SME
Nedeľa, 26. marec, 2023 | Meniny má Emanuel

Koronavírus vo svete: V Česku sa zrýchlil nárast nových prípadov

Sledujeme dianie vo svete po vyhlásení pandémie koronavírusu. Ako sa vyvíja situácia v USA, Česku a ďalších krajinách?

Ikonická socha leva s ochranným rúškom pred knižnicou v New Yorku.Ikonická socha leva s ochranným rúškom pred knižnicou v New Yorku. (Zdroj: SITA/AP)

Ak sa vám graf nezobrazuje, kliknite sem.


Všetky články, ktoré informujú o mimoriadnych opatreniach a základných zdravotníckych informáciách o novom koronavíruse, budú na SME.sk odomknuté a prístupné pre každého. Považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu i overenú žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného →


WASHINGTON. Počet prípadov infekcie novým druhom koronavírusu už na celom svete presiahol jedenásť miliónov. Ochoreniu COVID-19, ktoré tento koronavírus spôsobuje, podľahlo vyše pol milióna ľudí.

Informovala o tom v piatok agentúra Reuters, ktorá pri tomto výpočte vychádzala z oficiálnych údajov jednotlivých krajín.

Zmienené číslo je podľa Svetovej zdravotníckej organizácie zhruba dvojnásobne vyššie než počet každoročne zaznamenávaných závažných chrípkových ochorení.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Niektoré krajiny zaznamenávajú opätovný nárast nových prípadov nákazy koronavírusom, čo vedie miestne úrady k čiastočnému obnoveniu karanténnych opatrení. Podľa odborníkov môže ísť o trend, ktorý sa bude opakovať až do vyvinutia vakcíny, čo sa očakáva v roku 2021.

Spojené štáty, ktoré hlásia najviac prípadov nákazy zo všetkých krajín (2,8 milióna), zaznamenali vo štvrtok rekordných 55 400 nových prípadov ochorenia COVID-19. V dôsledku prudkého nárastu počtu prípadov zastavilo niekoľko guvernérov plány na opätovné otvorenie svojich štátnych ekonomík.

Súvisiaci článok Žili spolu 53 rokov. Manželia podľahli ochoreniu COVID-19 len niekoľko minút po sebe Čítajte 

V USA celkovo zaevidovali už takmer 129 000 úmrtí na COVID-19, čo je takmer štvrtina úmrtí na toto ochorenie na celom svete.

Latinská Amerika, kde Brazília eviduje 1,5 milióna prípadov nákazy, tvorí 23 percent z celkového počtu infikovaných ľudí na svete. India sa stala novým epicentrom v Ázii, kde počet prípadov nákazy vzrástol na 625 000. Obe zmienené krajiny denne hlásia viac ako 10 000 nových prípadov, čo má výrazný vplyv na ich ekonomiku.

SkryťVypnúť reklamu

Krajiny ako Čína, Nový Zéland a Austrália zaznamenali za posledný mesiac nárast nových prípadov aj napriek tomu, že sa im do veľkej miery podarilo situáciu dostať pod kontrolu.

Podľa výpočtu agentúry Reuters je v Ázii 12 percent a na Blízkom východe asi deväť percent z celosvetového počtu prípadov nákazy.

V niektorých krajinách s obmedzenými možnosťami testovania však oficiálne údaje o nakazených odrážajú len zlomok z reálneho počtu infekcií, píše Reuters. Dodáva, že mnoho krajín totiž testuje len ľudí s príznakmi alebo len najvážnejšie prípady.

Z ochorenia COVID-19 sa už celosvetovo vyliečila približne polovica z nakazených.

Koronavírus v USA

Spojené štáty zaznamenali vo štvrtok približne 50.700 nových prípadov infekcie novým typom koronavírusu, informovala agentúra AP s odvolaním sa na údaje Univerzity Johnsa Hopkinsa.

SkryťVypnúť reklamu

"Je to veľmi znepokojujúci týždeň," reagoval americký odborník na infekčné choroby Anthony Fauci, popredný člen poradnej skupiny prezidenta Donalda Trumpa pre pandémiu koronavírusu.

Podľa AP štvrtková bilancia predstavuje zdvojnásobenie denného počtu prípadov za posledný mesiac. Počet je vyšší, než krajina zažila počas najsmrteľnejšej fázy krízy v apríli a máji.

Guvernér Texasu Greg Abbott, republikánsky spojenec amerického prezidenta Donalda Trumpa, vydal vo štvrtok výkonné nariadenie vyžadujúce zakrývanie nosa a úst na verejnosti.

Nariadenie sa týka okresov s vyše 20 potvrdenými prípadmi nákazy novým koronavírusom, uviedla Abbottova kancelária vo vyhlásení, z ktorého citovala agentúra AFP.

Guvernér zakázal aj zhromaždenia viac ako desiatich ľudí a nariadil dvojmetrové rozstupy medzi ľuďmi.

SkryťVypnúť reklamu

V Spojených štátov v súvislosti s chorobou COVID-19, ktorú spôsobuje koronavírus SARS-CoV-2, zomrelo viac ako 128 000 ľudí. Nakazilo sa viac ako 2,7 milióna. USA majú najvyšší počet prípadov a úmrtí na svete.

Americký prezident Donald Trump opätovne vyjadril presvedčenie, že vírus "jednoducho zmizne".

Prezident, ktorého doteraz počas pandémie nevideli na verejnosti s ochranným rúškom, však povedal, že nemá problém nasadiť si ho.

Koronavírus v Česku

V Česku sa po troch dňoch spomaľovania nárast v počte ľudí nakazených novým koronavírusom opäť zrýchlil - za štvrtok ich bolo 132. V piatok okolo 06.15 h SELČ o tom informoval český spravodajský portál Novinky.cz.

Slovinsko reagovalo na rastúci počet nakazených v Česku a zaradilo ho do prísnejšieho režimu len stredne bezpečných krajín. Ocitlo sa v ňom aj Chorvátsko, uviedla webová stránka Českej televízie (ČT).

SkryťVypnúť reklamu

Celkovo je v ČR potvrdených 12.178 prípadov nákazy a 353 úmrtí na chorobu COVID-19, ktorú koronavírus spôsobuje. Za štvrtok sa teda zvýšil aj počet mŕtvych o štyroch.

Aktuálnych prípadov infekcie je 4 003, vyliečilo sa celkovo 7 822 pacientov.

Spomaľovanie v náraste infikovaných zaznamenali v stredu, keď pribudlo 92 pacientov, v utorok pribudlo 149 nakazených a v pondelok 202 prípadov. Cez víkend v nedeľu hlásilo Česko dokonca 305 infikovaných.

Koronavírus v Holandsku

Holandské úrady v piatok oznámili, že nákaza novým druhom koronavírusu sa objavila na ďalšej norkovej farme, celkovo je ich už 18. Usmrtiť musia tisíce týchto drobných šeliem chovaných pre kožušinu. Informácie priniesla tlačová agentúra AFP.

Nákazu medzi norkami hlásila farma v obci Landhorst na juhovýchode krajiny, v tom istom regióne, kde zaznamenalo infekciu aj ostatných 17 fariem, uviedlo ministerstvo zdravotníctva vo vyhlásení.

SkryťVypnúť reklamu

"Nákazu zistili, keď sa u norky prejavili príznaky ochorenia, a farmári sú povinní to nahlásiť," vysvetlilo ministerstvo.

Farma, ktorá má vyše 4300 týchto zvierat, "bude vyčistená čo najskôr", dodal rezort zdravotníctva.

Holandsko v apríli prvýkrát hlásilo, že ochorenie COVID-19 sa šíri na dvoch farmách.

Infikovali sa aj najmenej dvaja zamestnanci a Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vtedy uviedla, že môže ísť o prvý známy prenos nákazy zo zvieraťa na človeka.

Úrady minulý mesiac zlikvidovali tisíce infikovaných noriek z týchto fariem.

Chov noriek na kožušinu je v Holandsku predmetom sporov, pričom všetky norkové farmy musia byť do roku 2024 postupne odstránené.

Holandskí poslanci minulý týždeň drvivou väčšinou hlasov schválili zatvorenie norkových fariem do konca tohto roka. Vláda zároveň oznámila, že vypracováva plány, ako pomôcť farmárom so zatváraním fariem.

SkryťVypnúť reklamu

Holandsko hlásilo celkovo vyše 50 000 prípadov nákazy novým koronavírusom u ľudí a vyše 6 100 úmrtí na ochorenie COVID-19, spôsobované týmto vírusom (SARS-CoV-2).

Koronavírus v Peru

Počet úmrtí v dôsledku nového koronavírusu v Peru presiahol vo štvrtok 10 000, uviedlo tamojšie ministerstvo zdravotníctva - deň po tom, čo vláda začala uvoľňovať reštriktívne opatrenia v snahe oživiť hospodárstvo.

Súvisiaci článok Vodca domorodých obyvateľov podľahol v Peru COVID-19 Čítajte 

Podľa ministerstva ochoreniu COVID-19, ktoré je spôsobované novým koronavírusom SARS-CoV-2, podľahlo za posledných 24 hodín 185 ľudí, čím celkový počet obetí v krajine stúpol na 10 045.

Počet potvrdených prípadov infekcie stúpol na celkových 292 004, dodalo ministerstvo vo vyhlásení, z ktorého citovala agentúra AFP.

Peru je druhou najviac postihnutou krajinou Latinskej Ameriky po Brazílii, kde podľa oficiálnych údajov zomrelo v dôsledku koronavírusu vyše 60 000 ľudí.

SkryťVypnúť reklamu

Koronavírus v Izraeli

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu vo štvrtok znovu zaviedol obmedzenia týkajúce sa maximálneho počtu ľudí na verejných zhromaždeniach.

Krajina totiž v priebehu 24 hodín zaznamenala 966 prípadov ochorenia COVID-19, čo je vôbec najviac od vypuknutia epidémie. Informovala o tom agentúra DPA.

Kým predtým sa vo veľkých podnikoch, baroch či kluboch mohlo zhromaždiť maximálne 250 ľudí, podľa nového nariadenia bude mať vstup na tieto miesta povolený maximálne 50 ľudí.

V menších uzavretých priestoroch vrátane modlitební sa maximálny počet návštevníkov zníži na 20.

"Musíme sa vrátiť k politike obmedzení, aby sa nám krivku šírenia nákazy podarilo opäť stabilizovať," uviedol Netanjahu a dodal, že situácia by sa inak mohla vymknúť spod kontroly.

SkryťVypnúť reklamu

V Izraeli začali od štvrtka platiť nové epidemiologické opatrenia. Vláda zaviedla zóny obmedzenia pohybu vo viacerých častiach krajiny. Vstup do týchto oblastí a odchod z nich bude obmedzený, rovnako aj prevádzka hromadnej dopravy a podnikov.

Situácia sa zhoršila aj v Predjordánsku, v ktorom sa v piatok obnoví tzv. "lockdown". V rámci neho sa zatvoria všetky obchody okrem supermarketov, pekární a lekární.

Izraelské ministerstvo zdravotníctva dosiaľ potvrdilo 26 452 prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2, ktorý spôsobuje chorobu COVID-19.

Epidémia si vyžiadala 324 obetí. Naposledy zaznamenal Izrael rekord v počte denného nárastu nových prípadov 3. apríla, keď ich úrady evidovali 819.

Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Nové bývanie a hypotéka za 1,49 %? Pomôže developer
 2. Vyvýšené záhony ako novodobý trend v záhradkárstve
 3. Jazdiť v lete na saniach? Na Madeire vám ukážu, že sa to dá
 4. Prvá banka spustila pravidelné investovanie do ETF fondov
 5. Stáli pred krachom. Firmy prezrádzajú recept na prežitie kríz
 6. Developer ITB pomáha naplniť túžbu po vlastnom bývaní
 7. Dostupný elektromobil podľa Volkswagenu? Privítajte ID.2all!
 8. Okuliarové šošovky ZEISS SmartLife
 1. Domáca verzia známych keksov vám zachutí na prvé zahryznutie
 2. Sodastream sa mení
 3. Vyvýšené záhony ako novodobý trend v záhradkárstve
 4. Jazdiť v lete na saniach? Na Madeire vám ukážu, že sa to dá
 5. Marec, poberaj sa, starec - do dôchodku na úrovni
 6. Už 110 rokov súčasťou každej domácnosti. ALPA oslavuje jubileum
 7. Lekárka z Ameriky: Kvalita medicíny v Šaci na mňa zapôsobila
 8. Výšku finančných darov zvolili zákazníci Tesca vo Zvolene
 1. Stáli pred krachom. Firmy prezrádzajú recept na prežitie kríz 8 551
 2. Vyvýšené záhony ako novodobý trend v záhradkárstve 5 769
 3. Jazdiť v lete na saniach? Na Madeire vám ukážu, že sa to dá 5 217
 4. Okuliarové šošovky ZEISS SmartLife 4 517
 5. Náš mobil môžu ovládať na diaľku, ale dá sa tomu zabrániť 2 986
 6. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život 2 691
 7. V malej obci na Kysuciach vyučujú s modernými technológiami 2 564
 8. Doba nízkych úrokov je späť. Garantovaná hypotéka 1,49% 1 804
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Posúvanie času posunuli v Libanone až na koniec mesiaca ramadán.

Vláda sa rozhodla na poslednú chvíľu, niektoré inštitúcie zmenu implementovali.


SITA 3 h
Tornádo spôsobilo v štáte Mississippi rozsiahle škody.

Vyčíňanie tornáda si v štátoch Mississippi a Alabama vyžiadalo najmenej 26 mŕtvych.


SITA 5 h
Ruský prezident Vladimir Putin počas videorokovania s ruskou bezpečnostnou radou.

Analytik Nikolaj Sokol hovorí o významnej zmene ruského postoja.


TASR 5 h
Zasadnutie Bezpečnostnej rady OSN.

Vojna na Ukrajine pokračuje.


a 4 ďalší 8 h
SkryťZatvoriť reklamu