SME
Utorok, 4. august, 2020 | Meniny má Dominik, DominikaKrížovkyKrížovky

Koronavírus vo svete: USA hlásia najvyšší denný nárast nových prípadov

Sledujeme dianie vo svete po vyhlásení pandémie koronavírusu. Ako sa vyvíja situácia v USA, Brazílii a ďalších krajinách?

Ak sa vám graf nezobrazuje, kliknite sem.


Všetky články, ktoré informujú o mimoriadnych opatreniach a základných zdravotníckych informáciách o novom koronavíruse, budú na SME.sk odomknuté a prístupné pre každého. Považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu i overenú žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného →


Správu priebežne aktualizujeme.

Prečítajte si, ako sa v jednotlivých krajinách vyvíja situácia v súvislosti s pandémiou nového koronavírusu.

Koronavírus v Indii

V Indii pribudlo za posledných 24 hodín 29 429 prípadov nákazy novým druhom koronavírusu, čím sa ich počet zvýšil na takmer jeden milión. Informovala o tom v stredu na svojej webovej stránke televízia al-Arabíja.

Skryť Vypnúť reklamu

Celkovo v Indii evidujú 936 181 prípadov nákazy COVID-19 spôsobenej koronavírusom SARS-CoV-2, pričom za posledných 24 hodín ochoreniu podľahlo ďalších 582 ľudí, čím sa ich počet zvýšil na 24 309.

Úrady nariadili v stredu dvojtýždňový tzv. lockdown v štáte Bihár na východe Indie, kam sa vrátilo približne 2,5 milióna robotníkov, ktorí prišli o prácu v iných častiach krajiny.

Koronavírus v Česku

Epidémia koronavírusového ochorenia COVID-19 sa zo západu Česka definitívne presunula na východ krajiny. Nové ohniská pribúdajú na severe Moravy, ale aj v Uherskom Hradišti.

Naopak Chebsko, Domažlicko a severozápad Čiech sú takmer bez výskytu vírusu, vyplýva z najnovších hlásení hygienických staníc, o ktorých v stredu informoval internetový spravodajský portál Novinky.cz.

Skryť Vypnúť reklamu

Podobne sú na tom aj okresy Stredočeského kraja - smerom na západ od Prahy (Rakovník, Kladno, Beroun, Příbram) sa nákaza takmer nevyskytuje, smerom na východ (Kolín, Kutná Hora) sú registrované desiatky prípadov.

Najväčšie týždenné prírastky sú momentálne v Karvinej (+ 191), Frýdku-Místku (+ 84), Prahe (+ 64) a Ostrave (+ 46). Vírus sa aktuálne šíri tiež v Kutnej Hore, Novom Jičíne, Olomouci, Jihlave, Brne a Uherskom Hradišti.

Okres Karviná má hlavné ohnisko v baniach OKD. Frýdecko-Místecko uvádza firmu, ktorá zhodou náhod vyrába ochranné a zásahové odevy a v marci šila rúška z nanotextílií aj priamo pre mesto Frýdek-Místek. Minulý týždeň všetci jej zamestnanci prešli testovaním.

Hoci sa na Karvinsku vírus šíri dlhodobo, v oblasti neboli prijaté karanténne opatrenia a prevádzka baní OKD zostávala celé týždne nezmenená.

Skryť Vypnúť reklamu

Koronavírus v Rakúsku

Viac ako 240 pracovníkov jedného z bitúnkov v Dolnom Rakúsku muselo ísť do karantény po tom, čo tam bolo na nový koronavírus pozitívne testovaných najmenej 34 ľudí. Informovali o tom v stredu tamojší zdravotnícki predstavitelia, píše agentúra APA.

Po tom, čo sa symptómy ochorenia COVID-19 objavili u jedného z pracovníkov bitúnku v meste Eggenburg ležiaceho neďaleko hraníc s Českom, testom sa podrobili všetci jeho kolegovia. Na výsledky čaká ešte 40 ľudí.

Rakúsko začalo s rozsiahlym testovaním v mäsospracujúcom priemysle po tom, čo sa koronavírusom v júni nakazilo približne 1400 zamestnancov bitúnku spoločnosti Tönnies Holding v nemeckej spolkovej krajine Severné Porýnie-Vestfálsko.

Začiatkom júla evidovali zhruba dve desiatky ľudí nakazených koronavírusom aj na bitúnkoch v Hornom Rakúsku.

Skryť Vypnúť reklamu

V Rakúsku počas júla každý deň pribudlo okolo 100 nových prípadov nákazy, z ktorých časť súvisí s náboženskými podujatiami či s ľuďmi, ktorí sa vrátili zo zahraničia.

Rakúsko eviduje podľa údajov ministerstva zdravotníctva aktuálne 1269 aktívnych prípadov nákazy, z toho 520 zaznamenali v Hornom Rakúsku a viac ako 400 vo Viedni. V nemocniciach je hospitalizovaných 96 pacientov, desať leží na jednotkách intenzívnej starostlivosti.

Celkovo sa tam doposiaľ infikovalo 19 154 osôb a 740 na komplikácie súvisiace s ochorením COVID-19 zomrelo.

Koronavírus v Poľsku

Počet potvrdených prípadov nákazy novým druhom koronavírusu sa v Poľsku od utorka rána zvýšil o 264 a dosiahol celkové číslo 38.721, uviedlo v stredu poľské ministerstvo zdravotníctva.

Zomrelo ďalších šesť pacientov; v Poľsku podľahlo ochoreniu COVID-19 už 1594 ľudí, informovala tlačová agentúra PAP.

Skryť Vypnúť reklamu

Ministerstvo taktiež oznámilo, že hospitalizovaných je aktuálne 1575 ľudí, u ktorých existuje podozrenie na infikovanie sa novým druhom koronavírusu; v karanténe je 87 698 ľudí; pod lekárskym dohľadom je 9684 osôb.

Dosiaľ sa z ochorenia zotavilo 28 492 ľudí vrátane 736 pacientov v uplynulých 24 hodinách, čo je denný rekord.

Chorobu COVID-19 spôsobuje koronavírusový patogén SARS-CoV-2. Medzi jej príznaky patrí horúčka, kašeľ, dýchavičnosť, bolesť svalov a únava.

Predpokladá sa, že pandémia tohto ochorenia, ktoré môže k viesť k život ohrozujúcemu zápalu pľúc, sa po prvý raz objavila koncom roku 2019 v Číne, na trhovisku v meste Wu-chan, metropole provincie Chu-pej.

Prvý potvrdený prípad infekcie v Poľsku zaznamenali 4. marca.

Krajina vyhlásila epidemický stav 20. marca. Ďalšie opatrenia týkajúce sa obmedzenia pohybu obyvateľstva ohlásila vláda 31. marca. Niektoré z týchto reštrikcií boli zrušené 20. apríla, ďalšie uvoľnenia postupne nasledovali v máji a júni.

Skryť Vypnúť reklamu

Koronavírus v Rusku

Počet potvrdených prípadov infekcie novým typom koronavírusu v Rusku stúpol za posledných 24 hodín o 6422 na celkovo 746.369, informovalo v stredu tamojšie protivírusové krízové centrum.

Podľa agentúry TASS centrum ďalej uviedlo, že za posledných 24 hodín podľahlo v Rusku ochoreniu COVID-19, ktoré je spôsobované novým koronavírusom SARS-CoV-2, 156 osôb, čím celkový počet potvrdených obetí pandémie stúpol na 11.770.

Podľa krízového centra denná miera rastu za posledných deväť dní nepresiahla 0,9 percenta a všetky úmrtia tvoria 1,58 percenta všetkých prípadov nákazy.

Koronavírus na Ukrajine

Počet potvrdených prípadov infekcie novým typom koronavírusu na Ukrajine presiahol v stredu 55 000, informovala agentúra Ukrinform s odvolaním sa na údaje Rady národnej bezpečnosti a obrany (RNBO).

Skryť Vypnúť reklamu

Podľa nej sa počet prípadov tejto nákazy za posledných 24 hodín zvýšil o 836 na celkovo 55 607.

Ochoreniu COVID-19, ktoré je spôsobované novým koronavírusom SARS-CoV-2, podľahlo za posledných 24 hodín 15 ľudí, čím celkový počet obetí v krajine stúpol na 1427.

Z nákazy sa od začiatku pandémie na Ukrajine uzdravilo 28.131 ľudí. Rekord v počte nových prípadov oznámila Ukrajina 26. júna - v priebehu 24 hodín bolo vtedy pozitívne testovaných 1109 osôb.

Koronavírus v Brazílii

Brazília ohlásila ďalších 41 857 potvrdených prípadov koronavírusu za posledných 24 hodín. Za rovnaký čas tam tiež zomrelo 1 300 pacientov s Covid-19.

Pandémia ohrozuje aj konanie slávneho karnevalu v Riu de Janeiro plánovaného na február. Niekoľko hlavných škôl samby už oznámilo, že kým nebude vakcína, na slávnosti sa nezúčastnia.

Skryť Vypnúť reklamu

Koronavírus v USA

Spojené štáty zaznamenali najvyšší denný nárast prípadov nákazy novým koronavírusom od vypuknutia epidémie v januári.

Za uplynulých 24 hodín tam pribudlo 67 417 infikovaných, čím bol prekonaný rekord z 10. júla, keď bolo zaznamenaných 66 627 nakazených. Informoval o tom v stredu britský denník The Guardian s odvolaním sa na údaje Univerzity Johnsa Hopkinsa.

V USA bol prvý prípad ochorenia COVID-19, ktoré spôsobuje koronavírus SARS CoV-2, zaznamenaný 21. januára. Z priebežne aktualizovanej bilancie tejto univerzity vyplýva, že celkový počet nakazených medzitým dosiahol viac ako 3,4 milióna a počet úmrtí je viac ako 136 000.

USA sú krajinou, ktorú koronavírusová pandémia zasiahla najťažšie, a to v počte prípadov nákazy i úmrtí.

Koronavírus v Lotyšsku

Lotyšská vláda v snahe zastaviť šírenie nového koronavírusu zavedie povinnú registráciu pre návštevníkov zo zahraničia. Informovala o tom v stredu agentúra DPA.

Skryť Vypnúť reklamu

Podľa lotyšského premiéra Krišjanisa Karinša sa budú musieť osoby vstupujúce na územie tejto pobaltskej krajiny prostredníctvom medzinárodnej dopravy pri príchode povinne registrovať od 16. júla. Toto opatrenie bude platiť aj pre pasažierov súkromných jácht a lietadiel.

"Sme si vedomí rizika, ktoré predstavujú ľudia prichádzajúci do Lotyšska zo zahraničia z vysoko rizikových oblastí alebo krajín, kde je nákaza oveľa viac rozšírená ako v Lotyšsku a za bezpečnými hranicami Európy", povedal Karinš.

Registrácia bude spočiatku prebiehať len prostredníctvom formulárov, no do dvoch až troch týždňov ju nahradí elektronický systém.

Lotyšsko v júni otvorilo svoje hranice pre obyvateľov krajín s nízkym počtom infikovaných novým koronavírusom a neskôr povolilo vstup aj občanom zo zoznamu štátov, ktoré EÚ považuje za bezpečné.

Skryť Vypnúť reklamu

Návštevníci z krajín, ktoré evidujú menej ako 15 infikovaných na 100.000 obyvateľov, nemusia po vstupe na územie Lotyšska ísť do dvojtýždňovej karantény. To však neplatí pre ľudí z krajín, ktoré tento limit prekračujú.

Povinná registrácia má vláde pomôcť potrestať tých, ktorí porušujú pravidlá karantény. Toto opatrenie však musí ešte schváliť parlament.

Lotyšsko doteraz zaznamenalo 1178 prípadov nákazy koronavírusom a 31 úmrtí súvisiacich s ochorením COVID-19, pričom podľa oficiálnych údajov najnovšie prípady pochádzajú práve zo zahraničia.

Ak sa vám graf nezobrazuje, kliknite sem.

Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako zvýšiť testosterón? Najlepší doplnok výživy pre mužov
 2. Najväčší karibský ostrov ukrýva výnimočné investície
 3. Severný Spiš s Pieninami zachutí aj vašim deťom. Doslova
 4. Letná dovolenka na Slovensku: last minute prázdninové tipy
 5. Už 20 rokov ponúka Kaufland široký sortiment za výhodné ceny
 6. Moderná športová hala vďaka PEM Buildings
 7. Ako to, že sa tam ešte nenatáčal film? Prostredie si zamilujete
 8. Chystáte sa na Baby shower? Tri tipy, ako potešiť budúcu mamičku
 9. Vďaka týmto 4 tipom bude váš domáci internet bezchybný
 10. Jeden deň na Bratislavu nestačí!
 1. Najväčší karibský ostrov ukrýva výnimočné investície
 2. Pochod smrti
 3. Ručné ovládanie auta – šanca pre vodičov s hendikepom
 4. A na týchto miestach ste už boli?
 5. Konečne nažive
 6. Letná dovolenka na Slovensku: last minute prázdninové tipy
 7. Severný Spiš s Pieninami zachutí aj vašim deťom. Doslova
 8. Reforma
 9. Až polovicu Slovákov trápia kĺbové problémy
 10. Mimoriadna zbierka Tesca
 1. Ako to, že sa tam ešte nenatáčal film? Prostredie si zamilujete 20 443
 2. Letná dovolenka na Slovensku: last minute prázdninové tipy 15 666
 3. Osem výnimočných slovenských hotelov pre zaslúžený odpočinok 13 602
 4. Gaderská dolina poteší celú rodinu 11 516
 5. Čas na zmenu banky je tu - za prenos účtu môžete získať 300 eur 11 264
 6. Ázii dali košom. Tieto bicykle sa celé vyrábajú na Slovensku 10 262
 7. Vylievate kuchynský olej do záchoda? Zvyšujete si tým účty 10 209
 8. Neriskujte zahraničie. Spoznajte neobjavené krásy Slovenska 9 996
 9. Hľadáte bezstarostný relax? Dovolenkujte v hoteli pre dospelých 9 660
 10. Nové články môžete na SME.sk čítať prvú hodinu zadarmo 9 550
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Koronavírus SARS-CoV-2

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Článok je zaradený aj do ďalších tém
Vírusy a vírusové ochorenia
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Šéf OSN vyzýva k bezpečnému návratu detí do škôl

Čelíme generačnej katastrofe, pre ktorú by sme mohli stratiť nespočetný ľudský potenciál,varuje Guterres.

Lukašenko má vo volebnom programe referendum o ústavných zmenách

Necelý týždeň pred prezidentskými voľbami hovoril prezident o právach ľudu.

Alexander Lukašenko

Severná Kórea obohacuje urán a ďalej vyvíja jadrové zbrane, tvrdí OSN

KĽDR údajne vyvinula jadrové zariadenia, ktoré sa zmestia do hlavíc balistických rakiet.

Prenos z testu rakiet KĽDR na monitore v Soule.

Hurikán Isaias zasiahol pobrežie Severnej Karolíny

Obyvateľov varovali pred možným vysokým prílivom, povodňami a silným vetrom.

Muž sleduje vlnobitie a začiatok hurikánu v Garden City v Severnej Karolíne.