Vyhlásenie nasleduje po tom, ako holandskí voliči v stredu v referende odmietli ústavu EÚ čiastočne aj v obavách z prijatia Ankary za člena únie. Hoci ústava priamo nehovorí o tureckom členstve, jej odporcovia vo Francúzsku Holandsku varovali verejnosť práve pred možným vstupom veľkej, relatívne chudobnej a prevažne moslimskej krajiny do únie.
"Naším hlavným cieľom v nadchádzajúcom období je zaistiť úspešné dokončenie negociačného procesu s EÚ, ktorý sa začne 3. októbra," uvádza sa vo vyhlásení tureckého ministerstva zahraničných vecí v reakcii na výsledok holandského referenda.
Podľa neho zotrváva Ankara aj naďalej v nádeji, že európska integrácia bude napredovať prekonávajúc pritom problémy, ktoré sa vyskytnú, a berúc si ponaučenia z demokratického rozhodnutia francúzskych a holandských občanov.
Turecký minister hospodárstva Ali Babacan, ktorý prístupové rokovania s EÚ povedie, výsledok holandského referenda zľahčuje pripomínajúc, že rokovania budú trvať veľa rokov. Predpokladá sa, že Turecko sa stane členom únie najskôr v roku 2015.
"V EÚ môžu existovať rozličné názory (na kandidatúru Turecka). Dôležité však je, že EÚ sa rozhodla začať rokovania 3. októbra, čo je pre Turecko nezvrátiteľná cesta," vyhlásil Babacan.