SME
Utorok, 4. august, 2020 | Meniny má Dominik, DominikaKrížovkyKrížovky

Koronavírus vo svete: V Taliansku stúpa počet nových prípadov

Sledujeme dianie vo svete po vyhlásení pandémie koronavírusu. Ako sa vyvíja situácia?


Všetky články, ktoré informujú o mimoriadnych opatreniach a základných zdravotníckych informáciách o novom koronavíruse, budú na SME.sk odomknuté a prístupné pre každého. Považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu i overenú žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného →


Celosvetový počet prípadov nákazy koronavírusom sa za posledných 24 hodín zvýšil o rekordných 212 326, pribudlo 5134 úmrtí. Vyplýva to z údajov, ktoré v sobotu večer zverejnila Svetová zdravotnícka organizácia.

Celkový počet prípadov nákazy dosiahol podľa údajov organizácie celkovo asi 10,922 milióna, počet úmrtí dosiahol podľa WHO 523-tisíc.

Najvýraznejší nárast počtu prípadov nákazy aj úmrtí organizácia za posledných 24 hodín zaznamenala na americkom kontinente.

Koronavírus v Taliansku

Počet nových prípadov nákazy koronavírusom sa v Taliansku v sobotu zvýšil už piaty deň po sebe. Za uplynulý deň zaznamenali 235 infikovaných.

Skryť Vypnúť reklamu

Celkovo počet známych prípadov ochorenia COVID-19 v Taliansku presiahol 241 400.

Sobotňajšie údaje ukázali výrazný nárast počtu prípadov za posledných 24 hodín - z 27 na 51 - v severotalianskom regióne Emilia-Romagna, ktorého pobrežné mestá priťahujú dovolenkárov.

Región Lazio, ktorého hlavným mestom je Rím, tiež zaregistroval značný nárast potvrdených prípadov, a to z 11 z predošlého dňa na aktuálnych 31.

Rím sa snaží odradiť skupiny mladých ľudí od toho, aby sa počas letných nocí zhromažďovali bez dodržiavania bezpečného odstupu a nosenia rúšok, píše AP.

V Taliansku hlásili za uplynulý deň tiež 21 ďalších úmrtí, čím počet potvrdených obetí pandémie stúpol v krajine na 34 854.

Koronavírus v Spojených štátoch

Spojené štáty evidujú za posledných 24 hodín viac ako 43 700 prípadov nákazy novým koronavírusom, vyplýva z údajov Univerzity Johnsa Hopkinsa k sobotňajšiemu večeru miestneho času.

Skryť Vypnúť reklamu

Celkový počet potvrdených infikovaných v krajine sa tým zvýšil na takmer 2,84 milióna.

V USA hlásili za uplynulý deň ďalších 252 úmrtí na koronavírusovú chorobu COVID-19, čím počet obetí v krajine od začiatku pandémie stúpol na 129 657.

Nové údaje prišli po troch dňoch rekordne vysokých počtov nových prípadov, z ktorých najviac - 57 683 - zaevidovali v piatok.

Nižšie čísla by podľa AFP mohli súvisieť s menším počtom hlásení počas národného sviatku Dňa nezávislosti, ktorý USA slávia 4. júla.

Najvyššie denné nárasty potvrdených nových prípadov v sobotu oznámili štáty Florida (11.445) a Texas (8258), kde naďalej pribúdajú počty pacientov s COVID-19 v nemocniciach, informovala agentúra AP.

Spojené štáty sú krajinou, ktorú koronavírusová pandémia zasiahla najťažšie, a to v počte prípadov nákazy i počte úmrtí.

Skryť Vypnúť reklamu

Prezident Donald Trump v sobotu znova obvinil Čínu zo zatajovania informácií o novom koronavíruse, čo podľa neho umožnilo rozšírenie nákazy po celom svete, vyzdvihol však americkú "vedeckú brilantnosť".

"Pravdepodobne budeme mať liečebné a/alebo vakcínové riešenie dlho pred koncom tohto roka," vyhlásil.

Koronavírus v Česku

České ministerstvo zdravotníctva hlási do nedele podvečera iba 29 nových prípadov ochorenia COVID-19.

Oproti štatistikám zo soboty, keď v krajine pribudlo za celý deň 121 prípadov tohto ochorenia, tak ide o výrazné zlepšenie, píše spravodajský server Novinky.cz.

V Českej republike dosiaľ potvrdili 12.469 prípadov nákazy novým koronavírusom a 348 úmrtí na ochorenie COVID-19, ktoré tento koronavírus spôsobuje. Aktuálne je v krajine 4257 infikovaných.

Skryť Vypnúť reklamu

Niekoľko predchádzajúcich dní zaznamenávali v Česku počty nakazených nad 100 - vo štvrtok ich bolo 132, v utorok 149, v pondelok 202 a uplynulú nedeľu 305. Podľa aktuálnych informácií je najpostihnutejším regiónom okres Karviná v Moravsko-sliezskom kraji na severovýchode ČR.

Koronavírus v Srbsku

Srbsko zaregistrovalo za posledných 24 hodín 302 nových prípadov nového koronavírusu a päť súvisiacich úmrtí.

Celkovo je v krajine hospitalizovaných 2553 ľudí, z nich 81 je napojených na pľúcnu ventiláciu.

Ochoreniu COVID-19, ktoré je spôsobované novým koronavírusom SARS-CoV-2, podľahlo v krajine 311 ľudí. Celkovo sa nakazilo 16 131 ľudí.

V metropole Belehrad a v ďalších deviatich mestách bol vyhlásený mimoriadny stav. Situácia je najkritickejšia v mestách Novi Pazar a Tutin.

Skryť Vypnúť reklamu

Armáda zriadila poľnú nemocnicu v Novom Pazare so 100 lôžkami a niekoľko asociácií a nadácií poskytlo pomoc vo forme lekárskeho vybavenia a materiálu.

Srbský prezident Aleksandar Vučič v sobotu odmietol tvrdenia, že v krajine sa vykonáva málo testov, pričom poznamenal, že ich bolo viac, než mali všetky bývalé juhoslovanské krajiny spolu.

V Belehrade sú od soboty v platnosti ďalšie opatrenia, ktoré obmedzujú prevádzku reštaurácií a nočných klubov. Nosenie tvárových masiek je povinné, rovnako aj dodržiavanie pravidiel fyzického odstupu. Za nedodržanie pravidiel hrozí pokuta.

Zhromažďovanie vo vnútorných verejných priestoroch je obmedzené na 100 osôb a vo vonkajších priestoroch na 500. Tieto obmedzenia platia do 18. júla.

Koronavírus v Mexiku

Počet úmrtí na koronavírusovú chorobu COVID-19 v Mexiku prevýšil v sobotu 30 000.

Skryť Vypnúť reklamu

Krajina v počte obetí prekonala Francúzsko a stala sa piatou najviac postihnutou od začiatku pandémie, pokiaľ ide o bilanciu mŕtvych.

Mexické úrady oznámili 523 ďalších úmrtí na nákazu novým koronavírusom za uplynulý deň, čím jej celkový počet obetí stúpol na 30 366.

Počet potvrdených infikovaných v Mexiku vzrástol o takmer 6000 na celkovo 251 165, čo je približne na úrovni Španielska, ktoré má ôsmy najvyšší počet prípadov nákazy.

V sobotu tiež približne 200 pouličných predavačov nakrátko zablokovalo viaceré hlavné ulice v centre metropoly Mexiko s požiadavkou, aby im umožnili znova predávať tovar.

Chodníky historického centra sú obvykle plné predavačov, ktorí si rozložia svoj tovar na stojany alebo deky.

Od marca však mesto takéto neformálne obchodovanie zakázalo a uzavrelo väčšinu etablovaných podnikov v tejto štvrti, aby zamedzilo šíreniu nového koronavírusu.

Skryť Vypnúť reklamu

Úrady tento týždeň umožnili čiastočné znovuotvorenie centra, hoci počet prípadov nákazy naďalej rastie.

V piatok však toto povolenie zrušili po tom, ako v niektorých obchodoch hlásili nedostatočné hygienické opatrenia. Iných častí mesta sa zrušenie uvoľňovania v centre netýka.

Koronavírus v Maroku

Maroko oznámilo v nedeľu 698 prípadov nákazy novým koronavírusom. Ide o dosiaľ najvyšší denný nárast počtu prípadov v krajine od marca, keď tam infekciu zaznamenali.

Celkový počet prípadov stúpol na 14 132. Ochoreniu COVID-19, ktoré je spôsobované novým koronavírusom SARS-CoV-2, podľahlo v krajine 234 ľudí.

Väčšina nových prípadov bola zistená v továrni na konzervovanie rýb v južnom prístavnom meste Safi. Mesto s 300 000 obyvateľmi je od soboty uzavreté.

Skryť Vypnúť reklamu

Maroko, ktoré má približne 35 miliónov obyvateľov, zmiernilo 25. júna obmedzenia; otvorilo kaviarne, reštaurácie, hotely a športové haly. Umožnilo tiež domáci cestovný ruch a medzimestské cestovanie.

Núdzový stav však vláda predĺžila do 10. júla; pokrývky tváre sú tak stále povinné a hranice zostanú zatvorené až do odvolania.

Koronavírus v Iráne

Irán potvrdil v nedeľu ďalších 163 úmrtí na nový druh koronavírusu. Je to najvyšší prírastok za jediný deň od vypuknutia nákazy v krajine vo februári.

Predchádzajúci najvyšší počet evidovali iránske úrady v pondelok, keď krajina nahlásila 162 úmrtí v dôsledku choroby COVID-19, ktorú spôsobuje koronavírus SARS-CoV-2.

Hovorkyňa iránskeho ministerstva zdravotníctva Símá Sadatová Láríová uviedla, že celkový počet mŕtvych tak stúpol na 11 571.

Skryť Vypnúť reklamu

V Iráne takisto za posledných 24 hodín pribudlo 2560 nakazených pacientov, čím sa celkový počet zvýšil na 240 438.

Iránsky prezident Hasan Rúhání v sobotu oznámil, že od nedele bude nosenie rúšok v uzatvorených verejných priestoroch povinné.

Vláda toto opatrenie zaviedla v snahe spomaliť šírenie koronavírusu SARS-CoV-2.

Rúhání vyhlásil, že Iránci, ktorí nebudú mať na tvárach rúška, nebudú obslúžení zamestnancami štátnych úradov.

Koronavírus na Ukrajine

Počet potvrdených prípadov infekcie novým typom koronavírusu na Ukrajine sa za posledných 24 hodín zvýšil o 823 na 48 500.

Podľa nej ochoreniu COVID-19, ktoré je spôsobované novým koronavírusom SARS-CoV-2, podľahlo za posledných 24 hodín 22 ľudí, čím celkový počet obetí v krajine stúpol na 1249.

Z nákazy sa od začiatku pandémie na Ukrajine uzdravilo 21 376 ľudí.

Skryť Vypnúť reklamu

Ukrajina oznámila 26. júna rekord v počte nových prípadov, keď bolo za posledných 24 hodín pozitívne testovaných 1109 osôb.

Koronavírus v Španielsku

Úrady v severozápadnom španielskom regióne Galícia v nedeľu nariadili zaviesť opatrenia týkajúce sa obmedzenia pohybu, ktoré sa dotknú približne 70 000 ľudí. Dôvodom sú obavy s ďalšieho šírenia nového koronavírusu.

Obyvateľom v časti galícijskej provincie Lugo nebude umožnené opustiť ich blízke okolie. Zrušené tiež budú verejné zhromaždenia s účasťou vyššou ako desať ľudí, aby sa predišlo prípadnému prenosu nákazy.

Z preventívnych dôvodov budú vstup do oblasti, ktorej sa obmedzenia týkajú, regulovať bezpečnostné zložky najmenej päť dní, počas ktorých budú miestne orgány šírenie vírusu monitorovať.

Na vnútroštátnej úrovni sa podľa španielskych úradov pandémiu podarilo dostať pod kontrolu, no napriek tomu sledujú približne 50 prípadov možného šírenia nákazy.

Skryť Vypnúť reklamu

Tieto obmedzenia prichádzajú v Galícii iba deň po tom, čo úrady v regióne Katalánsko v súvislosti s prudkým nárastom počtu prípadov nákazy novým koronavírusom uzavreli v sobotu okres Segria vrátane mesta Lleida, kde žije približne 200 000 ľudí.

K opatreniu prichádza v čase, keď sa v Španielsku začali letné prázdniny a krajina znovu prijíma návštevníkov z 12 nečlenských krajín Európskej únie, informuje AFP.

Španielsko otvorilo svoje hranice s krajinami schengenského priestoru v rámci EÚ a Britániou už 21. júna, keď v krajine skončil núdzový stav.

Podľa údajov z Univerzity Johnsa Hopkinsa v Španielsku od začiatku pandémie zaevidovali už 250 545 prípadov a 28 385 úmrtí v dôsledku nového koronavírusu.

Koronavírus v Izraeli

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v nedeľu upozornil, že na spomalenie šírenia nového koronavírusu budú zrejme potrebné rozsiahlejšie opatrenia.

Skryť Vypnúť reklamu

"Sme uprostred obnoveného útoku koronavírusu, veľmi silného útoku, ktorý rastie a šíri sa po celom svete - aj tu," uviedol Netanjahu na stretnutí vlády.

Kabinet sa podľa neho v pondelok znovu stretne, aby zvážil opätovné zavedenie reštriktívnych opatrení.

V Izraeli potvrdili takmer 30 000 prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2, ktorý spôsobuje chorobu COVID-19. Nákaze podľahlo 330 ľudí.

V piatok po prvý raz informovali o vyše 1000 nových prípadoch zaregistrovaných za posledných 24 hodín, uviedla agentúra DPA.

Netanjahu už vo štvrtok znovu zaviedol obmedzenia týkajúce sa maximálneho počtu ľudí na verejných zhromaždeniach.

Kým predtým sa vo veľkých podnikoch, baroch či kluboch mohlo zhromaždiť maximálne 250 ľudí, podľa nového nariadenia bude mať vstup na tieto miesta povolený maximálne 50 ľudí.

Skryť Vypnúť reklamu

V menších uzavretých priestoroch vrátane modlitební sa maximálny počet návštevníkov zníži na 20.

Vláda zaviedla aj zóny obmedzenia pohybu vo viacerých častiach krajiny. Vstup do týchto oblastí a odchod z nich bude obmedzený, rovnako aj prevádzka hromadnej dopravy a podnikov.

Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako zvýšiť testosterón? Najlepší doplnok výživy pre mužov
 2. Najväčší karibský ostrov ukrýva výnimočné investície
 3. Severný Spiš s Pieninami zachutí aj vašim deťom. Doslova
 4. Letná dovolenka na Slovensku: last minute prázdninové tipy
 5. Už 20 rokov ponúka Kaufland široký sortiment za výhodné ceny
 6. Moderná športová hala vďaka PEM Buildings
 7. Ako to, že sa tam ešte nenatáčal film? Prostredie si zamilujete
 8. Chystáte sa na Baby shower? Tri tipy, ako potešiť budúcu mamičku
 9. Vďaka týmto 4 tipom bude váš domáci internet bezchybný
 10. Jeden deň na Bratislavu nestačí!
 1. Najväčší karibský ostrov ukrýva výnimočné investície
 2. Pochod smrti
 3. Ručné ovládanie auta – šanca pre vodičov s hendikepom
 4. A na týchto miestach ste už boli?
 5. Konečne nažive
 6. Letná dovolenka na Slovensku: last minute prázdninové tipy
 7. Severný Spiš s Pieninami zachutí aj vašim deťom. Doslova
 8. Reforma
 9. Až polovicu Slovákov trápia kĺbové problémy
 10. Mimoriadna zbierka Tesca
 1. Ako to, že sa tam ešte nenatáčal film? Prostredie si zamilujete 20 325
 2. Letná dovolenka na Slovensku: last minute prázdninové tipy 15 555
 3. Osem výnimočných slovenských hotelov pre zaslúžený odpočinok 13 645
 4. Gaderská dolina poteší celú rodinu 11 553
 5. Čas na zmenu banky je tu - za prenos účtu môžete získať 300 eur 11 402
 6. Ázii dali košom. Tieto bicykle sa celé vyrábajú na Slovensku 10 256
 7. Vylievate kuchynský olej do záchoda? Zvyšujete si tým účty 10 201
 8. Neriskujte zahraničie. Spoznajte neobjavené krásy Slovenska 9 994
 9. Hľadáte bezstarostný relax? Dovolenkujte v hoteli pre dospelých 9 650
 10. Nové články môžete na SME.sk čítať prvú hodinu zadarmo 9 547
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Koronavírus SARS-CoV-2

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Článok je zaradený aj do ďalších tém
Vírusy a vírusové ochorenia
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Majský je vraj nevládny, denníku SME však z nemocničného lôžka zdvihol

Odsúdeného podnikateľa našli v pražskej psychiatrickej nemocnici.

Jozef Majský.
Ľudia prechádzajúci po Trafalgar Square v Londýne.
Komentár Petra Schutza

Vyvolení a lúzer - Matovičov klinický prípad autentickej paranoje

Matovič ohýba realitu.

Peter Schutz.
CYNICKÁ OBLUDA

Upresnenie predvolebných sľubov

Vzhľadom k vývoju za posledné mesiace a narastajúcemu sklamaniu časti verejnosti je nutné upresniť isté veci.

Neprehliadnite tiež

Severná Kórea obohacuje urán a ďalej vyvíja jadrové zbrane, tvrdí OSN

KĽDR údajne vyvinula jadrové zariadenia, ktoré sa zmestia do hlavíc balistických rakiet.

Prenos z testu rakiet KĽDR na monitore v Soule.

Hurikán Isaias zasiahol pobrežie Severnej Karolíny

Obyvateľov varovali pred možným vysokým prílivom, povodňami a silným vetrom.

Muž sleduje vlnobitie a začiatok hurikánu v Garden City v Severnej Karolíne.

Holandský fotograf zakázal českým komunistom využívať svoju fotografiu

KSČM stiahla fotografiu s modelkou, ktorá hlásala, že byť komunistom je in.

Vojtěch Filip.

Koronavírus vo svete: V USA zaznamenali vyše 46-tisíc nových prípadov COVID-19

Sledujeme dianie vo svete po vyhlásení pandémie koronavírusu. Ako sa vyvíja situácia?

Zdravotník v brazílskom hlavnom meste Brasilia.