PRIŠTINA, BRATISLAVA. Viac ako dve desaťročia organizuje vojnový veterán Xhevdet Qeriqi v kosovskej Prištine protesty, kde žiada práva a benefity, ktoré si podľa neho zaslúžia jeho spolubojovníci z Kosovskej oslobodzovacej armády.

Teraz sa chystá do ulíc znovu. V Haagu sa totiž pripravuje proces s kosovským prezidentom Hashimom Thacim a deviatimi ďalšími bývalými členmi povstaleckých jednotiek vrátane predsedu parlamentu Kadriho Veseliho. Obvinenia považuje Qeriqi za nepodložené.
Aj vojnový veterán pre Balkan Insight priznáva, že Thaci a ďalší sa mohli dopustiť viacerých chýb počas dvadsiatich rokov vládnutia po konci vojny v roku 1999, no za vojnové zločiny ich podľa neho komora špecialistov so sídlom v Haagu súdiť nemôže.
Cielenie na jediné etnikum
„Znovu ukážeme, že dôveryhodnosť súdu podkopáva jeho cielenie na jediné etnikum. Výsledky súdu sa nedajú považovať za spravodlivosť, pretože spravodlivosti sa nedočkali skutočné obete,“ zdôrazňuje.
Komora špecialistov vznikla v roku 2015, päť rokov po tom, ako švajčiarsky politik Dick Marty pre Radu Európy vypracoval správu, v ktorej opísal údajné zločiny kosovských povstalcov.
Hovorí v nej o zločinoch proti ľudskosti, o vojnových zločinoch, o mučení Srbov, Rómov a Albáncov, ktorých povstalci považovali za kolaborantov Belehradu.
Na vznik komory, ktorá má podozrenia z rokov 1998 a 1999 prešetriť, tlačili najmä Spojené štáty, jej uznanie presadzoval aj samotný Thaci. Ide pritom o právny hybrid, keďže súd sa riadi kosovskými zákonmi, no súdia tam zahraniční sudcovia a sídli v holandskom Haagu, aby vedel zaručiť bezpečnosť svedkov.