BELEHRAD, BRATISLAVA. So slzami v očiach v priamom prenose Petar Djurič hovoril, ako jeho otec zomrel v belehradskej nemocnici po tom, ako sa ani po troch dňoch nedočkal pľúcneho ventilátoru.
Keď v apríli umieral, srbské úrady občanov ubezpečovali, že situáciu s Covidom-19 zvládajú a nedostatok zdravotníckeho materiálu nehrozí.
„Oci, toto je pre teba!“ kričal opakovane a dodal, že doteraz nemá potvrdené, že jeho otec zomrel na Covid-19. Djurič sa stal jednou z tvári protestov, ktoré sa v Belehrade odohrali v utorok a v stredu.
Až neskôr násilné
Tie sa začali v utorok po tom, čo prezident Aleksandar Vučič oznámil, že na víkend sa v Belehrade obnovuje zákaz vychádzania, lebo Srbsko má najvyšší počet nakazených od začiatku pandémie Covidu-19.

Ešte v polovici mája pritom vláda krajinu takmer úplne otvorila, povolila futbalové zápasy a zorganizovala aj voľby, v ktorých si Vučič posilnil moc.
Popierala tiež zistenia novinárov, že na Covid-19 v skutočnosti zomrelo asi dvakrát viac ako 352 potvrdených obetí.
Protesty sú však najmä pokračovaním protivládnych protestov, ktoré sa v krajine pravidelne odohrávajú už rok a pol. Vučič opakuje, že sú za nimi krajne pravicové sily – teraz hovorí aj o zahraničných tajných službách – ktoré chcú zvrhnúť jeho vládu.
„Títo ľudia nehovorili o koronavíruse, hovorili o istej zrade, o migrantoch, sieti 5G, o plochej zemi,“ hovoril vo štvrtok Vučič na tlačovej konferencii. „A títo ľudia tu neboli prvýkrát, toto je len vyššia úroveň agresie oproti predošlým protestom.“
V utorok aj v stredu sa protesty začali ako pokojné zhromaždenie, na ktoré síce prišli opoziční politici, no s tvrdením, že oni ho neorganizujú.
Potom začali niektoré skupiny v dave útočiť na policajtov, ktorí reagovali tvrdými zásahmi. Odtiaľ sú zábery pokusu o obsadenie parlamentu, vypúšťania slzotvorného plynu a konfliktu s bezpečnostnými zložkami.