Ak sa vám graf nezobrazuje, kliknite sem.
Správu priebežne aktualizujeme.
Prečítajte si najnovší vývoj situácie v súvislosti s novým koronavírusom v jednotlivých krajinách.
- Koronavírus v USA >>>
- Koronavírus v Brazílii >>>
- Koronavírus v Indii >>>
- Koronavírus v Austrálii >>>
- Koronavírus v Maďarsku >>>
- Koronavírus v Belgicku >>>
- Koronavírus vo Švajčiarsku >>>
- Koronavírus na Ukrajine >>>
- Koronavírus v Indii >>>
- Koronavírus v Srbsku >>>
- Koronavírus v Česku >>>
- Koronavírus v Rakúsku >>>
- Koronavírus v Izraeli >>>
Koronavírus v USA
Počet obetí pandémie nového koronavírusu prekročil v pondelok v Spojených štátoch hranicu 130 000. Vyplýva to z údajov americkej Univerzity Johnsa Hopkinsa, na ktorú sa odvolala agentúra AFP.
Z priebežne aktualizovanej bilancie tejto univerzity vyplýva, že v USA dosiaľ zaznamenali 130 007 úmrtí spojených s ochorením COVID-19. Nákazu vírusom SARS-CoV-2 potvrdili v celkovo 2 888 729 prípadoch.
Spojené štáty sú krajinou, ktorú koronavírusová pandémia zasiahla najťažšie, a to v počte prípadov nákazy i počte úmrtí.
Počet prípadov sa v uplynulých dňoch začal zvyšovať, pričom v piatok úrady zaznamenali vôbec najväčší nárast od začiatku epidémie - 57 683 nových prípadov infekcie.
Napriek výrazne stúpajúcim počtom nakazených americký prezident Donald Trump v sobotu v príhovore k občanom pri príležitosti tohtoročného Dňa nezávislosti USA vyzdvihol postup krajiny v boji proti pandémii nového koronavírusu.
"Naša stratégia napreduje dobre," povedal Trump v sobotu večer miestneho času vo vystúpení v záhrade Bieleho domu.
Koronavírus v Brazílii
Brazília zaznamenala v nedeľu 26 051 nových prípadov nákazy koronavírusom v priebehu uplynulých 24 hodín, čím sa celkový počet prípadov zvýšil na 1 603 055, informovalo ministerstvo zdravotníctva, ktoré citovala agentúra TASS.
Úrady takisto potvrdili 602 nových úmrtí. Chorobe Covid-19, ktorú spôsobuje nový koronavírus SARS-CoV-2, celkovo v tejto najväčšej juhoamerickej krajine podľahlo už 64 867 ľudí.
Epicentrom epidémie v Brazílii je juhovýchod krajiny, ktorý zahŕňa štáty Sao Paulo, Rio de Janeiro, Espírito Santo a Minas Gerais. V tejto oblasti úrady zaznamenali viac ako 553-tisíc prípadov infekcie a 29 750 úmrtí.
Brazília je v súvislosti s počtom nakazených i úmrtí druhou najviac postihnutou krajinou na svete po USA.
Koronavírus v Austrálii
Austrálska vláda od utorka uzavrie hranice štátu Viktória v dôsledku nárastu počtu prípadov nákazy koronavírusom. Informovala o tom v pondelok agentúra AFP, ktorá citovala oznámenie austrálskej vlády.
Hranice medzi Viktóriou a Novým Južným Walesom - dvoma najľudnatejšími austrálskymi štátmi - sa uzavrú vôbec po prvý raz za posledných sto rokov, píše agentúra Reuters.
Viktória v pondelok v priebehu uplynulých 24 hodín zaznamenala až 127 nových prípadov infekcie. Vírus sa šíri v hlavnom meste štátu - Melbourne, kde úrady odhalili ohnisko v niekoľkých obytných domoch.
Premiér Viktórie Daniel Andrews rozhodnutie austrálskej vlády označil za "rozumné".
Melbourne zažíva po niekoľkých týždňoch postupného uvoľňovania epidemiologických opatrení opätovný nárast počtu nových prípadov. Mnohé z nich úrady zaznamenali v husto obývaných obytných domoch, ktoré následne uzavreli.
Austrália dosiaľ zaznamenala viac ako 8500 prípadov nákazy a 105 úmrtí.
Koronavírus v Maďarsku
V uplynulých 24 hodinách pribudlo v Maďarsku šesť nových prípadov nákazy novým druhom koronavírusu, ochoreniu COVID-19 však nepodľahol nikto, uviedol v pondelok vládny informačný server koronavirus.gov.hu.
Päť zo šiestich infikovaných pochádza z Boršodsko-abovsko-zemplínskej župy, kde už v nedeľu zaznamenali mierny nárast prípadov nákazy. V Budapešti a v Peštianskej župe nových nakazených nezaznamenali.
Celkový počet nákazy koronavírusom dosiahol 4189, pričom od začiatku júna evidujú trvale nízky počet nových prípadov, minulý týždeň pribudlo denne v priemere šesť infikovaných.
Počet obetí ochorenia COVID-19 zostáva na hodnote 589. Z ochorenia sa vyliečilo 2860 pacientov. Aktuálne je nakazených 740 osôb, v nemocnici ošetrujú 144 chorých, z nich osem je napojených na umelú pľúcnu ventiláciu.
Koronavírus v Belgicku
V Belgicku v posledných troch dňoch pribúdalo denne viac ako 100 prípadov nákazy novým koronavírusom.
Informovala o tom v pondelok televízna stanica RTBF, podľa ktorej ide o mierny nárast oproti situácii z predošlého týždňa.
Od vypuknutia epidémie bolo v Belgicku celkovo nahlásených už 62 016 prípadov nákazy a 9771 úmrtí.
V pondelok ráno bolo v belgických nemocniciach hospitalizovaných 168 infikovaných ľudí.
Belgicko patrilo v počte úmrtí na obyvateľa medzi najviac postihnuté krajiny na svete.
Podľa sobotňajšej bilancie agentúry AFP pripadalo v Belgicku na 100 000 obyvateľov až 84 úmrtí. V Británii to bolo 65, v Španielsku 61, Taliansku 58 a vo Švédsku 54.
Koronavírus vo Švajčiarsku
Švajčiarsko zaviedlo v pondelok prvýkrát od vypuknutia koronavírusovej pandémie povinné nosenie rúšok v mestskej hromadnej doprave.
Úrady doteraz občanom len radili zakrývať si ústa a nos počas dopravnej špičky, väčšina pasažierov však tieto odporúčania aj tak ignorovala, približuje agentúra.
"Vyzerá to dobre," vyjadril sa riaditeľ verejnej dopravy v Zürichu Guido Schoch pre miestne médiá. "Rúško nosí viac ako 95 percent ľudí."
Nové pravidlá sa taktiež vzťahujú na lety spoločnosti Swiss International Air Lines, potvrdil hovorca švajčiarskej vlády.
Povinnosť nosiť rúška vo vlakoch, v električkách, autobusoch, horských železniciach, lanovkách a na lodiach platí pre všetkých ľudí starších ako 12 rokov.
Ak si pasažieri rúško nenasadia, vodič ich môže z dopravy vylúčiť, a ak odmietnu vystúpiť, bude im udelená pokuta.
Od pondelka začala v krajine taktiež platiť povinná desaťdňová karanténa pre ľudí, ktorí pricestujú z 29-tich tzv. vysokorizikových štátov, medzi ktoré patria aj Rusko, Spojené štáty, Srbsko a Švédsko
Švajčiarsko počas minulých týždňov zaznamenalo nárast prípadov nákazy koronavírusom. Od vypuknutia pandémie ich zaevidovali 32 315. Vírus si doteraz v krajine vyžiadal 1965 obetí.
Koronavírus na Ukrajine
Počet potvrdených prípadov infekcie novým typom koronavírusu na Ukrajine sa za posledných 24 hodín zvýšil o 543 na celkovo 49 043.
Informovala o tom v pondelok agentúra Ukrinform s odvolaním sa na údaje Rady národnej bezpečnosti a obrany (RNBO).
Podľa nej ochoreniu COVID-19, ktoré je spôsobované novým koronavírusom SARS-CoV-2, podľahlo za posledných 24 hodín 13 ľudí, čím celkový počet obetí v krajine stúpol na 1262.
Z nákazy sa od začiatku pandémie na Ukrajine uzdravilo 21.703 ľudí.
Ukrajina oznámila 26. júna rekord v počte nových prípadov, keď bolo za posledných 24 hodín pozitívne testovaných 1109 osôb.
Koronavírus v Indii
India v počte nakazených koronavírusom predbehla Rusko a stala sa tak treťou najzasiahnutejšou krajinou na svete.
V pondelok pribudlo v Indii 24 248 nových prípadov, čím sa celkový počet infikovaných vyšplhal na 697 413, z ktorých 19 693 už zomrelo.
Rusko oficiálne registruje 680 283 prípadov nákazy. Celosvetovému rebríčku aj naďalej neohrozene kraľujú Spojené štáty s 2,9 miliónom infikovaných. Na druhej priečke je Brazília, ktorá má vyše 1,6 milióna potvrdených prípadov.
Po prísnych preventívnych opatreniach proti šíreniu vírusu India uvoľnila predchádzajúce obmedzenia na väčšine svojho územia s výnimkou vysoko rizikových oblastí.
Ministerstvo kultúry v pondelok tiež po troch mesiacoch otvorilo všetky pamätihodnosti. Výnimkou je slávny Tádž Mahal, v okolí ktorého zaznamenali nárast počtu nových prípadov.
Koronavírus v Srbsku
Vojaci v Srbsku zriadili v hlavnom meste Belehrad núdzovú poľnú nemocnicu s 500 lôžkami a v pondelok ju sprístupnili.
Balkánska krajina sa zo všetkých síl snaží zastaviť nové šírenie koronavírusu SARS-CoV-2, čo len zdôrazňuje, aké riziká prináša rýchle uvoľňovanie karanténnych obmedzení proti nákaze.
Dočasná nemocnica v športovej hale v Belehrade je "preventívnym opatrením", keďže nemocnice v hlavnom meste pri súčasnom náraste prípadov infekcie dosahujú svoju maximálnu kapacitu, uviedol námestník primátora Belehradu Goran Vesič.
Nákaza v Srbsku sa vrátila a má rozsah naposledy zaznamenaný na vrchole pandémie v tejto balkánskej krajine v marci a apríli.
Stúpajúce počty v Srbsku sú mrazivým dôkazom toho, ako sa koronavírus, ktorý je vo väčšine Európy na ústupe, môže znova rýchlo šíriť, ak sa karanténne obmedzenia zrušia príliš skoro.
Krajina zaviedla na vrchole pandémie jedny z najprísnejších opatrení proti koronavírusu a začiatkom mája ich začala postupne rušiť, až takmer na úroveň úplného znovuotvorenia.
Pred nabitými tribúnami sa odohrali futbalové aj tenisové zápasy, čo vyústilo do pozitívnych výsledkov testov niektorých hráčov.
Na podujatí organizovanom v Srbsku a chorvátskom letovisku Zadar na pobreží Jadranského mora sa nakazila takisto srbská tenisová hviezda Novak Djokovič a ďalší hráči.
Grécko sa na silnejúcu hrozbu nákazy rozhodlo reagovať tak, že od pondelka rána zakázalo Srbom prekračovať svoju jedinú otvorenú pozemnú hranicu. Nové obmedzenie spôsobilo sedem kilometrov dlhú dopravnú zápchu hraničnom priechode Promachonas s Bulharskom.
Úrady nakoniec povolili vstup do Grécka množstvu áut, ktoré boli v zápche uviaznuté celú noc.
Obec Promachonas leží v severogréckom kraji Stredná Makedónia.
Koronavírus v Česku
Pribúdanie potvrdených prípadov nákazy koronavírusom v Česku sa spomalilo - za celú nedeľu zaznamenali iba 75 nakazených, hoci ministerstvo zdravotníctva hlásilo v posledných dňoch viac než 100 chorých denne.
Spomínaných 75 infikovaných je najnižšie číslo za posledné dva týždne. Celkovo sa v Česku koronavírusom nakazilo 12.515 ľudí.
Ochorenie COVID-19, ktoré koronavírus spôsobuje, si vyžiadalo 348 ľudských životov, uviedol portál Českej televízie (ČT).
Niekoľko predchádzajúcich dní zaznamenávali v Česku počty nakazených nad 100: vo štvrtok ich bolo 132, v utorok 149, v pondelok 202 a uplynulú nedeľu 305.
Podľa dostupných informácií je najpostihnutejším regiónom okres Karviná v Moravskosliezskom kraji na severovýchode ČR.
Koronavírus v Rakúsku
Počet aktívnych prípadov koronavírusu v Rakúsku stúpol opäť nad tisíc. Stalo sa tak po prvý raz od polovice mája, informovala rakúska vláda.
Rakúske ministerstvo zdravotníctva registruje k pondelku 1 012 "aktuálne chorých" osôb, pričom 78 sa nachádza v nemocniciach, z toho 11 na jednotkách intenzívnej starostlivosti.
Rakúsko bolo jedným z prvých štátov v Európe, ktoré sa v dôsledku pandémie uzavrelo a odvtedy postupne opäť otvorilo.
Cez víkend hlásili rakúske médiá malé koncentrácie prípadov nákazy v troch bitúnkoch v Hornom Rakúsku.
Celkovo zaznamenalo Rakúsko od začiatku pandémie vyše 18 270 pozitívnych prípadov a 681 obetí.
Koronavírus v Izraeli
Izraelská vláda v pondelok opäť zaviedla niekoľko reštriktívnych opatrení v dôsledku prudkého nárastu počtu prípadov nákazy koronavírusom.
Rozhodla sa okamžite zatvoriť bary, nočné kluby, telocvične a sály pre podujatia. Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na izraelský rozhlas.
Premiér Benjamin Netanjahu na mimoriadnom zasadnutí kabinetu uviedol, že Izrael musí zvrátiť priebeh koronakrízy, aby sa predišlo rozsiahlejším obmedzeniam, ktoré by mohli ochromiť ekonomiku.
Okrem okamžitého opätovného zatvorenia barov, nočných klubov, telocviční, ako aj sál pre podujatia a kultúrne akcie sa podľa nového nariadenia môže v reštauráciách zhromaždiť maximálne 20 ľudí v interiéri a 30 vo vonkajších priestoroch.
V synagógach sa maximálny počet veriacich zníži na 19 a autobusy budú môcť prepraviť maximálne len 20 cestujúcich.
V Izraeli potvrdili už viac ako 30 000 prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2, ktorý spôsobuje chorobu COVID-19. Nákaze podľahlo v krajine 332 ľudí.
Ak sa vám graf nezobrazuje, kliknite sem.
Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

- Sledujte priebeh pandémie koronavírusu minútu po minúte
- Vývoj počtu nakazených a mapa šírenia koronavírusu na Slovensku
- 25 otázok a odpovedí o novom koronavíruse
- Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť?
- Prečo sa môžete chrániť hygienou rúk?