ANKARA. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v piatok formálne premenil ikonický chrám Hagia Sofia v Istanbule na mešitu a vyhlásil, že je otvorená pre moslimské bohoslužby.
Len niekoľko hodín po tom, čo najvyšší správny súd v Turecku anuloval rozhodnutie vlády z roku 1934, ktoré z niekdajšieho byzantského chrámu a mešity spravilo múzeum, podpísal dekrét o odovzdaní Hagie Sofie pod správu tureckého Riaditeľstva pre náboženské záležitosti.
Prvé moslimské modlitby v priestoroch bývalého byzantského chrámu Hagia Sofia v Istanbule budú 24. júla. Oznámil to v piatok turecký prezident Recep Tayyip Erdogan s tým, brány budú otvorené aj pre nemoslimov.
"Ak Boh dá, piatkové modlitby budú 24. júla a opäť otvoríme Hagiu Sophiu pre bohoslužby... Rovnako ako všetky naše mešity aj brány Hagie Sofie budú široko otvorené pre miestnych obyvateľov a cudzincov, moslimov a nemoslimov," povedal podľa agentúry AFP Erdogan.
Erdogan, ktorý je zbožný moslim, vyzýval na zmenu charakteru budovy, a to aj napriek vlne medzinárodnej kritiky.

Zmenu štatútu pamiatky, ktorá je zapísaná v Zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO, kritizovali Spojené štáty, Grécko či pravoslávni kresťanskí lídri.
Cyperský minister zahraničia Nikos Christodoulides, ktorý je grécky Cyperčan, v piatok po vyhlásení rozhodnutia súdu na Twitteri napísal, že Cyprus "rázne odsudzuje konanie Turecka v súvislosti s Hagiou Sofiou, ktoré je úsilím o odvedenie domácej pozornosti, a vyzýva, aby Turecko rešpektovalo svoje medzinárodné záväzky".
Hagiu Sofiu alebo Chrám Svätej Múdrosti postavili v šiestom storočí a takmer jedno tisícročie bola najväčšou sakrálnou stavbou kresťanského sveta. Po dobytí vtedajšieho Konštantínopolu v roku 1453 z nej Osmani spravili mešitu.
Od roku 1934 slúži ako múzeum, ktoré každoročne pritiahne milióny návštevníkov. Nacionalistické a náboženské skupiny sa však dlho usilovali o jej premenu naspäť na mešitu, zatiaľ čo ostatní veria, že by mala zostať múzeom na znak kresťanskej a moslimskej solidarity.
Práve jedna z takýchto skupín sa obrátila na súd so žiadosťou o anulovanie spomínaného rozhodnutia z roku 1934, pričom argumentovala, že budova bola osobným vlastníctvom osmanského sultána Mehmeda II., ktorý dobyl Konštantínopol.
Súd rozhodol, že Hagia Sofia je majetkom nadácie spravujúcej sultánov majetok a pre verejnosť bola otvorená ako mešita.
Podľa správ médií by sa zmena Hagie Sofie na mešitu mohla odohrať 15. júla pri príležitosti výročia potlačenia pokusu o puč v roku 2016.
Loading
...