SME
Streda, 17. august, 2022 | Meniny má Milica

Koronavírus vo svete: Melbourne zavedie čiastočný lockdown

Sledujeme dianie vo svete po vyhlásení pandémie koronavírusu. Ako sa vyvíja situácia v USA, Brazílii a ďalších krajinách?


Všetky články, ktoré informujú o mimoriadnych opatreniach a základných zdravotníckych informáciách o novom koronavíruse, budú na SME.sk odomknuté a prístupné pre každého. Považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu i overenú žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného →


Vyše dvestotisíc ľudí zomrelo v Európe na nový druh koronavírusu, informovala v utorok popoludní tlačová agentúra AFP. Svoj výpočet založila na údajoch z oficiálnych zdrojov, platných k 15.10 h SELČ.

Vyše dve tretiny z 200 005 zaznamenaných mŕtvych pripadajú na štyri štáty - Britániu, Taliansko, Francúzsko a Španielsko. Celkovo sa koronavírusom nakazilo 2.751.606 ľudí po celej Európe vrátane uvedených mŕtvych.

Práve Európa je pandémiou zatiaľ najviac postihnutým kontinentom, pričom nákaza usmrtila na celom svete 538 418 ľudí.

SkryťVypnúť reklamu

Británia, ktorá oficiálne zaznamenala 44 236 mŕtvych, a Taliansko s 34.869 úmrtiami zatiaľ utrpeli najväčšie straty na životoch z celej Európy.

Počet mŕtvych vo Francúzsku dosiahol 29.920 a Španielsko zaznamenalo 28.388 úmrtí.

Koronavírus v Chorvátsku

Chorvátsko zaznamenalo v utorok v priebehu uplynulých 24 hodín 52 nových prípadov nákazy koronavírusom. V súčasnosti je v krajine 930 nakazených, píše chorvátska agentúra HINA.

Celkovo Chorvátsko od vypuknutia epidémie zaznamenalo 3272 prípadov infekcie a 113 úmrtí. Vyliečilo sa už 2229 pacientov.

Z aktuálne nakazených je 89 pacientov v nemocnici.

Počet prípadov začal v Chorvátsku opäť rásť v polovici júna. Minulý týždeň táto západobalkánska krajina dokonca zaznamenala rekordný nárast počtu nových nakazených - 96.

SkryťVypnúť reklamu

Z tohto dôvodu vydalo Rakúsko varovanie pred cestovaním do Chorvátska. Slovinsko zase vyradilo Chorvátsko zo zoznamu bezpečných krajín.

Koronavírus v Iráne

Irán zaznamenal za posledný deň v súvislosti s novým druhom koronavírusu 200 nových úmrtí. Ide o najvyšší denný prírastok od februára, keď v tejto blízkovýchodnej krajine prepukla epidémia uvedeného vírusu SARS-CoV-2. Informuje o tom agentúra AFP.

Predošlý najvyšší počet evidovali iránske úrady v nedeľu, keď hlásili 163 nových úmrtí.

"Bohužiaľ, za posledných 24 hodín sme prišli o 250 krajanov, čím sa celkový počet obetí (koronavírusu) zvýšil na 11.931," uviedla hovorkyňa iránskeho ministerstva zdravotníctva Símá Láríová.

"Toto zvýšenie počtu úmrtí je pre nás všetkých veľmi bolestivé," uviedla. Dodala, že ide o dôsledok "všetkého nášho správania a konania".

SkryťVypnúť reklamu

Za posledný deň pribudlo v Iráne podľa jej slov aj 2637 nových prípadov nákazy koronavírusom, čím sa ich celkový počet zvýšil na 245.688. Hovorkyňa priblížila, že k prudkému nárastu v počte nových infekcií došlo v istej oblasti, kde sa v uplynulých dňoch konalo viacero svadieb. Oblasť pritom nemenovala.

Najnižší denný nárast v počte potvrdených prípadov i úmrtí súvisiacich s koronavírusom zaznamenal Irán začiatkom mája, pričom odvtedy počet nakazených i úmrtí stabilne stúpa.

Iránska vláda v dôsledku tejto skutočnosti nedávno zaviedla povinné nosenie rúšok na tvár v uzatvorených verejných priestoroch, a to s platnosťou od uplynulej nedele.

Koronavírus v Maďarsku

Nákazu novým druhom koronavírusu v Maďarsku potvrdili laboratórne testy za uplynulý deň v 16 prípadoch, čím celkový počet infikovaných stúpol na 4205.

SkryťVypnúť reklamu

Podobne vysoký počet nakazených zaznamenali naposledy 7. júna, keď bolo potvrdených 18 nových infekcií.

Ochoreniu COVID-19 za posledný deň nepodľahol nikto, vyplýva z údajov vládneho informačného servera koroanvirus.gov.hu zverejnených v utorok.

Pandémia si v Maďarsku vyžiadala celkovo už 589 obetí, pričom z ochorenia sa vyliečilo už 2874 ľudí.

Počet aktuálne nakazených je 742, z ktorých 142 je hospitalizovaných. Umelú pľúcnu ventiláciu si vyžaduje stav siedmich pacientov.

V Maďarsku sa 20. júna skončil stav núdze, avšak stále trvá stav epidemiologickej pohotovosti. Nosenie rúšok je naďalej povinné v obchodoch či v prostriedkoch hromadnej dopravy.

V meste Mezőkövesd na severovýchode Maďarska zatvorili pre hrozbu šírenia nákazy koronavírusom základnú školu, informovala v utorok komerčná televízia RTL, podľa ktorej hrozba pochádza od jedného z učiteľov.

SkryťVypnúť reklamu

Nemocnica Boršodsko-abovsko-zemplínskej župy v tejto súvislosti vydala vyhlásenie, v ktorom uviedla, že minulý týždeň prijali troch pacientov nakazených koronavírusom.

Toto zdravotné zariadenie súčasne potvrdilo, že pri preverovaní kontaktov jedného z pacientov, učiteľa základnej školy, boli testy v 21 prípadoch pozitívne, pričom učiteľ sa mohol nakaziť na porade.

Jeden z 21 infikovaných pochádza z Hevešskej a zvyšní z Boršodsko-abovsko-zemplínskej župy. Všetci nakazení sú izolovaní a sú pod epidemiologickým dohľadom, niektorí z nich sú v nemocničnom ošetrení.

Koronavírus v Austrálii

Druhé najväčšie austrálske mesto Melbourne sa od stredajšej polnoci opäť čiastočne uzavrie z dôvodu šírenia nákazy novým koronavírusom.

Takzvaný lockdown bude trvať najmenej šesť týždňov, uviedol v utorok premiér štátu Viktória Daniel Andrews, píše agentúra AFP.

SkryťVypnúť reklamu

"Nemôžeme sa tváriť, že koronavírusová kríza sa už skončila," povedal Andrews. Za posledných 24 hodín hlásili v Melbourne 191 nových prípadov nákazy. "Sú to neúnosne vysoké čísla," dodal.

Viac než päť miliónov ľudí tak bude musieť zostať doma. Svoje príbytky môžu opustiť len v nevyhnutných prípadoch - za účelom lekárskej starostlivosti, nákupu základných potravín či výrobkov, športu a cesty do práce, napísala spravodajská stanica BBC.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Andrews zároveň poukázal na to, že ľudia postupne prestali dodržiavať stanovené bezpečnostné pravidlá ochrany pred koronavírusom SARS-CoV-2.

V štáte Viktória sa síce obmedzenia začali zmierňovať, no po tom, čo za posledných 14 dní znova došlo k nárastu prípadov nakazených, ich museli opäť zaviesť.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Austrálska vláda zatvorí hranice medzi dvoma najľudnatejšími štátmi Čítajte 

Väčšina žiakov sa preto bude opäť učiť z domu a reštaurácie či kaviarne budú fungovať len ako donášková služba.

Momentálne vo Viktórii evidujú viac než 700 aktívnych prípadov. Celkovo zaznamenali v Austrálii takmer 9000 nakazených a 106 úmrtí.

Iné austrálske štáty a teritóriá, ktorým sa úspešne darí bojovať proti pandémii COVID-19 a v súčasnosti zaznamenávajú len malý počet infikovaných, zakázali obyvateľom Viktórie vstup na svoje územie.

Hranice medzi Viktóriou a Novým Južným Walesom - dvoma najľudnatejšími austrálskymi štátmi - sa od utorka polnoci uzavreli vôbec po prvý raz za posledných 100 rokov.

Na desiatkach hraničných priechodov sú v nasadení príslušníci polície a armády, ktorí prostredníctvom dronov a lietadiel kontrolujú dlhú hranicu medzi spomenutými štátmi.

SkryťVypnúť reklamu

Koronavírus v Srbsku

Srbsko v utorok potvrdilo 13 nových úmrtí na ochorenie COVID-19, ktoré spôsobuje nový koronavírus. Ide o vôbec najvyšší denný nárast od vypuknutia koronavírusovej pandémie.

Srbsko zaznamenalo celkovo 330 úmrtí na COVID-19.

Za uplynulých 24 hodín v krajine zaevidovali aj 299 nových prípadov nákazy koronavírusom, čo je o niečo menej ako predchádzajúce dni, keď úrady hlásili viac ako 300 prípadov za jediný deň.

Celkovo je v krajine hospitalizovaných 2942 ľudí, z nich 110 je napojených na pľúcnu ventiláciu.

Od 6. marca testovali v Srbsku 455 604 ľudí a infekciu zistili v 16 719 prípadoch.

V metropole Belehrad a ďalších 18 mestách a obciach bol vyhlásený mimoriadny stav.

V Belehrade v pondelok sprístupnili núdzovú poľnú nemocnicu s 500 lôžkami.

SkryťVypnúť reklamu

Námestník primátora Belehradu Goran Vesič uviedol, že dočasná nemocnica v športovej hale je "preventívnym opatrením", keďže nemocnice v hlavnom meste pri súčasnom náraste prípadov infekcie dosahujú svoju maximálnu kapacitu.

Nákaza v Srbsku sa vrátila a má rozsah naposledy zaznamenaný na vrchole pandémie v tejto balkánskej krajine v marci a apríli, napísala agentúra AP.

Koronavírus v Katalánsku

Katalánske regionálne úrady chcú sprísniť povinnosť nosenia rúšok na verejnosti. Oznámili to v utorok po náraste počtu prípadov nákazy koronavírusom za uplynulý mesiac, píše agentúra AFP.

Rúška sú v Španielsku na verejnosti povinné v prípade, keď nie je možné dodržať 1,5-metrový odstup - napríklad vo verejnej doprave.

"Chceme, aby nosenie rúšok bolo povinné vždy," uviedla hovorkyňa katalánskej vlády Meritxell Budová. Detaily by mali byť spresnené na stredajšom zasadaní tamojšej vlády.

SkryťVypnúť reklamu

Katalánsko, podobne ako celé Španielsko, trápi opätovný nárast počtu prípadov nákazy. Úrady v sobotu uzavreli oblasť okolo mesta Lleida, západne od Barcelony, ktoré je domovom približne 200 000 ľudí.

Obmedzenie pohybu zaviedli aj v regióne Galícia na severozápade Španielska.

K opatreniu prichádza v čase, keď sa v Španielsku začali letné prázdniny a krajina znovu prijíma návštevníkov z 12 nečlenských krajín Európskej únie, informuje AFP.

Španielsko otvorilo svoje hranice s krajinami schengenského priestoru v rámci EÚ a Britániou už 21. júna, keď v krajine skončil núdzový stav.

Koronavírus v Českej republike

V utorok zatiaľ v Česku pribudlo 73 nových prípadov nákazy koronavírusom, čo je o 22 viac než za celý pondelok.

Dosiaľ sa v ČR nakazilo celkovo 12 639 ľudí, vyliečených je 7910 ľudí a obetí na životoch 351. Vyplýva to z informácií českého ministerstva vnútra.

SkryťVypnúť reklamu

Počet nakazených sa teda drží pod stovkou, a to už od nedele. Avšak predtým niekoľko dní zaznamenávali v Česku počty infikovaných nad 100: vo štvrtok ich bolo 132, v utorok 149, v pondelok 202 a predminulú nedeľu dokonca 305.

Podľa dostupných informácií je najpostihnutejším regiónom okres Karviná v Moravskosliezskom kraji na severovýchode ČR, kde sa nákaza začala šíriť medzi baníkmi v baniach spoločnosti OKD.

Starostovia z okresu Karviná pokladajú tamojšiu situáciu týkajúcu sa nákazy za veľmi vážnu. Vinu pripisujú vláde, ministerstvu zdravotníctva aj krajským hygienikom. Epidemiológ Roman Prymula vo vysielaní ČT24 však v utorok povedal, že vďaka trasovaniu, ktoré v regióne prebieha, sa podarilo situáciu zafixovať.

Na nepriaznivú epidemiologickú situáciu v Českej republike predtým zareagovali aj niektoré štáty ako Slovinsko, Lotyšsko a Estónsko a zaradili ju do zoznamu menej bezpečných krajín.

SkryťVypnúť reklamu

Slovinsko nakoniec zmenilo svoje pôvodné rozhodnutie a od utorka 7. júla znova zaraďuje Česko na "zelený zoznam" bezpečných štátov.

Na zozname epidemiologicky menej bezpečných oblastí však naďalej zostane Moravskosliezsky kraj. Oznámil to v pondelok na Twitteri český minister zahraničných vecí Tomáš Petříček s odvolaním sa na slovinského rezortného kolegu Anžeho Logara.

Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Pixel Federation nikdy nezarobil ako cez pandémiu
 2. Auto bez čakania? VW T-Cross môžete mať hneď a aj so zľavou
 3. Radi si veci vyrábate sami? Tento nový časopis je pre vás
 4. Zdravotná poisťovňa zostala prekvapená. Zaplatila už 30 mil. eur
 5. Domčeky trulli mali byť dočasným bývaním v snahe neplatiť dane
 6. Energetici prinavrátia Pečnianskemu lesu pôvodnú biodiverzitu
 7. Kupón na cestu do Thajska, USA a Vietnamu so zľavou 888 eur
 8. Najbohatšie mesto v stredoveku, divoký západ na Slovensku
 1. 365.bank si naďalej upevňuje svoju pozíciu plnoformátovej banky
 2. FoodCycler definitívne skoncuje s muškami v kuchyni
 3. Nadácia COOP Jednota pomáha dlhodobo chorým pacientom
 4. Pixel Federation nikdy nezarobil ako cez pandémiu
 5. Zdravotná poisťovňa zostala prekvapená. Zaplatila už 30 mil. eur
 6. Auto bez čakania? VW T-Cross môžete mať hneď a aj so zľavou
 7. Radi si veci vyrábate sami? Tento nový časopis je pre vás
 8. Toto sú výhody, ktoré majú prémioví predplatitelia na SME.sk
 1. Zdravotná poisťovňa zostala prekvapená. Zaplatila už 30 mil. eur 28 873
 2. Domčeky trulli mali byť dočasným bývaním v snahe neplatiť dane 22 664
 3. Najbohatšie mesto v stredoveku, divoký západ na Slovensku 15 778
 4. Kam príde, tam vypredá. Nitran vymýšľal vlastný cider dva roky 13 144
 5. Kupón na cestu do Thajska, USA a Vietnamu so zľavou 888 eur 5 052
 6. Pixel Federation nikdy nezarobil ako cez pandémiu 4 216
 7. Nie som superman, ale viem, že Prešov má na to byť supermestom. 3 654
 8. Radi si veci vyrábate sami? Tento nový časopis je pre vás 2 884
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Milan Uhrík predstavuje nového člena Republiky Jána Rejdu (vľavo)

Rejdu preveruje tím Gorila.


16 h

Nedostatok a veľký dopyt zvyšujú ceny suroviny a ohrozuje aj teplárne.


18 h
Peter Schutz.

Zaujímavé je, že z Vazovovej polícia vyšetruje iba nového člena Republiky.


16 h
Logo podcastu Dobré ráno.

Ako sa vyvíja vojna na Ukrajine.


a 3 ďalší 3 h

Neprehliadnite tiež

Liz Cheneyová.

Prehru označila za začiatok novej kapitoly vo svojej politickej kariére.


TASR 2 h
Prezident Joe Biden podpisuje zákon o klimatickej zmene, zdravotnej starostlivosti a daniach.

Biely dom označuje zákon za najväčší záväzok s cieľom zmierniť klimatickú zmenu.


TASR 2 h
Logo podcastu Dobré ráno.

Ako sa vyvíja vojna na Ukrajine.


a 3 ďalší 3 h
Volodymyr Zelenskyj

Vojna na Ukrajine pokračuje.


a 5 ďalší 9 h
SkryťZatvoriť reklamu