Ak sa vám graf nezobrazuje, kliknite sem
Všetky články, ktoré informujú o mimoriadnych opatreniach a základných zdravotníckych informáciách o novom koronavíruse, budú na SME.sk odomknuté a prístupné pre každého. Považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu i overenú žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného →
NEW YORK. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) hlásila v nedeľu rekordný globálny prírastok počtu nakazených koronavírusom.
Za posledných 24 hodín pribudlo vo svete viac ako 230 000 nových prípadov nákazy, informovala agentúra Reuters.
Na rekordnom prírastku 230 370 prípadov sa najviac podieľali Spojené štáty, Brazília, India a Juhoafrická republika, uvádza sa v správe WHO.
Predchádzajúci globálny rekord v prírastku nakazených bol zaznamenaný 10. júla, keď vo svete pribudlo 228 102 nových prípadov.
Globálny počet potvrdených úmrtí súvisiacich s novým koronavírusom pritom zostáva na rovnakej úrovni: denne pribúda približne 5 000 obetí.
Koronavírusom sa na celom svete nakazilo už takmer 13 miliónov ľudí. Pandémia si vyžiadala už viac ako 565 000 životov.
Koronavírus v USA
Spojené štáty potvrdili v nedeľu 59.747 nových prípadov nákazy koronavírusom v priebehu uplynulých 24 hodín. Informovala o tom v pondelok agentúra AFP na základe údajov zverejnených Univerzitou Johnsa Hopkinsa v americkom meste Baltimore.
Z priebežne aktualizovanej bilancie tejto univerzity vyplýva, že celkový počet prípadov dosiahol 3 301 820.
Spojené štáty takisto zaznamenali 442 nových úmrtí v dôsledku choroby COVID-19. Celkový počet mŕtvych stúpol na 135 171.
Počet prípadov sa v uplynulých týždňoch začal zvyšovať, pričom v sobotu úrady zaznamenali rekordných 66 528 prípadov nákazy za jediný deň.
USA sú krajinou, ktorú koronavírusová pandémia zasiahla najťažšie, a to v počte prípadov nákazy i počte úmrtí.
Koronavírus v Mexiku
Počet úmrtí na koronavírusovú chorobu COVID-19 v Mexiku prevýšil v nedeľu 35 000. Krajina v počte obetí prekonala Taliansko a stala sa štvrtou najviac postihnutou od začiatku pandémie, pokiaľ ide o bilanciu mŕtvych. Informovala o tom agentúra AFP.
Mexické úrady oznámili 276 ďalších úmrtí na nákazu novým koronavírusom za uplynulý deň, čím jej celkový počet obetí stúpol na 35 006. Počet potvrdených infikovaných v Mexiku vzrástol o 4 482 na celkovo 299 750.
Taliansko doposiaľ eviduje 34 954 obetí a 243 061 infikovaných.
Mexiko sa tak v počte úmrtí zaradilo za Spojené štáty, Brazíliu a Britániu.
Ľavicový prezident Andrés Manuel López Obrador v nedeľu vyhlásil, že podľa údajov koronavírusová pandémia v Mexiku "stráca na intenzite" a obvinil "konzervatívne média" zo šíreniu strachu, píše agentúra Reuters.
Prezident povedal, že bol v priebehu týždňa informovaný o situácii v súvislosti s pandémiou, ktorá je optimistická.
"Správa je pozitívna, dobrá. Záver je taký, že pandémia ustupuje, stráca na intenzite," povedal López Obrador.
Koronavírus v Brazílii
Počet úmrtí v súvislosti s ochorením COVID-19 dosiahol v nedeľu v Brazílii číslo 72 100 po tom, ako za uplynulých 24 hodín v krajine zaznamenali 631 nových obetí.
Informovala o tom tlačová agentúra Reuters s odvolaním sa na údaje brazílskeho ministerstva zdravotníctva.
Brazília - najväčší a najľudnatejší štát v Južnej Amerike - má aktuálne celkovo 1 864 681 potvrdených prípadov nákazy.
Brazília je v súvislosti s počtom nakazených i úmrtí druhou najviac postihnutou krajinou na svete po USA.
Podľa Reuters sa však odborníci domnievajú, že nedostatočné testovanie v tejto 212-miliónovej krajine znamená, že skutočné počty infikovaných osôb sú pravdepodobne značne vyššie.
Koronavírus v Maďarsku
Maďarská vláda do 15. augusta neodvolá zákaz masových podujatí s počtom nad 500 návštevníkov. V rozhovore pre spravodajský server Vg.hu to v pondelok povedal minister inovácií a technológií László Palkovics.
Zároveň zdôraznil, že ak počet nakazených novým druhom koronavírusu bude opäť stúpať, bude potrebné obnoviť časť epidemiologických opatrení.
V súvislosti s podujatiami, ktoré by sa mali konať budúci mesiac pri príležitosti štátneho sviatku, šéf úradu vlády Gergely Gulyás v nedeľu vyhlásil, že kabinet o nich rozhodne v stredu. Maďarsko slávi každoročne 20. augusta Deň sv. Štefana, ktorým si pripomína zakladateľa štátu a prvého uhorského kráľa.
Na ochorenie COVID-19 nezomrel za uplynulých 24 hodín v Maďarsku nikto, laboratórne testy potvrdili nákazu koronavírusom v 13 prípadoch.
Počet infikovaných stúpol na 4247 a z ochorenia sa vyliečilo už 3073 pacientov. Aktuálne je nakazených 579 ľudí.
V nemocniciach je 127 pacientov s COVIDom-19, z ktorých piati sú napojení na pľúcnu ventiláciu, uviedol v pondelok vládny informačný server koronavirus.gov.hu.
Koronavírus v Belgicku
V poradí už tretí deň po sebe sa v Belgicku počet nových infikovaných na vírus SARS-Cov-2 mierne zvyšoval. Uviedla to v pondelok tlačová agentúra Belga.
V období od 3. do 9. júla bolo hlásených v priemere 90,3 prípadu denne oproti 88 v predchádzajúcom týždni, upozornila spoločnosť Sciensano, ktorá pôsobí v oblasti verejného zdravia.
K nárastu nových prípadov došlo najmä v provincii Antverpy, v Bruseli a na juhozápade Flámska.
"Tieto čísla nie sú znepokojujúce, pretože počet nových hospitalizácií vôbec nestúpa," opísal pre médiá situáciu hovorca federálneho krízového centra pre COVID-19 Yves Van Laethem.
Od vypuknutia zdravotnej krízy Belgicko eviduje celkovo 62 707 potvrdených prípadov; po nedeli je to o 101 viac než na konci minulého týždňa.
Za posledných 14 dní sa v Belgicku miera infikovaných ustálila na pomere 10,9 prípadu na 100 000 obyvateľov. Európska únia považuje za epidemiologicky bezpečné tie krajiny, kde je miera nakazených na úrovni 16 prípadov na 100 000 obyvateľov.
Koronavírus v Hongkongu
Hongkonské úrady od stredy sprísnia viaceré opatrenia týkajúce sa zhromažďovania ľudí a dodržiavania spoločenského odstupu. Dôvodom sú obavy z opätovného šírenia nového koronavírusu.
S odvolaním sa na vyjadrenie najvyššej predstaviteľky Hongkongu Carrie Lamovej o tom v pondelok informovala agentúra Reuters.
Hongkonská vláda zníži maximálny počet ľudí na zhromaždeniach z 50 na 4. Takéto opatrenie platilo pre občanov tohto autonómneho územia Číny v marci tohto roku.
Svoje prevádzky musí na týždeň zatvoriť dvanásť vybraných typov zariadení, medzi ktorými sú aj telocvične či videoherne. Reštauráciám bude umožnené vydávať jedlo a nápoje až po 18.00 h. Zákazníci si však budú musieť vziať svoje objednávky so sebou.
Vo verejnej doprave bude tiež povinné zakrývanie nosa a úst. Úrady v Hongkongu v pondelok zaznamenali 52 prípadov ochorenia COVID-19, pričom v 41 prípadoch došlo ku komunitnému prenosu nákazy.
Hongkonský Úrad pre vzdelávanie v piatok oznámil, že od pondelka sa zatvoria všetky miestne školy. Dôvodom je nárast počtu prípadov lokálneho šírenia nového druhu koronavírusu, čo zvýšilo obavy o prenose v tamojších komunitách.
Väčšina škôl v Hongkongu je pre pandémiu choroby COVID-19 zatvorená už od februára. Na neskorší termín bol presunutý aj hongkonský knižný veľtrh, ktorý ročne navštívi približne milión ľudí.
Podľa agentúry Reuters v Hongkongu od konca januára evidujú 1522 infikovaných a osem úmrtí v dôsledku ochorenia COVID-19.
Koronavírus v Juhoafrickej republike
Juhoafrický prezident Cyril Ramaphosa ohlásil v nedeľu nové opatrenia obmedzujúce pohyb a život občanov, ktoré sa rozhodol prijať vzhľadom na stúpajúci počet prípadov nákazy, informovala agentúra DPA.
Od pondelka bude v JAR platiť nočný zákaz vychádzania, a to od deviatej hodiny večer do štvrtej hodiny ráno.
Na verejnosti bude tiež povinné nosenie rúšok na tvár a opätovne bude zakázaný predaj alkoholu. Až do 12. augusta má byť zároveň v krajine predĺžený tzv. stav katastrofy, píše DPA.
"Momentálne zaznamenávame vyše 12 000 prípadov (nákazy) denne," povedal Ramaphosa v televíznom prejave k občanom. Priveľa Juhoafričanov sa podľa jeho slov po uvoľnení opatrení prestalo správať opatrne.
"Keď sa blížime k vrcholu nákazy, je nevyhnutné, aby sme naše kliniky a nemocnice nezaťažovali zraneniami súvisiacimi s alkoholom, ktorým sa dá vyhnúť," dodal prezident na margo zákazu predaja alkoholu.
V JAR dosiaľ potvrdili 276 242 prípadov nákazy a 4 079 úmrtí.
Juhoafrická vláda koncom marca zaviedla prísne obmedzenia pohybu v celej krajine, aby zamedzila šíreniu koronavírusu a získala čas na zlepšenie pripravenosti systému zdravotníctva na boj s nákazou.
Zavedené opatrenia však v máji a júni postupne uvoľňovala, hoci v platnosti od začiatku zostal zákaz predaja tabakových výrobkov.
Koronavírus v Palestíne
Palestínska samospráva zaviedla v nedeľu v Predjordánsku nočný a víkendový zákaz vychádzania, ktorý bude platiť nasledovných 14 dní. Opatrenie má zastaviť opätovné šírenie nového koronavírusu, informovala agentúra AFP.
Hovorca palestínskej samosprávy Ibráhím Milhim na tlačovej konferencii oznámil, že "od ôsmej hodiny večer do šiestej hodiny ráno" bude vo všetkých predjordánskych provinciách zakázané cestovať. Rovnaký zákaz tam bude platiť aj od štvrtkového večera do nedeľného rána.
Okrem zákazu cestovania budú až do štvrtka celkom uzatvorené tamojšie veľké mesta Ramalláh, Hebron, Nábulus. Otvorené v nich budú môcť byť len lekárne a pekárne.
"Je prísne zakázané organizovať svadby, pohreby či večierky," povedal ďalej hovorca a dodal, že Palestínčania majú tiež zakázané chodiť do práce v izraelských osadách.
Západný breh Jordánu, čiže Predjordánsko, okupuje Izrael od šesťdňovej vojny z roku 1967. Tomto územie obýva viac ako 2,8 milióna Palestínčanov a tiež 450.000 obyvateľov židovských osád, píše AFP.
Palestínske ministerstvo zdravotníctva v nedeľu informovalo, že na území dosiaľ zaznamenali 6150 prípadov nákazy koronavírusom a 33 súvisiacich úmrtí.
Palestínska samospráva uzavrela celé Predjordánsko ešte začiatkom marca, keď v oblasti zaznamenali prvé prípady nákazy. Koncom mája však reštrikcie uvoľnila.
Znovu ich zaviedla 3. júla a odvtedy ich postupne sprísňuje v dôsledku nového nárastu infekcií.
V Izraeli s približne deviatimi miliónmi obyvateľov zaznamenali do nedele v súvislosti s koronavírusom vyše 38 600 prípadov nákazy a vyše 360 úmrtí.
Koronavírus v Turkménsku
Turkménsko odporučilo v pondelok svojim obyvateľom, aby "pre prach" nosili na verejnosti rúška. Vláda však trvá na tom, že potvrdené prípady ochorenia COVID-19 krajina nemá, informovala agentúra AFP.
Odporúčanie sa objavilo po tom, ako do Turkménska na desať dní prišla delegácia Svetovej zdravotníckej organizácie, aby vyšetrila reakciu krajiny na pandémiu nového druhu koronavírusu.
Turkménske ministerstvo zdravotníctva uviedlo, že ľudia by mali nosiť rúška z dôvodu "vysokej koncentrácie prachu" vo vzduchu.
Krajina tiež požiadala občanov, aby dodržiavali od seba najmenej metrovú vzdialenosť, avšak k tomuto kroku vysvetlenie neposkytla.
Okrem toho úrady odporučili ľuďom, aby pri vysokých letných teplotách, ktoré často presahujú aj 40 stupňov Celzia, nestáli príliš blízko klimatizácie.
Predtým polícia odhovárala turkménskych občanov od nosenia rúšok na verejných zhromaždeniach, na ktorých sa v posledných mesiacoch zúčastnili tisíce ľudí.
Ministerstvo zahraničných vecí minulý mesiac uviedlo, že odporúčania americkej ambasády, ktorá varovala svojich občanov pred možnými prípadmi nákazy COVID-19 v Turkménsku, sú "falošnými správami".
Ak sa vám graf nezobrazuje, kliknite sem
Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

- Sledujte priebeh pandémie koronavírusu minútu po minúte
- Vývoj počtu nakazených a mapa šírenia koronavírusu na Slovensku
- 25 otázok a odpovedí o novom koronavíruse
- Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť?
- Prečo sa môžete chrániť hygienou rúk?