SME

Lov na odporcov Kremľa. Ako Rusko útočí v Európe

Rusko si dovolí viac, ak Západ nebude reagovať.

Britskí vojenskí experti dekontaminujú miesto v parku v Salisbury, kde v marci 2018 našli bývalého agenta ruskej vojenskej rozviedky GRU Sergeja Skripaľa a jeho dcéru Juliju. (Zdroj: TASR/AP)

LONDÝN, BRATISLAVA. Párik na lavičke v parku v anglickom Salisbury pripomínal okoloidúcim drogovo závislých. Starší muž a mladšia žena sedeli vedľa seba a zvláštne sa triasli.

Žena sa potom spustila na zem, kým starší muž vyvrátil hlavu nahor a stuhol s pohľadom zabodnutým do neba. Až vtedy niekto zavolal pomoc.

Muž, ktorého 4. marca 2018 odviezli v bezvedomí do nemocnice, bol bývalý dvojitý agent Sergej Skripaľ, žena bola jeho dcéra Julija. Otrávili sa bojovou nervovou látkou novičok, ktorú na kľučku Skripaľovho domu naniesli agenti ruskej tajnej služby.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Útok rozpútal jeden z najväčších diplomatických konfliktov posledných rokov. Celkovo 29 krajín vyhostilo zo svojho územia spolu 153 ruských diplomatov. Slovensko medzi nimi nebolo.

Podobných útokov na nepriateľov režimu ruského prezidenta Vladimira Putina v posledných rokoch v Európe pribúda, spolu s dezinformačnými a politickými kampaňami.

Často ich spájajú tí istí ľudia s vízami na falošné meno aj diplomatickým krytím. Ich cieľom je vystrašiť či priamo zlikvidovať kritikov Kremľa, no aj destabilizovať demokratické krajiny.

„Aktivity ruských spravodajských služieb môžu mať aj iné ciele, od zbierania citlivých informácií, cez narušovanie dôvery v demokratický režim cieľových štátov, nabúranie súdržnosti Európskej únie a NATO, až po vnútornú legitimizáciu Putinovho režimu v Rusku,“ hovorí Veronika Víchová, riaditeľka programu Kremlin Watch v Bezpečnostnom centre Evropské hodnoty.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Ako zlikvidovať nepriateľa

Likvidácia nepriateľov režimu bola špecialitou už mnohých krajín komunistického bloku. Leva Trockého, ktorý bol pri boľševickom prevrate v Rusku v roku 1917, zavraždil ruský agent v roku 1940. V mexickom exile ho zabil horolezeckým cepínom. Bolo to jedenásť rokov po tom, ako Stalin vyhnal Trockého z Ruska.

Bulharského disidenta a spisovateľa Georgiho Markova zase v roku 1978 niekto v centre Londýna bodol do nohy dáždnikom. Do tela mu pritom prenikla kovová guľka naplnená jedovatým ricínom. Markov do troch dní zomrel, atentát sa okrem bulharskej tajnej služby pripisuje aj sovietskej KGB.

Odstraňovanie nepriateľov sa však neskončilo pádom Sovietskeho zväzu. V niektorých aktivitách KGB pokračujú jej nasledovnícka Federálna bezpečnostná služba (FSB) aj ruská vojenská rozviedka GRU.

Prezident Putin podpísal v júli 2006 zákon, podľa ktorého môže Rusko bez súdu popraviť v cudzom štáte toho, kto je obvinený z terorizmu a extrémizmu.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C73QP na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Miloš Roman.

Na gól čakali fanúšikovia 50 minút.


TASR
Futbalisti FK Humenné.

Domáci Považania inkasovali tri góly v úvodnom polčase.


TASR
Máté Lékai (vľavo) a Lukáš Urban v prvom štvrťfinále Európskeho pohára EHF FTC-Green Collect Budapešť - Tatran Prešov.

Hádzanárov Tatrana čaká domáca odveta vo štvrťfinále Európskeho pohára EHF.


Larry Lloyd.

Po skončení v Nottinghame pôsobil ako hrajúci tréner vo Wigane, ktorý dostal zo štvrtej do tretej ligy.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu