacich úmrtí.
Podľa týchto dát pribudlo v Brazílii za posledných 24 hodín vyše 45 000 nových prípadov infekcie a približne 1300 úmrtí.
Od začiatku pandémie tam celkovo zaevidovali 2 012 151 prípadov nákazy a 76 688 súvisiacich úmrtí, píše DPA.
Brazília je v počte nakazených novým koronavírusom i úmrtí druhou najviac postihnutou krajinou na svete, pričom v tomto smere ju predstihujú len USA.
Len za posledné dva mesiace pritom Brazília zaznamenala 26-krát denný nárast prípadov nákazy vyšší než 30 000, pričom v jedenástich z týchto prípadov bol dokonca vyšší ako 40 000, pripomína AFP.
Mnohí odborníci poukazujú na nedostatočné testovanie v tejto latinskoamerickej krajine a domnievajú sa, že skutočný počet nakazených i obetí je ešte oveľa vyšší.
"Dva milióny sú symbolickým číslom, keďže netestujeme rozsiahlo," povedal agentúre AFP Jean Gorinchteyn, odborník na infekčné ochorenia z Nemocnice Alberta Einsteina v Sao Paule.
"Zrejme je to štyri alebo päťkrát viac. Najpesimistickejšie odhady dokonca naznačujú, že by to mohlo byť až desaťkrát viac," dodal.
Takmer mesiac už v Brazílii denne pribúda aj vyše 1000 úmrtí na ochorenie COVID-19, ktoré nový koronavírus vyvoláva.
Koronavírus v Británii
Britský premiér Boris Johnson v piatok oznámil ďalšie uvoľňovanie opatrení proti novému koronavírusu v Anglicku.
Prísne protipandemické obmedzenia platia v Spojenom kráľovstve už od marca a keďže Anglicko, Škótsko, Wales a Severné Írsko majú vlastné systémy verejného zdravotníctva, uvoľňujú ich každé svojím vlastným tempom.
V Anglicku sa po novom už ľudia už nemusia vyhýbať cestovaniu hromadnou dopravou. Od 1. augusta sa tiež budú môcť vrátiť na svoje pracoviská, ak to bude možné.

O bezpečnom návrate svojich zamestnancov budú rozhodovať podniky. K znovuotvoreným obchodom, barom, reštauráciám a kaderníctvam sa od začiatku augusta pridajú aj kozmetické salóny, kasína, bowlingové herne a klziská. Nočné kluby zostávajú zatvorené.
Na budúci mesiac by tiež mohli znovu začať predstavenia v interiéri, ak by boli prvotné testy úspešné. Športoví fanúšikovia by sa mohli vrátiť na štadióny v októbri. Johnson však uviedol, že opatrenia sa budú dať zvrátiť, ak začne počet prípadov COVID-19 stúpať.
Vláda sa pripravuje na "najhorší prípad", ak by v zime začali pribúdať prípady, a chce rozšíriť kapacity na testovanie ľudí na koronavírus, vrátane tých bez príznakov. V súčasnosti denne Briti vykonajú 200-tisíc testov, do konca októbra by to podľa Johnsona mohlo byť až 500-tisíc.
Miestne orgány budú mať podľa premiéra nové právomoci zavádzať obmedzenia v reakcii na lokálne ohniská nákazy. Johnson tiež oznámil, že vláda vyhradí na boj zdravotníctva s možnou druhou vlnou nákazy 3 miliardy libier (v prepočte 3,3 miliardy eur).
Pandémia koronavírusu si do piatka v Spojenom kráľovstve vyžiadala viac ako 45-tisíc mŕtvych. Británia má už niekoľko týždňov najvyšší počet obetí v Európe a v celosvetovom meradle je tretia, za Spojenými štátmi a Brazíliou.
Koronavírus v Indii
V Indii pribudlo v piatok za posledných 24 hodín 34 956 prípadov nákazy novým druhom koronavírusu, čím sa ich počet zvýšil na viac ako milión.
Celkovo v Indii evidujú 1 003 382 prípadov nákazy COVID-19, ktorú spôsobuje koronavírus SARS-CoV-2.
Za uplynulý deň chorobe podľahlo ďalších 687 ľudí, čím sa celkovo ich počet zvýšil na 25 602.
India je po Spojených štátoch a Brazílii tretím štátom, ktorý v počte infikovaných prekročil milión.
V dôsledku prudkého nárastu počtu infikovaných niektoré indické štáty znovu zaviedli epidemiologické opatrenia vrátane obmedzenia pohybu.
Medzinárodná federácia Červeného kríža a Červeného polmesiaca vo štvrtok uviedla, že India, Pakistan a Bangladéš sa spoločne rýchlo stávajú ďalším epicentrom nákazy.
V čase, keď sa pozornosť sveta zameriava na krízu v Spojených štátoch a Južnej Amerike, v južnej Ázii sa odvíja ľudská tragédia, uviedla organizácia.
Varovala, že ochorenie "COVID-19 sa v južnej Ázii, kde žije štvrtina ľudstva, šíri alarmujúcim tempom".
Koronavírus v Maďarsku

V Maďarsku pribudlo za uplynulých 24 hodín 14 nakazených koronavírusom, čím celkový počet potvrdených prípadov infekcie dosiahol 4293.
Na ochorenie COVID-19, ktoré koronavírus spôsobuje, už šiesty deň nikto nezomrel, vyplýva z údajov zverejnených v piatok na informačnej stránke vlády koronavirus.gov.hu.
Doterajší počet obetí je 595. Z ochorenia sa vyliečilo 3220 pacientov. Aktuálne je nakazených 478 osôb, z nich 83 je hospitalizovaných a štyria sú na umelej pľúcnej ventilácii.
Koronavírus v Iráne
Iránske ministerstvo zdravotníctva v piatok ohlásilo obnovenie bezpečnostných opatrení v hlavnom meste Teherán po prudkom náraste prípadov koronavírusovej nákazy. Nariadenia začnú platiť tento víkend, informovala agentúra DPA.
Od soboty bude platiť zákaz organizovať podujatia a zhromaždenia a zatvorené musia zostať kaviarne i čajovne, povedal podľa iránskej tlačovej agentúry ISNA hovorca ministerstva.
Okrem prvej futbalovej ligy sú všetky športové podujatia zrušené. Tretina vládnych zamestnancov bude pracovať z domu.
Po májovom uvoľnení bezpečnostných nariadení v krajine momentálne prichádza k nárastu prípadov nákazy aj úmrtí na koronavírus SARS-CoV-2.
Za posledných 24 hodín v Iráne hlásia takmer 2400 nových prípadov nákazy a 180 úmrtí. Celkový počet infikovaných sa tak zvýšil na 260 440 a doteraz na ochorenie COVID-19 zomrelo 13 791 ľudí, približuje DPA.
Koronavírus v Rusku
Počet potvrdených prípadov infekcie novým typom koronavírusu v Rusku stúpol v piatok za posledných 24 hodín o 6406 na celkový počet 759 203, informovalo tamojšie protivírusové krízové centrum, ktoré citovala agentúra TASS.
Počet obetí pandémie v Rusku sa zvýšil o 186 na 12 123. Z celkového počtu pacientov chorobe COVID-19, ktorú spôsobuje koronavírus SARS-CoV-2, podľahlo 1,59 percenta nakazených. Vyliečilo sa už 539 373 infikovaných.
Najviac nových prípadov nákazy (575) zaznamenala Moskva, Sverdlovská oblasť potvrdila 301 prípadov, Chantyjsko-mansijský autonómny okruh 249 a Petrohrad 244.
Denná miera rastu podľa krízového centra za posledných 11 dní nepresiahla 0,9 percenta.
Koronavírus v Čiernej Hore
Hlavné mesto Čiernej Hory Podgorica zaviedlo povinnosť nosiť rúška pre osoby staršie ako sedem rokov v uzavretých priestoroch i vonku. Informovala o tom v piatok agentúra HINA.
V Podgorici dosiaľ evidovali 619 potvrdených prípadov infekcie novým typom koronavírusu; v celej Čiernej Hore sa koronavírusom nakazilo celkovo už 1582 ľudí.
Čiernohorské úrady zaviedli v boji proti koronavírusu nové reštriktívne opatrenia. Zakázali zhromažďovanie viac 40 osôb vo vonkajších priestoroch a do 20 osôb v uzavretých priestoroch.
V pohostinstvách môžu pri jednom stole sedieť najviac dvaja ľudia a na vonkajších terasách maximálne štyri osoby. Hostia nebudú mať prístup k baru. Maximálny počet osôb v telocvičniach obmedzili na 20 osôb.
K uzavretiu metropoly, zavedeniu tzv. lockdownu, dôjde v tom prípade, ak Podgoričania nebudú dodržiavať zmienené najnovšie opatrenia. V Podgorici žije viac ako 200 000 obyvateľov, čo predstavuje tretinu populácie Čiernej Hory.
Koronavírus v Španielsku
Španielsko zaznamenalo za uplynulých 24 hodín 628 nových prípadov nákazy novým koronavírusom, čo je o 48 viac než deň predtým, ako aj štyri úmrtia.
Ide o najvyšší denný prírastok od 8. mája. Najviac infikovaných evidovali v regióne Aragónsko, uviedol v piatok denník El País s odvolaním sa na údaje ministerstva zdravotníctva.
V Španielsku doteraz zaregistrovali najmenej 260 255 prípadov nákazy, z toho viac ako polovicu v Aragónsku a Katalánsku, a 28 420 úmrtí súvisiacich s ochorením COVID-19.
Odkedy Španielsko 21. júna zrušilo reštriktívne opatrenia, objavilo sa tam viac ako 170 ohnísk nákazy. Epicentrom aktuálnej pandémie je Katalánsko.
Katalánska regionálna vláda nariadila v piatok zatvorenie kín, divadiel a nočných klubov v Barcelone. Obyvateľov katalánskej metropoly vyzvala, aby nevychádzali z domu, ak to nie je absolútne nevyhnutné.
Verejné podujatia s účasťou nad desať ľudí sú po novom opäť zakázané. Vláda takisto obmedzila maximálny počet ľudí v reštauráciách a baroch.
Rovnaké opatrenia platia od stredy v okolí katalánskeho mesta Lleida a v niekoľkých štvrtiach v meste L'Hospitalet de Llobregat neďaleko Barcelony, v ktorom takisto rastie počet prípadov nákazy koronavírusom.
Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

- Sledujte priebeh pandémie koronavírusu minútu po minúte
- Vývoj počtu nakazených a mapa šírenia koronavírusu na Slovensku
- 25 otázok a odpovedí o novom koronavíruse
- Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť?