Belehrad 2. júna (TASR) - Srbské úrady zatkli viacerých bývalých príslušníkov polovojenských jednotiek, ktorých v roku 1995 nafilmovali pri poprave šiestich moslimských mladíkov pri bosnianskej Srebrenici. Dnes to oznámil premiér Vojislav Koštunica.
Videozáznam, na ktorom muži v uniformách zastrelili zajatcov, v stredu prokuratúra haagskeho tribunálu OSN predložila v procese s exprezidentom Slobodanom Miloševičom.
Koštunica vyhlásil, že zatknutia prikázali po tom, čo krajina videla "brutálny, bezcitný a hanebný zločin proti civilistom".
Polícia oznámila, že v rámci vyšetrovania účasti srbských špeciálnych jednotiek na srebrenickej masakre zatkli osem osôb.
Videozáznam nakrútený neďaleko miesta najhoršej masakry bosnianskej vojny (1992-95) odvysielali v stredajších večerných správach najmenej dve srbské televízie, vrátane štátnej RTS.
Záznam ukazuje členov srbskej polovojenskej skupiny Škorpióni ako nechajú z nákladného auta vystúpiť šiestich mladých moslimských mužov s rukami zviazanými za chrbtom. Následne ich odvedú na čistinu, kde najmenej troch z nich z bezprostrednej vzdialenosti zastrelia. Podľa žaloby tribunálu zastrelení boli všetci šiesti, časť z nich až po tom, čo telá druhov preniesli do neďalekej stodoly. Na záberoch, nakrútených jedným z členov Škorpiónov, vidieť tváre páchateľov a počuť, ako pred popravou nevyberavo urážajú obete.
Podľa televízie B92 dvoch Moslimov pred popravou odviedli do domu a mučili. Komentátor oznámil, že tieto zábery kvôli prílišnej brutalite neodvysielali.
Zábery sú prvým názorným materiálom o srebrenickej masakre, ktorý v Srbsku odvysielali. Bosnianskosrbské jednotky pod vedením generála Ratka Mladiča po dobytí enklávy - tzv. bezpečnej zóny OSN, kde hľadali útočisko tisícky Moslimov - v okolitých horách postrieľali asi 7800 moslimských mužov a chlapcov v bojaschopnom veku.
Podľa májového prieskumu však viac ako polovica Srbov odmieta uveriť, že k masakre naozaj došlo.
Koštunica zatknutia oznámil na spoločnej tlačovej konferencii s hlavnou prokurátorkou Medzinárodného trestného tribunálu pre bývalú Juhosláviu (ICTY) Carlou del Ponte, ktorá navštívila Belehrad.
"Myslím si, že pre našu verejnosť je dôležité, že sme reagovali okamžite a že na základe týchto šokujúcich a hrozných záberov je viacero páchateľov tohto zločinu zatknutých a bude sa zodpovedať spravodlivosti," povedal Koštunica.
Del Ponte pred novinármi veľmi ocenila promptnú akciu srbskej polície.
Podľa Nataše Kandičovej z belehradského Centra pre humanitárne právo mal jeden zo zabitých 16 rokov.
Srbsko vždy popieralo účasť na bosnianskej vojne. Žaloba ICTY sa ale snaží dokázať, že Škorpióni spadali pod velenie srbského ministerstva vnútra a do Bosny boli presunutí s jeho vedomím. Miloševič bol počas bosnianskej vojny prezidentom Srbska.
Hlavným obžalovaným zo zosnovania srebrenickej masakry, bosnianskosrbskému politickému lídrovi Radovanovi Karadžičovi a generálovi Mladičovi, sa stále darí unikať zatknutiu. V súvislosti s masakrou tribunál oboch, tak ako aj Miloševiča, obžaloval z genocídy.
Zatknutie a vydanie Karadžiča a Mladiča je hlavnou podmienkou pre pokrok v euroatlantickej integrácii Srbska a Bosny. Karadžič sa zrejme ukrýva na východe Bosny, Mladič podľa predpokladov v Srbsku, kde dlhé roky po vojne otvorene žil.
Del Ponte vyjadrila nádej, že Karadžič a Mladič budú zatknutí do 11. júla, keď sa uskutoční spomienkový obrad pri príležitosti desiateho výročia srebrenickej masakry.